Polskie Radio

Kopacz przedstawiła skład Rady Ministrów. "Rząd zimnej wojny wewnątrz Platformy"

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:30
- O ile poprzedni rząd można było nazwać rządem autorskim Donalda Tuska, to nie można powiedzieć tego o obecnym. Ani nie jest to już oczywiście rząd Tuska, ani nie jest to rząd autorski Ewy Kopacz - mówi radiowej Jedynce prof. Rafał Chwedoruk.
Audio
  • Prof. Rafał Chwedoruk i dr Bartłomiej Biskup o składzie i celach nowego rządu oraz Radosławie Sikorskim (Z kraju i ze świata/Jedynka)
Podczas prezentacji rządu przyszła premier nie chciała rozmawiać na temat programu, bo jak podkreśliła o nim będzie mówić w czasie expose
Podczas prezentacji rządu przyszła premier nie chciała rozmawiać na temat programu, bo jak podkreśliła o nim będzie mówić w czasie exposeFoto: PAP/Radek Pietruszka

Desygnowana na premiera Ewa Kopacz powiedziała, że stworzyła rząd silnych osobowości, merytorycznie przygotowany do wypełniania zadań, które przed nim staną. - Najważniejszym zadaniem nowej ekipy będzie odbudowanie zaufania Polaków - oświadczyła Kopacz.

<<<Ewa Kopacz przedstawiła skład rządu>>>

W ocenie prof. Rafała Chwedoruka, nowy rząd jest przede wszystkim rządem wyborczym. - Skład tego gabinetu w znacznym stopniu był zdeterminowany wymogami cyklu kampanii wyborczych, które przez kilkanaście najbliższych miesięcy zdominują polską politykę - ocenia politolog i dodaje, że "jest to także rząd zimnej wojny wewnątrz Platformy Obywatelskiej".

- W Platformie, w szeroko pojętym obozie władzy, toczy się od kilku lat, a w sposób zupełnie jawny od dwóch lat, konflikt dotyczący podziału władzy. Oś tego konfliktu wewnątrz partii była personalizowana przez Donalda Tuska i Grzegorza Schetynę, ale istotną rolę odgrywał także ośrodek prezydencki - podkreśla gość audycji "Z kraju i ze świata".

Zdaniem profesora, skład tego rządu pokazuje, że bardzo wzrosła rola ośrodka prezydenckiego. - Świadczy o tym awans ministra Siemoniaka, obecność Grzegorza Schetyny i Andrzeja Halickiego oraz spektakularne odejście z rządu Radosława Sikorskiego - zaznacza Chwedoruk.

- W przypadku Radosława Sikorskiego, biorąc pod uwagę problemy polskiej polityki zagranicznej przez dwie jego kadencje, to jest to awans. Był specyficznym ministrem spraw zagranicznych, jeśli chodzi o formę sprawowania urzędu. Przywykliśmy obserwować w polityce międzynarodowej stosunkowo statecznych polityków, którzy bardzo oszczędnie gospodarują słowem. Tymczasem Sikorski nie był szczególnie oszczędny. Był jednym z najmniej dyplomatycznych dyplomatów jakich można sobie wyobrazić - ocenia Rafał Chwedoruk.

Według politologa, Radosław Sikorski ma daleko idące ambicje, być może nawet międzynarodowe i z takim wizerunkiem był kompletnie bez szans. - Godność marszałkowska daje szansę niwelacji tych deficytów, szansę na wyrobienie sobie pozycji kogoś statecznego, poważnego, arbitra i rozjemcy - podkreśla gość Jedynki.

Dr Bartłomiej Biskup także jest zdania, że ze składu nowego rządu można wnioskować, że będzie to rząd nastawiony na wzmocnienie Platformy Obywatelskiej. - Nie na jakieś nowe projekty polityczne czy społeczne - ocenia i dodaje, że "Ewa Kopacz wyraźnie idzie w kierunku utworzenia jednej drużyny, a nie rządu autorskiego".

- Rząd autorski miałby małe szanse na powodzenie. Ewa Kopacz nie jest tak silną osobowością jak Donald Tusk. Dzisiaj w Platformie nie ma takiej pozycji. Może dopiero sobie ją zbuduje - podkreśla politolog.

Zdaniem Biskupa, objęcie przez Radosława Sikorskiego stanowiska marszałka Sejmu to degradacja. - Jego ambicje szły w zupełnie innym kierunku, na przykład kierunku międzynarodowym, ewentualnie prezydenckim - zaznacza gość Jedynki. Dodaje jednak także, że "są takie teorie, że z funkcji marszałka Sejmu łatwo się wskakuje na funkcję prezydenta".

Goście audycji mówili także o nowych ministrach: Teresie Piotrowskiej i Marii Wasiak oraz Bartoszu Arłukowiczu, który nadal będzie pełnił funkcję ministra zdrowia.

Rozmawiała Zuzanna Dąbrowska.

(kh, pg, ag)

Czytaj także

Ewa Kopacz przedstawiła swój rząd. Bez zmian w resortach gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 22:22
Desygnowana na premiera Ewa Kopacz przedstawiła skład nowego rządu. Janusz Piechociński z Polskiego Stronnictwa Ludowego pozostanie wicepremierem i ministrem gospodarki. Drugim wicepremierem będzie minister obrony, Tomasz Siemoniak.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kopacz odkryła karty. Schetyna i Grabarczyk wracają do rządu

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:21
Najważniejszym zadaniem nowej ekipy będzie odbudowanie zaufania Polaków - oświadczyła premier Ewa Kopacz. Podkreśliła, że będzie uważnie śledziła działania każdego z ministrów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Józef Oleksy o rządzie Kopacz: kontynuacja i stagnacja

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2014 13:19
- Bezrobocie jest wysokie i będzie się utrzymywać, 2 mln młodych ludzi jest bez pracy, emigracja nie zahamowała, sprawa emerytur jest jakby zawieszona, sprawa in vitro - nierozwiązana, polityka rodzinna - ledwo ruszona - wyliczał w magazynie "Z kraju i ze świata" były premier.
rozwiń zwiń