Polskie Radio

Wiceszef MSZ chce wyjaśnień przedstawicielki KE ws. krytycznych wypowiedzi unijnych komisarzy

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 19:25
Wyjaśnienia mają dotyczyć ostrych wypowiedzi unijnych komisarzy na temat polskich ustaw o TK i o mediach publicznych.
Audio
  • Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski: jeśli jest oczekiwanie KE aby dowiedzieć się jak wyglądają szczegółowo poprawki dotyczące TK, takie poprawki prześlemy (Trójka/IAR)
  • Szef MSZ o odpowiedzi na listy wiceszefa Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa (Trójka/IAR)
Siedziba Komisji Europejskiej
Siedziba Komisji EuropejskiejFoto: Komisja Europejska

Szefowa przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce Marzenna Guz-Vetter przyjęła zaproszenie na spotkanie z sekretarzem stanu ds. europejskich Konradem Szymańskim - poinformował rzecznik przedstawicielstwa Piotr Świtalski.

Rozmowa reprezentantki KE z wiceszefem resortu spraw zagranicznych ma odbyć się w piątek rano w siedzibie MSZ.

Czytaj więcej
waszczykowski663.jpg
Szef MSZ: megafonowa dyplomacja wobec Polski

Spotkanie swojego zastępcy z "przedstawicielem Unii Europejskiej w Polsce" zapowiedział w poniedziałkowym wywiadzie dla PAP szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski. Głównym tematem rozmowy mają być ostatnie wystąpienia członków Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji w Polsce.

Jak mówił Waszczykowski, wiceminister wyjaśni, że "to, co w tej chwili robimy w Polsce, to jest próba naprawy sytuacji, która miała miejsce przez ostatnie lata".

We wtorek szef MSZ mówił o tym spotkaniu także w radiowej Trójce. - Chcemy zapytać, o co chodzi tym komisarzom. Nie rozumiemy apeli pod kierunkiem rządu polskiego - powiedział szef MSZ. - Być może przedstawiciel Unii w Polsce będzie wiedział, dlaczego prowadzi się megafonową dyplomację wobec Polski - dodał Witold Waszczykowski.

Mocne słowa komisarzy

Szef MSZ odniósł się w ten sposób do dwóch listów pierwszego wiceprzewodniczącego KE Fransa Timmermansa, w których zwrócił się on do szefów resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości o informacje w sprawie ustawy dotyczącej funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i tzw. ustawy medialnej, oraz do wypowiedzi prasowych komisarza ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa Guenthera Oettingera.

W piśmie, wystosowanym 30 grudnia do ministrów Waszczykowskiego i Ziobry, Timmermans prosił o jak najszybsze przedstawienie Komisji Europejskiej informacji dotyczących projektu ustawy i wykazanie, jak przepisy unijne, mówiące o konieczności promowania pluralizmu w mediach, były uwzględniane w przygotowywaniu tego projektu.

Wcześniej, 23 grudnia, wiceszef KE zwracał się do szefów resortów spraw zagranicznych i sprawiedliwości m.in. o powstrzymanie przyjętej pod koniec grudnia nowelizacji ustawy o Trybunale Konstytucyjnym.

Nadzór Komisji Europejskiej?

Czytaj więcej
komisja europejska 1200.jpg
Na czym polega unijny nadzór?

Z kolei Oettinger w rozmowie z dziennikiem "Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung" (FAS) opowiedział się za objęciem Polski nadzorem Komisji Europejskiej. Jako powód podał m. in. zmiany w mediach.

W poniedziałkowym wywiadzie dla PAP szef MSZ krytykował zachowania członków KE. - Wiceprzewodniczący Komisji nie może wysyłać obcesowych listów, w których domaga się wstrzymania w Polsce procesu legislacyjnego wobec projektu, który zna z prasowych omówień, albo dzielić się w prasie swoimi refleksjami na temat funkcjonowania naszego rządu - mówił. - Taki urzędnik, który funkcjonuje za zgodą m.in. Polski, która wraz z pozostałymi 27 państwami członkowskimi uzgadnia, komu przydzielić jaką tekę komisarza, powinien znać obowiązujące go w komunikacji z rządem polskim procedury - dodał.

TVN24/x-news

Apel o reakcję europejskich regulatorów

Francuska Wyższa Rada ds. Audiowizualnych (CSA) zwróciła się do Grupy Europejskich Regulatorów ds. Usług Mediów Audiowizualnych (ERGA) z prośbą o szybkie wystąpienie z inicjatywami ws. tzw. małej ustawy medialnej przyjętej przez polski parlament.

Szef CSA Olivier Schrameck napisał do przewodniczącej ERGA Madeleine de Cock Buning, że ciało to powinno "wyrazić zaniepokojenie władz regulacyjnych krajów członkowskich (UE) wobec reformy publicznych usług audiowizualnych wdrożonej przez polski rząd" - pisze AFP, która dotarła do treści listu.

Schrameck za niezbędne uznał, aby ERGA okazała poparcie Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, która jest członkiem ERGA z ramienia Polski.

PAP, IAR, bk
Czytaj także

Witold Waszczykowski: komisarze UE wyrażają zaniepokojenie, choć nie znają sytuacji

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 09:53
- Komisarz Oettinger miałby prawo się wypowiadać, gdyby uzyskał całe dossier, gdyby miał dostęp do dokumentacji - powiedział w TVN24 szef MSZ.
rozwiń zwiń