Polskie Radio

Europejskie Centrum Solidarności. Świadectwa długiej drogi do wolności

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2014 23:00
- Nie zawsze byliśmy krajem wolnym i demokratycznym. Niedaleko jesteśmy od czasu, kiedy na ulicach bito ludzi, a wszyscy śmiertelnie bali się milicji - mówi Małgorzata Omilanowska. Minister kultury i dziedzictwa narodowego zachęcała do odwiedzenia Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.
Audio
  • Jakie zadania stoją przed Europejskim Centrum Solidarności? (Naukowy zawrót głowy/ Jedynka)

Niedaleko bramy Stoczni Gdańskiej oraz trzech krzyży, upamiętniających poległych stoczniowców zostanie otwarte w najbliższy weekend Europejskie Centrum Solidarności. Nowa placówka formą bryły i kolorem przypomina statek na pochylni.

Europejskie Centrum Solidarności wkrótce dostępne dla każdego. My już tam byliśmy >>>

Minister kultury i dziedzictwa narodowego, Małgorzata Omilanowska podkreśla, że warto przyjechać do Gdańska po otwarciu ECS, by móc się dowiedzieć więcej na temat nieodległej historii. - Warto się przekonać jak Polacy dochodzili do tego, że żyją w państwie demokratycznym i wolnym. Jestem przekonana, że aby opowiedzieć jakąkolwiek historię, trzeba mieć do niej jakiś dystans, nie da się jej opowiedzieć następnego dnia; trzeba czasu na dotarcie do dokumentów, konfrontację poglądów, starcia się, polemiki - wyjaśnia minister.
Po kilkudziesięciu latach historia Solidarności została opowiedziana na nowo. - ECS ma bardzo trudne zadanie zbudowania interdyscyplinarnej i wielofunkcyjnej instytucji, która będzie łączyła zarówno placówkę muzealną, jak i aktywności, związane z kulturą obywatelską, działania naukowe i wydawnicze - mówi dr Jacek Kołtan kierujący Wydziałem Myśli Społecznej ECS.

Misją Europejskiego Centrum Solidarności , którego nowa siedziba 30 i 31 sierpnia zostanie oficjalnie otwarta, jest troska o to, by "ideały ruchu Solidarność - demokracja, społeczeństwo otwarte i solidarne, kultura dialogu - zachowały swoją atrakcyjność i aktualność".

Wieczór odkrywców >>> słuchaj na moje.polskieradio.pl

Jednak, choć historii Solidarności i ruchów opozycyjnych dedykowana będzie główna wystawa, to ECS aspiruje także do miana instytucji, której rolą będzie analizowanie wyzwań świata i wzmocnienia kultury demokratycznej, aby poznając historię decydować o przyszłości.

"Naukowy zawrót głowy" prowadziła Dorota Truszczak.

(sm/asz)

Czytaj także

Lech Wałęsa: popełniliśmy błąd, oddając politykom zwycięstwo rewolucji

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2014 09:55
Były prezydent Lech Wałęsa zapowiedział w radiowej Jedynce, że będzie próbował reaktywować Krajową Komisję "Solidarności" w częściowym składzie z 13 grudnia 1989 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lech Wałęsa: osiągnięcia ostatnich 25 lat są bezsporne, tylko smak jest nie bardzo

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 10:36
- Nigdy w naszej historii nie mieliśmy większych osiągnięć i tak udanego 25-lecia. Popatrzmy tylko na nasz kraj: ja w Gdańsku nie mogę wyjść wieczorem z domu, bo miasto jest tak przebudowane, że ciężki mi gdziekolwiek trafić. Mogliśmy jednak wykorzystać wolność znacznie mądrzej i uczciwiej - mówił w Jedynce były prezydent.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejskie Centrum Solidarności dostępne dla każdego. My już tam byliśmy (relacja)

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2014 16:00
W dniach, kiedy przypada 34. rocznica Sierpnia '80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 26. rocznica strajków z 1988 roku, swoje podwoje otworzy nowa siedziba Europejskiego Centrum Solidarności. Radiowa Jedynka zaprasza w podróż po wnętrzach wyjątkowej placówki.
rozwiń zwiń