Polskie Radio

RPO skarży do Trybunału ustawę o groźnych przestępcach

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2014 19:44
Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zakwestionowała ustawę o izolowaniu w celach terapeutycznych niebezpiecznych przestępców i skierowała wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego.
Audio
  • RPO skarży do TK "ustawę o bestiach". Relacja Moniki Gosławskiej (IAR)
RPO skarży do Trybunału ustawę o groźnych przestępcach
Foto: (fot. sxc.hu)

Wątpliwości wzbudziło aż sześć punktów ustawy - mówi zastępca Rzecznika Praw Obywatelskich Stanisław Trociuk. Nie zakwestionowano samej możliwości prewencyjnego pozbawienia wolności, co przewiduje Europejska Konwencja Praw Człowieka.

Ustawa ws. groźnych przestępców, nazwana w mediach ustawą o bestiach >>>

Zastrzeżenia dotyczą m.in kręgu osób, które mogą być objęte ustawą. Według rzecznika, ustawodawca ten krąg określił zbyt szeroko.
Kolejna sporna kwestia dotyczy braku określenia ram czasowych terapii.
Wątpliwości rzecznika wzbudził także przepis dotyczący braku zapisu, z jakiego okresu mają pochodzić badania, które stanowią podstawę do złożenia przez administrację więzienną wniosku do sądu o objęcie nadzorem lub umieszczenie wskazanego więźnia w ośrodku terapeutycznym. Obecnie administracja więzienna ma dość dużą dowolność sięgania po takie opinie.

Tak wygląda ośrodek dla najgroźniejszych przestępców>>>

Z prośbą o zaskarżenie ustawy, zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich Helsińska Fundacja Praw Człowieka.

Były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin mówi, że bierze odpowiedzialność za ustawę o groźnych przestępcach. Według niego, jest ona w pełni zgodna z konstytucją oraz - jak się wyraził - elementarnymi zasadami moralnymi. Były minister sprawiedliwości dodał, że jeśli są co do jej zapisów wątpliwości, można ją poprawić.

- Natomiast przestrzegałbym przed wysadzaniem jej w powietrze, bo to by oznaczało, że na polskich ulicach pojawi się około setki seryjnych zabójców i pedofilii - powiedział Jarosław Gowin.

Były minister sprawiedliwości jest spokojny o los ustawy o groźnych przestępcach. Zapewnił, że powstała ona w oparciu o analizy orzeczeń sądów konstytucyjnych w innych krajach europejskich.

Ustawa o groźnych przestępcach dotyczy postępowania wobec sprawców najcięższych przestępstw, skazanych w czasach PRL na karę śmierci. Na mocy amnestii w 1989 roku zamieniono tym osobom wyroki śmierci na maksymalny istniejący wtedy wymiar kary więzienia, to jest 25 lat. W kodeksie karnym nie funkcjonowała wówczas kara dożywocia. W tym roku roku osoby te skończyły lub dopiero skończą odsiadywanie wyroków.

W marcu prezydent Bronisław Komorowski skierował wniosek do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie ustawy w trybie tak zwanej kontroli następczej.

- Obecny wniosek Rzecznika Praw Obywatelskich rozszerza wcześniejszy wniosek prezydenta RP - powiedziała Barbara Grabowska z Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. - Wniosek RPO jest szerszy i pełniejszy od marcowego wniosku prezydenta; w pewnej mierze jest też uzupełnieniem tego prezydenckiego wniosku. Gdyby Trybunał zdecydował się rozpoznawać oba wnioski łącznie, ustawa byłaby rozpatrzona z perspektywy szerokiego spektrum argumentów - oceniła Grabowska.

mc

Czytaj także

Ustawa o izolacji groźnych przestępców wchodzi w życie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2014 05:46
Daje możliwość leczenia w ośrodku zamkniętym sprawców najgroźniejszych zbrodni już po odbyciu przez nich kar więzienia, a także możliwość nadzoru bez stosowania izolacji.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Histeria wokół sprawy Trynkiewicza ośmiesza państwo

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 15:00
- To powinien być zimny prysznic dla tabloidowych mediów i polityków, którzy głównie oglądają tabloidowe media i swoją działalność organizują tak, by było to pokazywane. To jest spirala, która sama się nakręca i prowadzi do ośmieszania państwa - mówił w radiowej Jedynce Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sąd zdecydował: Trynkiewicz trafi do ośrodka zamkniętego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2014 22:37
Sąd Okręgowy w Rzeszowie uznał w poniedziałek, że Mariusz Trynkiewicz jest osobą zagrażającą innym i nakazał umieszczenie go w specjalnym ośrodku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ustawa o groźnych przestępcach w Trybunale Konstytucyjnym

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2014 21:59
Czy po wyjściu z więzienia można ponownie trafić do zakładu zamkniętego? Część prawników jest zdania, że ustawa która na to zezwala jest niezgodna z konstytucją. Na wniosek prezydenta zajmie się nią Trybunał Konstytucyjny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jest odwołanie w sprawie Trynkiewicza. W ostatniej chwili

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2014 10:41
W środę późnym wieczorem, w ostatnim możliwym dniu, pełnomocnik Mariusza Trynkiewicza mecenas Marcin Lewandowski złożył odwołanie od postanowienia Sądu Okręgowego w Rzeszowie o izolacji jego klienta w ośrodku zamkniętym.
rozwiń zwiń