Polskie Radio
Section05
katastrofa samolotu

"Rosjanie nie chcą wydać sprawców zestrzelenia samolotu"

Trzy lata po zestrzeleniu malezyjskiego samolotu Rosja wciąż twierdzi, że nie ma z tym nic wspólnego. Międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych Bellingcat, która w trzecią rocznicę tragedii w specjalnym raporcie podsumowała swoje dotychczasowe ustalenia wskazuje na rosyjskich żołnierzy z 53. brygady rakietowej. O zestrzeleniu malezyjskiego samolotu mówili w audycji Świat w Powiększeniu prof. Sławomir Magala z Uniwersytetu Erazma w Rotterdamie i Anna Łabuszewska z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Malaysia Airlines Ukraina Rosja Holandia katastrofa samolotu

Pozew przeciwko Ukrainie po zestrzeleniu MH17 nad Donbasem

Holenderskie rodziny ofiar katastrofy lotniczej MH17 chcą złożyć pozew przeciwko Ukrainie. Krewni zarzucają władzom w Kijowie, że nie zamknęła przestrzeni powietrznej nad Donbasem, gdy było tam już wyraźnie niebezpiecznie. W 2014 roku samolot Malaysia Airlines lecący z Amsterdamu został zestrzelony rakietą BUK nad wschodnią częścią Ukrainy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ukraina Holandia katastrofa samolotu katastrofa boeinga nad Donieckiem

30 lat od największej katastrofy lotniczej w Polsce

30 lat temu, 9 maja 1987 roku w Lesie Kabackim rozbił się samolot IŁ-62 M "Tadeusz Kościuszko" Polskich Linii Lotniczych LOT. Na pokładzie maszyny lecącej do Nowego Jorku znajdowały się 183 osoby. Wszyscy zginęli - 172 pasażerów i 11 członków załogi. Pod względem liczby ofiar była to największa katastrofa w w historii polskiego lotnictwa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA katastrofa samolotu lotnictwo katastrofa lotnicza Tadeusz Kościuszko Warszawa

Śledztwo ws. Smoleńska. "Abdykowało państwo polskie"

 - Polska dobrowolnie oddała śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej w ręce Rosji, która była producentem samolotu, na której lotnisku wydarzyła się katastrofa i której kontrolerzy powietrzni sprowadzali maszynę na lotnisko. Oddając Rosji śledztwo ws. katastrofy smoleńskiej abdykowało państwo polskie – powiedział w programie 24 Pytania poseł Prawa i Sprawiedliwości Andrzej Melak. Gość mówił także w programie o pracy sejmowej komisji ds. katastrofy smoleńskiej.
Zobacz więcej na temat:  polityka Rosja katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Smoleńsk Prawo i Sprawiedliwość katastrofa w Smoleńsku PiS Donald Tusk POLSKA

Polska zaskarży Rosję ws. wraku Tu-154

Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiedział, że w najbliższym czasie Polska przedstawi skargę do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze. Chodzi m.in. o zwrot wraku samolotu Tu-154, który rozbił się pod Smoleńskiem. O sprawie rozmawiali w Debacie Dnia Karol Gac (Do Rzeczy) i Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Zobacz więcej na temat:  Witold Waszczykowski Smoleńsk katastrofa samolotu katastrofa smoleńska Polskie Radio 24 Władimir Putin PiS