Polskie Radio
Section05
MSZ

17 czerwca – Dzień Polaków w Kazachstanie

W kazachstańskiej miejscowości Alżir - miejscu dawnego kobiecego obozu przymusowej pracy - otwarto wystawę „Armia Andersa - szlak nadziei”. Do Kazachstanu wystawa trafiła w ramach zapowiadanego na 17 czerwca Dnia Polaków w Kazachstanie. O naszych rodakach w tym kraju mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Renik z Naczelnej Redakcji Publicystyki Międzynarodowej.
Zobacz więcej na temat:  Kazachstan repatriacje Syberia Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSZ

Szef MSZ: Polska jest otwarta na imigrację

Polski rząd uchyla się od procedury masowego przesiedlania ludzi z jednych terenów na drugie, uchylamy się też przed stałym mechanizmem, aby to było robione również w przyszłości, gdyby doszło do kolejnych fal uchodźców; Polska jest otwarta na imigrację - przyjmujemy setki tysięcy imigrantów z Ukrainy – mówi w środowym wywiadzie dla "Gazety Polskiej Codziennie".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Witold Waszczykowski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Gazeta Polska Codziennie imigranci w Europie Komisja Europejska

Piotr Naimski: nie będzie w Polsce obozów dla uchodźców

– Polska nie powinna przyjmować z nakazu Komisji Europejskiej żadnych imigrantów. To nie jest kwestia dyktatu i nie może być w ten sposób załatwiana. To stanowisko polskiego rządu i ono pozostaje niezmienne – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Piotr Naimski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W środę Komisja Europejska ogłosiła decyzję w sprawie postępowań wobec unijnych krajów, które odmawiają przyjęcia uchodźców.
Zobacz więcej na temat:  uchodźcy Piotr Naimski Bałkany MSZ Prawo i Sprawiedliwość POLSKA imigranci w Europie Unia Europejska Komisja Europejska

"Często hobbystycznie Polacy wypatrują utraconych dzieł"

- Nie funkcjonuje system, który pozwalałby na odzyskiwanie dzieł sztuki. Nie mamy przygotowanej strategii restytucji utraconych dzieł, na co ostatnio zwracali uwagę kontrolerzy NIK. Raport NIK jest druzgocący, w niekorzystnym świetle pokazuje prace komórek zajmujących się tą tematyką – powiedział w audycji Utracone Odzyskane Marek Kozubal z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  dzieła sztuki Magdalena Ogórek Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego MSZ NIK

"Historyczny sukces polskiej dyplomacji"

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce. Premier Beata Szydło powiedziała, że to historyczny sukces polskiej dyplomacji. O wyborze Polski na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Irena Popiuk-Rysińska z Instytutu Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
Zobacz więcej na temat:  Rada Bezpieczeństwa ONZ ONZ Nowy Jork Witold Waszczykowski MSZ Ministerstwo Spraw Zagranicznych Beata Szydło