Polskie Radio
Section05
MSZ

"Rosjanie rozgrywają Polskę sprawą katastrofy smoleńskiej"

Zdaniem rosyjskiej dyplomacji, władze Polski wykorzystują katastrofę smoleńską do wewnętrznych rozgrywek. Marija Zacharowa, rzeczniczka tamtejszego MSZ, powiedziała, że zarzuty sformułowane wobec rosyjskich kontrolerów lotów przez polską prokuraturę pogarszają nienajlepsze stosunki rosyjsko-polskie. – Takiej reakcji Moskwy należało się spodziewać – oceniał w Polskim Radiu 24 Roman Mańka z fundacji FIBRE.
Zobacz więcej na temat:  MSZ katastrofa smoleńska Rosja prokuratura

"Przyjeżdżamy do USA z walizką pieniędzy"

Wicepremier Mateusz Morawiecki przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. Szef resortów finansów i rozwoju spotyka się m.in. z ministrami rządu Donalda Trumpa. W audycji Rządy Pieniądza o relacjach ekonomicznych na linii Warszawa-Waszyngton mówili Kazimierz Krupa, publicysta ekonomiczny, Marcin Roszkowski, prezes Instytutu Jagiellońskiego i dr Artur Bartoszewicz ze Szkoły Głównej Handlowej.
Zobacz więcej na temat:  USA Mateusz Morawiecki MSZ Donald Trump inwestycje gaz wojsko Rosja

Białoruś: zatrzymania w czasie akcji solidarności przed KGB

Pięć osób, w tym białoruskiego opozycjonistę Pawła Siewiarynca, zatrzymano w piątek po południu w Mińsku podczas akcji solidarności z osobami aresztowanymi w związku z tzw. sprawą „przygotowywania masowych zamieszek”, m.in. członków Białego Legionu. Środowiska niezależne podkreślają, że sprawa jest sfabrykowana. -To zakładnicy polityczni, żądamy ich uwolnienia. Już 10 dni siedzą w więzieniu bez zarzutów - o tym mówił Paweł Siewiaryniec. Polityk ten został też w piątek dodatkowo skazany za akcję obrony Kuropat.   .
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka ŚWIAT

Białoruś: 220 w areszcie, 900 zatrzymanych, grzywny 1200 zł

Od początku marca na Białorusi zatrzymano w związku z protestami społecznymi 921 osób, 228 z nich sądy wymierzyły kary aresztu, 150 - grzywny. Średnia kara – 1200 zł. Na areszt skazano ośmiu dziennikarzy, wobec 121 władze naruszyły prawo – informują w czwartek niezależne organizacje.  Gromadzenie danych, które zbierane są też z regionów Białorusi, ciągle trwa.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś MSZ opozycja demokratyczna Aleksander Łukaszenka ŚWIAT