Polskie Radio

Komornicy apelują o zmianę prawa

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 16:28
Zdaniem samorządu komorniczego konieczne są zmiany niektórych przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów, które przy eksmisjach dopuszczają możliwość nierównego traktowania lokatorów.
Audio
  • Andrzej Ritmann, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Łodzi (Popołudnie z Jedynką)
  • Ewa Chyra o eksmisjach (Popołudnie z radiową Jedynką)
Komornicy apelują o zmianę prawa
Foto: sxc.hu

- Niestety eksmisja na bruk nadal jest możliwa w naszym kraju. Chodzi na przykład o noclegownie. A te, jak sama nazwa wskazuje, zapewniają nocleg, a nie schronienie na całą dobę. Co więcej, większość takich placówek nie jest koedukacyjna, musi więc dochodzić do rozdzielenia rodzin - przekonywał w radiowej Jedynce Andrzej Ritmann, przewodniczący Rady Izby Komorniczej w Łodzi.

Według niego, problemem prawnym przy eksmisjach są przepisy dopuszczające możliwość nierównego traktowania lokatorów. Z jednej strony w ustawie o ochronie praw lokatorów przewidziano pewną ochronę dla grupy osób najsłabszych - kobiet w ciąży, inwalidów, małoletnich, zaś z drugiej strony pozwala ona na omijanie tego przepisu i dopuszcza do eksmitowania tych osób niemal bez żadnej ochrony.

- Może się zdarzyć sytuacja, że komornik będzie musiał wykonać orzeczenie sądu, które nie przewiduje prawa do lokalu socjalnego na przykład dla kobiety w ciąży lub obłożnie chorego - tłumaczył gość radiowej Jedynki.

Andrzej Ritmann przekonywał też, że samorządy lokalne powinny wydawać więcej pieniędzy na budownictwo socjalne. - Komornik nie wykona orzeczenia nakazującego eksmisję dłużnika, w którym sąd przyzna mu prawo do lokalu socjalnego, dopóki gmina  takiego lokalu nie zapewni. Podkreślamy, że realizacja praw wierzyciela musi się odbywać z poszanowaniem praw i godności dłużnika. Nasze prawo jest na tyle dziurawe, że pozwala na brak poszanowania tych praw - dodał.
Według przekazanych przez Izbę Komorniczą danych z Ministerstwa Sprawiedliwości, w 2013 r. do sądów rejonowych w Polsce wpłynęły 30 794 sprawy o opróżnienie lokalu mieszkalnego, zwanego potocznie eksmisją. Do kancelarii komorniczych w ubiegłym roku wpłynęło 8557 wniosków o dokonanie opróżnienia lokalu z osób i rzeczy, w tym 2506 na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego. Faktycznie wykonano 3131 eksmisji, z czego 976 na podstawie tytułu wykonawczego, z którego nie wynika prawo dłużnika do lokalu socjalnego lub zamiennego.

Rozmawiał Marek Mądrzejewski

"Popołudnie z Jedynką" na antenie Jedynki od poniedziałku do piątku między godz. 15.00 a 19.00. Zapraszamy!

(asop)

>>>Zapis całej rozmowy

Czytaj także

Jak kupić nieruchomość na licytacji komorniczej?

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2014 09:33
Czy warto na takiej licytacji kupić mieszkanie? Czy istnieje ryzyko, że dłużnik zapuka nam później do drzwi i zażąda oddania lokalu?
rozwiń zwiń