Polskie Radio
Section05
Marek Mądrzejewski

Następstwa referendum w Katalonii

Niedzielne referendum w sprawie niepodległości Katalonii po decyzji premiera Hiszpanii Mariano Rajoya przekształciło się z miejsca, gdzie ludzie chcieli wrzucać kartki do urny w miejsce bitwy i to dosłownie. Ponad 90 procent z 2 milionów 260 tysięcy głosujących opowiedziało się za niepodległością. Kto próbuje zbić kapitał polityczny na wydarzeniach w Hiszpanii?
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania katalonia referendum Śląsk Ryszard Czarnecki Andrzej Czerwiński Polskie Stronnictwo Ludowe Marek Mądrzejewski

Dyrektor o festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci"

- Kiedy widzę, że tematyka bardzo kręci młodych ludzi, że nasi świadkowie umierają i bohaterowie zabierają często do grobów swoje ważne historie, nie opowiadając najbliższym np. że ktoś spędził ileś lat więzieniu, że czyjś brat kuzyn został zamordowany, pomyślałem, że trzeba uruchomić coś masowego, powszechnego - mówił Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor festiwalu "Niezłomni, Niepokorni, Wyklęci". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Mądrzejewski Żołnierze Wyklęci

Czy jest szansa na kompromis w sprawie prezydenckich projektów ustaw?

Zgodnie z zapowiedzią, we wtorek poznaliśmy założenia prezydenckich projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym, dziś akty prawne zostały złożone w Sejmie. Trafiły do oceny Biura Legislacji. Premier Beata Szydło liczy na kompromis w tej sprawie. Podkreśliła, że ze strony prezydenta, PiS i rządu jest wola by przeprowadzić reformę sądownictwa, która spełni oczekiwania Polaków. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski konstytucja prezydent reforma sądownictwa

Paweł Rabiej: komisja weryfikacyjna wykonała dobrą pracę

- Miasto stołeczne Warszawa powinno zadbać teraz o los lokatorów kamienicy przy ul. Poznańskiej, pomóc im i wynagrodzić szkody wyrządzone złą decyzją reprywatyzacyjną – mówił w audycji "W samo południe" Paweł Rabiej - członek komisji ds. weryfikacji reprywatyzacji w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Marek Mądrzejewski POLSKA Paweł Rabiej reprywatyzacja Warszawa kamienica Hanna Gronkiewicz-Waltz Komisja Weryfikacyjna

"Manewry Zapad 2017 to gra na Europie Wschodniej"

Rozpoczęła się druga, tak zwana aktywna faza rosyjsko-białoruskich manewrów Zapad 2017. Odbywają się one na lądzie, w powietrzu i na morzu. Jak w radiowej Jedynce komentowali Łukasz Lipiński z "Polityki Insight" i Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej Codziennie", pomimo, że nie ma bezpośredniego zagrożenia ze strony Rosji wobec Polski, to trzeba z uwagą obserwować to, co się będzie działo na Białorusi po tych ćwiczeniach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Marek Mądrzejewski Jacek Liziniewicz

Spór o sądy. Co zmieni spotkanie szefa PiS i prezydenta?

Prezydent rozmawiał w piątek z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim. Spotkanie to rozpoczęło cykl konsultacji w sprawie ustaw, dotyczących reformy wymiaru sprawiedliwości, które głowa państwa ma przedstawić do końca miesiąca. Możliwe konsekwencje tego spotkania omawiali w Jedynce Łukasz Schreiber (PiS), Andrzej Czerwiński (PO) i Marek Jakubiak (Kukiz'15).
Zobacz więcej na temat:  POLSKA GOSPODARKA Marek Jakubiak Marek Mądrzejewski Andrzej Czerwiński Łukasz Schreiber Mateusz Morawiecki

Luka w VAT. Będzie sejmowa komisja śledcza?

- Bez wątpienia są to pieniądze, które budżet państwa utracił - mówił w radiowej Jedynce o znacznie większej niż w poprzednich latach ściągalności podatku Wojciech Skurkiewicz (PiS). - Jeżeli chodzi o wykonanie budżetu państwa, to najlepiej będzie dyskutować, kiedy będziemy mieli już dane statystyczne za ten rok - zauważył Czesław Mroczek (PO). - To Kukiz'15 postulował jako pierwszy powołanie komisji śledczej ds. wyłudzeń VAT - stwierdził Tomasz Rzymkowski (Kukiz'15). 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Wojciech Skurkiewicz Czesław Mroczek vat wyłudzenia Marek Mądrzejewski Tomasz Rzymkowski