Polskie Radio

Weto Rosji ws. katastrofy. Bruksela ubolewa, że nie będzie międzynarodowego trybunału

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2015 17:12
Komisja Europejska podkreśla, że winni katastrofy malezyjskiego samolotu nad Donbasem muszą zostać ukarani. Powołanie międzynarodowego trybunału w sprawie
Audio
  • rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz : prace muszą być kontynuowane, by ci, którzy są bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialni za zestrzelenie samolotu stanęli przed sądem (źr. IAR)
Rada Bezpieczeństwa ONZ podczas głosowania w sprawie Ukrainy i katastrofy samolotu malezyjskiego MH17 w Donbasie
Rada Bezpieczeństwa ONZ podczas głosowania w sprawie Ukrainy i katastrofy samolotu malezyjskiego MH17 w DonbasieFoto: PAP/EPA/JASON SZENES

KRYZYS UKRAIŃSKI: serwis specjalny >>>

Komisja Europejska ubolewa, że nie będzie międzynarodowego trybunału, który zbada przyczyny zestrzelenia malezyjskiego samolotu na Ukrainie.Jego powołanie zablokowała w środę Rosja wetując w Radzie Bezpieczeństwa ONZ rezolucję.

Bruksela podkreśliła, że okoliczności tragedii do której doszło rok temu muszą być wyjaśnione. - Prace muszą być kontynuowane, by ci, którzy są bezpośrednio i pośrednio odpowiedzialni za zestrzelenie samolotu stanęli przed sądem - powiedziała rzeczniczka Komisji Europejskiej Maja Kocijanczicz.

Boeing malezyjskich linii lotniczych został zestrzelony 17 lipca ubiegłego roku nad wschodnią Ukrainą, kontrolowaną przez prorosyjskich separatystów. Stąd zarzuty, że to oni są odpowiedzialni za katastrofę. Moskwa odpiera oskarżenia i winą obarcza ukraińskich żołnierzy. Zginęło 298 osób.

”Wyniki głosowania mówią same za siebie”

Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko obiecał w środę bliskim ofiar katastrofy malezyjskiego boeinga ukaranie winnych, mimo zawetowania wcześniej tego dnia przez Rosję projektu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ o utworzeniu międzynarodowego trybunału ds. katastrofy.

- Wyniki mówią same za siebie - napisał Poroszenko na swoim Facebooku, przywołując środowe głosowanie w RB ONZ nad projektem rezolucji w sprawie utworzenia międzynarodowego trybunału do spraw zbadania tej katastrofy.

Za dokumentem, który przedstawiła Malezja, opowiedziało się 11 państw spośród 15 członków RB ONZ. Chiny, Angola i Wenezuela wstrzymały się od głosu, a Rosja zagłosowała przeciwko.

- Ale Ukraina nie zatrzyma się na tym. Winni muszą zostać ukarani. to jest nasz obowiązek wobec ofiar i ich rodzin - dodał Poroszenko.

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin, wyjaśniając przyczyny weta, tłumaczył, że projekt rezolucji ONZ jest "pozbawiony jakiejkolwiek podstawy prawnej i precedensowej". Wyraził opinię, że decyzja Rosji zawetowania rezolucji "nie ma nic wspólnego z promowaniem bezkarności". Zadeklarował, że Rosja jest gotowa współpracować w śledztwie ustalającym przyczyny katastrofy malezyjskiego samolotu.

Malezyjski minister transportu Liow Tiong Lai powiedział po głosowaniu, że jest ono "niebezpiecznym przesłaniem bezkarności dla sprawcy tej ohydnej zbrodni".

Ambasador USA w ONZ Samantha Power zapewniła, że "weto nie będzie stać na drodze ścigania i ukarania tej okrutnej zbrodni".

Trybunał miał się zająć ściganiem winnych katastrofy, do której doszło nad terenami wschodniej Ukrainy, znajdującymi się pod kontrolą prorosyjskich separatystów. Boeing 777 linii Malaysia Airlines leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, większość osób na jego pokładzie stanowili Holendrzy.

Inicjatywę Malezji powołania trybunału poparły władze Australii, Holandii, Belgii i Ukrainy; sprzeciwiła się jej Rosja, która wniosła własny projekt.

Na razie nie ma jeszcze oficjalnych i pełnych wyników śledztwa, kto zestrzelił samolot i ponosi odpowiedzialność za śmierć 298 osób. Powołując się na dane wywiadowcze, rządy państw zachodnich i Ukrainy przypisywały odpowiedzialność za tę tragedię działającym w rejonie katastrofy prorosyjskim separatystom, którzy mieli zaatakować boeinga przeciwlotniczym pociskiem kierowanym. Dowody, jakie przedstawiały media w tej sprawie, są dość jednoznaczne.

Moskwa odpierała te zarzuty.

Wyniki śledztwa prowadzonego przez Holendrów mają być znane w październiku.

PAP/IAR/agkm

(Środowe posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Źródło: CNN Newsource/x-news)

Czytaj także

Rosja forsuje swoją wersję ws. zestrzelenia MH17 nad Ukrainą

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2015 21:10
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej twierdzi, że ma dowody świadczące o trafieniu malezyjskiego samolotu pociskiem wystrzelonym z ukraińskiego myśliwca. Tymczasem CNN dotarła do raportu holenderskich ekspertów z którego wynika, że samolot został zestrzelony przez separatystów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

OBWE zmieni sposób działania w Donbasie na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2015 14:30
- Obecnie nie planujemy odwoływania naszej misji, jeśli jednak w dalszym ciągu będziemy ostrzeliwani, uniemożliwi to nam wypełnianie naszych zobowiązań - oświadczył we wtorek na konferencji pasowej w Kijowie zastępca szefa misji obserwacyjnej OBWE na Ukrainie Alexander Hug.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Memoriał ujawnia dane o rosyjskich stratach na Ukrainie

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2015 12:34
Co najmniej 1000 Rosjan, w tym wielu żołnierzy, zginęło na wschodzie Ukrainy, gdzie od miesięcy trwa konflikt zbrojny między wspieranymi przez Moskwę separatystami a ukraińskimi siłami rządowymi - poinformowała rosyjska organizacja praw człowieka Memoriał.
rozwiń zwiń