Polskie Radio

Kwaśniewski: Unia Europejska powinna być otwarta dla Ukrainy

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:00
- Dalsze rozszerzanie jest koniecznością i szansą dla Unii Europejskiej - mówił w Jedynce były prezydent Aleksander Kwaśniewski.
Audio
  • Były prezydent Aleksander Kwaśniewski o sukcesach Polski w Soczi, sprawie Mariusza T., więzieniach CIA i polskiej polityce (W samo południe/Jedynka)
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander KwaśniewskiFoto: Wojciech Kusiński/PR

Były prezydent Aleksander Kwaśniewski mówił w Jedynce, że eurosceptycy mogą w wyborach do Parlamentu Europejskiego w Polsce uzyskać wiele głosów, a w innych krajach Europy problem jest jeszcze poważniejszy. Jak podkreślił, znakomity wynik może uzyskać francuski Front Narodowy.

Według gościa Jedynki niechętnie idei unijnej formacje będą liczniejsze niż w Parlamencie Europejskim niż kiedykolwiek, może to być nawet 20 procent. Zaznaczył, że Europie Plus zależy na wysokiej frekwencji. Aleksander Kwaśniewski uważa, że odpowiedzią na problemy przeżywane w Europie powinno być pogłębienie integracji, dalsze rozszerzanie Unii Europejskiej, udoskonalenie instytucji UE. – Drzwi powinny być otwarte dla Ukrainy, Bałkanów, Turcji – mówił były prezydent.

Pytany o Rosję, powiedział, że dziś Moskwa nie przejawia chęci dołączenia do wspólnoty. – Jednak jeśli myśleć w oderwaniu od rzeczywistości, to jeśli Rosja któregoś dnia będzie chciała realizować standardy europejskie, podzielać nasze wartości i być częścią europejskiej przestrzeni, to należałoby powitać z radością – mówił Kwaśniewski. – To teoria – podkreślił. Zaznaczył, że Ukraina tymczasem zgłasza swoje aspiracje, podobnie i Turcja oraz państwa bałkańskie.

Kwaśniewski ocenił, że trzeba wpisać się w nową rzeczywistość globalną, w której świat ma wiele centrów - to Chiny, Rosja, Ameryka Łacińska… Jeśli Europa chce liczyć się w tym świecie, musi być zjednoczona i mocniej zintegrowana i jeszcze liczniejsza niż teraz – mówił gość Jedynki.

Były prezydent dodał, że jego zdaniem należy być otwartym na migrację wewnątrz UE, jak i z zewnątrz. Zaznaczył, że jeśli Europejczycy chcą być wierni swoim wartościom, nie mogą powiedzieć ludziom płynącym na Lampeduzę, że ich nie interesują.  Według niego, należy zastanawiać się nad programami edukacji, asymilowania tych środowisk ”do krwiobiegu europejskiego”, tak by nie były wykluczane i spychane do gett. Jak podkreślił Kwaśniewski, migracja będzie jedną z ważnych linii sporu w Europie.

Sprawa Mariusza T.

Aleksander Kwaśniewski komentując sprawę Mariusza T.  mówił, że państwo powinno zachowywać się z powagą w takich sprawach, działać zgodnie z konstytucją i prawem. To co się działo, ocenił jako skandaliczne.  - Jeżeli ten człowiek - w opinii biegłych - stanowi zagrożenie, to państwo dysponuje takimi możliwościami jak np. nadzór policyjny. A nie czynić aferę na cały kraj - oceniał były prezydent.

Aleksander Kwaśniewski o sprawie Mariusza T. >>>

Więzienia CIA w Polsce

Były prezydent uważa, że sprawa ujawnienia sprawy więzień CIA w Polsce najbardziej szkodzi Stanom Zjednoczonym. W jego ocenie, ujawnienie tajnych informacji to wewnętrzne rozgrywki na amerykańskiej scenie politycznej. Według niego Amerykanie ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co działo się w bazach udostępnionych CIA

Kwaśniewski o więzieniach CIA >>>

Aleksander Kwaśniewski był gościem programu "W samo południe" w Jedynce. Rozmawiał Wojciech Mazowiecki.

Jedynka/IAR/agkm

***

Czytaj także:

Soczi 2014: Aleksander Kwaśniewski jest dumny z olimpijczyków >>>

Czytaj także

Kwaśniewski: na Ukrainie rozpoczyna się proces dezintegracji władzy

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2014 09:44
- Prezydent Wiktor Janukowycz boi się, że straci poparcie oligarchów, wojska, milicji i sądownictwa - mówił w radiowej Jedynce były prezydent, specjalny wysłannik Parlamentu Europejskiego na Ukrainę Aleksander Kwaśniewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Soczi 2014. Aleksander Kwaśniewski jest dumny z polskich olimpijczyków

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2014 14:08
– Przez 90 lat uzbieraliśmy dwa złote medale – Wojciecha Fortuny i Justyny Kowalczyk. W sobotę, w cztery godziny, załatwiliśmy to samo. To pokazuje postęp nie tylko geometryczny, ale wręcz kosmiczny - powiedział były prezydent. Skomentował w ten sposób sukcesy Kamila Stocha, Zbigniewa Bródki i Justyny Kowalczyk na Zimowych Igrzyskach Olimpijskich w Soczi.
rozwiń zwiń