Polskie Radio Dzieciom

"Pilotka" - każdy może być kim chce

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 12:15
Astronautka, agentka, strażaczka, tramwajarka i inne matki PRL... "Poławiacze Pereł" to wydawnictwo małe, niszowe, ale rozpoznawalne na rynku czytelniczym - sięgające po znakomite książki dla dzieci, młodzieży i dla dorosłych. Zamierzeniem “Poławiaczy” jest prezentować książki uniwersalne, ponadczasowe. W "Kulturalnej strefie” Martyna Chuderska rozmawiała o książce „Pilotka”.
Audio
  • O serii nowoczesnych książek dla dzieci w rozmowie z Dominiką Żukowską i Piotrem Wawrzyniukiem (Kulturalna strefa/Polskie Radio Dzieciom)_26.01.20.
Tramwajarka Piotr Warwrzyniuk
"Tramwajarka" Piotr WarwrzyniukFoto: mat. prom.

"Pilotka" to seria nowoczesnych książek dla dzieci. Każdy tom opowiada o 12 zawodach rzadko wykonywanych przez kobiety. - Żeby te zawody doreprezentować i żeby pokazać, że każdy może być, kim chce - tłumaczy Dominika Żukowska z "Poławiaczy Pereł".
- To główna idea, która nam przyświecała. Chcieliśmy zachęcić, otworzyć horyzonty, pokazać, że dziecko wybierając kiedyś swoją drogę zawodową może się mierzyć ze swoimi talentami, a nie z oczekiwaniami społecznymi - dodaje wydawczyni. Czemu właśnie “wydawczyni” a nie wydawca? Ponieważ “Poławiacze pereł” stawiają na żeńskie końcówki w języku polskim.
Formy językowe użyte w wydaniach książek były konsultowane z profesorem Mirosławem Bańko, żeby uściślić, że są użyte poprawnie. Czemu mają służyć te językowe zabiegi? Ponieważ - jak przekonuje gość Martyny Chuderskiej - im częściej będziemy używać w nazwach zawodów końcówek żeńskich, tym bardziej przekonamy dziewczynki, że one też mogą te zawody wykonywać. I trzeba pamiętać, że moda na żeńskie końcówki w języku polskim panowała już sto lat temu - w dwudziestoleciu międzywojennym. Potem zanikła. Może teraz powróci?

Książki wydane w dziecięcej serii "Pilotka" - jak choćby "Kosmonautka" Piotra Wawrzeniuka - doczekały się już wielu wyróżnień - w konkursie "Świat Przyjazny Dziecku" organizowanym przez Komitet Ochrony Praw Dziecka i nominacji dla najlepszej książki dla dzieci roku 2014. Na internetowej stronie wydawnictwa czytamy: "Warto przygotować w naszej świadomości, ale też i w języku polskim, miejsce dla pracujących kobiet. Warto też pokazać dzieciom, że mogą podążać za swoimi marzeniami!" 

W audycji usłyszymy też rozmowę z autorem - Piotrem Wawrzyniukiem, o procesie twórczego pisania limitowanej książki "Tramwajarka i inne matki PRL". Będzie też mowa o planowanym tomie serii - poświęconemu zawodom męskim. Zmiany w zawodach kobiecych sprawiają też, że następują również zmiany w zawodach wykonywanych przez mężczyzn.

Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Audycja: Kulturalna Strefa
Rozmawiała: Martyna Chuderska
Data emisji: 26.01.2020.
Godzina emisji: 21:00
Audycja "Kulturalna strefa" w każdą niedzielę w godz. 21.00 - 22.00.

***
Polskie Radio Dzieciom, to całodobowa stacja radiowaCotygodniowo stacja emituje pond 130 premierowych audycji publicystycznych, muzycznych, rozrywkowych i audycji o tematyce kulturalnej. Od 7.00 prezentowane jest pasmo dla dzieci, a od 21.00 dla dorosłych, w którym znajdują się między innymi audycje poradnikowe z udziałem uznanych ekspertów.

jo

Zobacz także
Czytaj także

Historia książki i Audiobooka

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2018 11:00
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dba o słuch melomanów, uczy dobrych dźwięków - Filharmonia Szczecin i jej wszechstronna misja

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2019 10:00
Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie ma wiele pomysłów na to, jak zaprzyjaźnić dzieci z muzyką klasyczną. Placówka podejmuje bardzo szerokie działania edukacyjne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Recytuj z Warszawską Syrenką!

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 10:00
Do tego konkursu od lat przystępują tysiące dzieci. Natomiast do ścisłego finału dostaje się około 200 osób. W tym roku zapewne będzie podobnie. Zatem 43. Konkurs Recytatorski "Warszawska Syrenka 2020" czas zacząć!
rozwiń zwiń