Polskie Radio
Section05
Donald Tusk

Donald Trump spotkał się z unijnymi przywódcami w Brukseli

Przed rozpoczęciem szczytu NATO w Brukseli Donald Trump spotkał się z szefem Rady Europejskiej Donaldem Tuskiem. Jak mówił po spotkaniu Donald Tusk, „jest pełna zgoda ws. walki z terroryzmem i ws. Ukrainy”. Szef RE nie był jednak pewien, czy jest wspólny głos ws. Rosji. Jego słowa interpretował w Polskim Radiu 24 dr Przemysław Żurawski vel. Grajewski z Wydziału Studiów Międzynarodowych i Politologii Uniwersytetu Łódzkiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk Donald Trump NATO Unia Europejska Bruksela

Sławomir Nowak stanie przed komisją ds. Amber Gold

We wtorek przed komisją śledczą ds. wyjaśnienia afery Amber Gold ma stanąć były minister transportu Sławomir Nowak. – Pan Sławomir Nowak to osoba, która przez wiele lat była jednym z najbliższych współpracowników premiera Donalda Tuska. Nowak był ministrem transportu, gdy firma OLT Express rozwijała skrzydła – powiedział w audycji Jeden na Jednego Jarosław Krajewski, poseł PiS, członek sejmowej komisji do zbadania afery Amber Gold.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Amber Gold Platforma Obywatelska Sejm Marek Suski Donald Tusk Sławomir Nowak

Problem z relokacją uchodźców dzieli Europę

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk przestrzega, że wyłamując się z europejskiej solidarności w relokacji uchodźców, należy liczyć się z kosztami. Parlament Europejski wezwał państwa członkowskie Unii do wywiązania się z zobowiązań w tej sprawie. W rezolucji powołuje się na porozumienie z 2015 roku o przeniesieniu do państw członkowskich w sumie 160 tysięcy uchodźców z Grecji i Włoch. Sytuację komentowali w Debacie Dnia Michał Wróblewski (Fakt) i Antoni Trzmiel (TVP, DoRzeczy.pl).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uchodźcy imigranci w Europie Donald Tusk

"Można to traktować jako działanie na rzecz Polski"

Szef RE Donald Tusk oświadczył, że polski rząd wyłamuje się z europejskiej solidarności, nie przyjmując uchodźców w ramach programu relokacji. Dodał, że jest w stanie zrozumieć argumenty w tej sprawie, ale będzie wiązało się to z konsekwencjami. "Takie są zasady w Europie" - zaznaczył. Słowa szefa Rady Europejskiej komentowali w Debacie Poranka Hubert Biskupski (Super Express) i Tomasz Terlikowski (Telewizja Republika).
Zobacz więcej na temat:  Komisja Europejska Unia Europejska Donald Tusk uchodźcy uchodźcy pr24

"Donald Tusk wyrasta na męczennika opozycji"

Prokuratorzy z zespołu wyjaśniającego katastrofę smoleńską wezwali byłego premiera Donalda Tuska na przesłuchanie w jednym ze śledztw. Rzeczniczka Prokuratury Krajowej Ewa Bialik powiedziała, że jest to jedno z "postępowań okołosmoleńskich". W kwietniu Donald Tusk zeznawał w stołecznej prokuraturze w śledztwie dotyczącym współpracy polskiego kontrwywiadu i rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa. O sprawach mówili w Debacie Poranka Jakub Majmurek (Krytyka Polityczna), Bartłomiej Radziejewski (Nowa Konfederacja) i Samuel Pereira (TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk prokuratura katastrofa w Smoleńsku Platforma Obywatelska Komisja Europejska Frans Timmermans

Tusk ponownie wezwany na przesłuchanie. "To nie służy PiS"

Prokuratorzy  ze specjalnego zespołu wyjaśniającego katastrofę smoleńską wezwali na przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska. Szef Rady Europejskiej ma stawić się w prokuraturze 5 lipca. Sprawa dotyczy możliwych zaniechań ze strony polskich władz, do których mogło dojść po katastrofie smoleńskiej. Sytuację komentował w Polskim Radiu 24 Piotr Trudnowski z Klubu Jagiellońskiego.
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk prokuratura Smoleńsk