Polskie Radio
Section05
MSZ

27 krajów UE jednym głosem: bez postępów w sprawie Brexitu

Ministrowie do spraw europejskich 27 krajów jednomyślnie uznali w Luksemburgu, że nie ma wystarczającego progresu w negocjacjach w sprawie Brexitu. Niemożliwe jest zatem rozpoczęcie rozmów o przyszłej umowie handlowej Unii z Wielką Brytanią, na czym zależy władzom w Londynie. Tę ocenę mają potwierdzić na szczycie w piątek europejscy przywódcy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Brexit Wielka Brytania MSZ Konrad Szymański Unia Europejska

PiS chce zmian w projekcie ustawy o służbie zagranicznej

Powołanie Rady Służby Zagranicznej i utworzenie zespołów zadaniowych w polskich placówkach zagranicznych - to przyjęte przez sejmową podkomisję poprawki do projektu ustawy o służbie zagranicznej. Na razie propozycje nie zyskały jednak poparcia MSZ. Resort przyznaje, że został zaskoczony proponowanymi zmianami. W PR24 relacja Karola Darmorosa (IAR). 
Zobacz więcej na temat:  MSZ Małgorzata Gosiewska PiS Jan Dziedziczak

"Ważne dla nas jest wzmacnianie bezpieczeństwa"

Priorytety polityki zagranicznej m.in. to wzmacnianie bezpieczeństwa, monitorowanie sytuacji na Wschodzie. Powinniśmy zbliżyć się do rozwoju infrastrukturalnego Europy Zachodniej - to może być dziejowa misja Trójmorza - o tym mówił m.in. prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu na naradzie ambasadorów. Podkreślał, że trzeba wzmacniać pozycję Polski na arenie międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA MSZ Rosja Ukraina Estonia Beata Szydło

Wicemarszałek Sejmu: Biełsat nie będzie likwidowany

Sprawa dalszego funkcjonowania Biełsatu była jednym z tematów rozmów polskiej delegacji z przedstawicielami białoruskiej opozycji. Polscy parlamentarzyści odwiedzili też m.in. Park Czeluskińców w Mińsku, gdzie oddali hołd ofiarom stalinowskich egzekucji. Grupa z parlamentu na czele z wicemarszałkiem Sejmu Ryszardem Terleckim miała też w programie rozmowy z oficjalnymi przedstawicielami władz na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Agnieszka Romaszewska Biełsat Raport Białoruś Białoruś Ryszard Terlecki MSZ media prawa człowieka Zapad 2017