Powieści na antenie

Wykolejony

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2014 14:05
Głównym bohaterem jest przebywający na przymusowym zwolnieniu detektyw Thomas "Ravn" Ravnsholdt. Życie potraktowało go brutalnie. Smutki próbuje topić w alkoholu. Być może właśnie dlatego postanawia pomóc zrozpaczonej matce, poszukującej zaginionej kilka lat temu córki...
Audio
Michael Katz Krefeld
Michael Katz Krefeld Foto: dzięki uprzejmości Wydawnictwa Literackiego

Masza chciała wieść życie na przyzwoitym poziomie, ubierać się w dobre ciuchy, nosić drogie torebki. Wybrała więc zawód call girl. Klienci znali ją jako Karinę… Pewnego dnia zapadła się pod ziemię.

Michael Katz Krefeld to nowe, gorące nazwisko na liście skandynawskich mistrzów kryminału i nowy bohater w zastępie wziętych detektywów, wirtuozów skomplikowanych śledztw. "Wykolejony" nie jest pierwszą powieścią w dorobku Michaela Katza Krefelda, ale pierwszym tomem serii, którą duński autor podbija serca międzynarodowej publiczności.

Michael
Michael Katz Krefeld z książką "Wykolejony"
fot. arch.Wydawnictwa Literackiego

Czytelnik wraz z detektywem, podążając śladami Maszy, wchodzi coraz głębiej w mroczny świat i odkrywa kolejne jego warstwy. Poznaje też coś innego, na pierwszy rzut oka niewidocznego, lecz przerażającego bohatera - przemoc, która czai się zarówno w ciemnych zaułkach miasta, jak  i w domowym zaciszu.
Akcja "Wykolejonego" rozgrywa się w Danii i w Szwecji. Michael Katz Krefeld oprowadza nas po najgorszych zakątkach Kopenhagi i najbardziej przerażających enklawach Sztokholmu. Nie szczędzi przy tym słów ironii, wynikających ze wzajemnych animozji obydwu narodów. A że autor jest Duńczykiem, w szczególności dostaje się Szwedom. Most nad Sundem to symbol hańby, a przedstawiony w "Wykolejonym" Sztokholm to prawdziwe piekło na ziemi, gdzie karty rozdaje słowiańska mafia, a pod przykrywką oficjalnej działalności w najlepsze trwa handel ludźmi, kwitnie prostytucja i stręczycielstwo. Policja zaś daje na to ciche przyzwolenie.
* Michael Katz Krefeld w rodzinnym kraju nie musi już nikogo przekonywać do swego kunsztu pisarskiego. W 2007 roku jego powieść "Before the Storm" otrzymała nagrodę za najlepszy debiut w kategorii literatury kryminalnej, kilka lat później czwarta książka Krefelda "Black Snow Halling" została wyróżniona statuetką najlepszej powieści tego gatunku.


Czytaj także

Miłość i polityka na szachownicy życia

13.05.2014 07:35
"Zapach miasta po burzy" to porywająca historia miłości z upadającym imperium w tle. Dobro i zło w potyczce na zatracenie. Wielka historia rodem z Tołstoja i ciemna strona rosyjskiej natury jak u Dostojewskiego. Pełna pasji i szaleństwa powieść, jakiej dawno nie było.
Fragment okładki książki Olgierda Świerzewskiego Zapach miasta po burzy
Fragment okładki książki Olgierda Świerzewskiego "Zapach miasta po burzy "Foto: mat. promocyjne
Posłuchaj
03'25 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 1.
03'54 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 2.
03'53 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 3.
04'25 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 4.
04'08 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 5.
04'14 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 6.
04'17 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 7.
03'43 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 8.
03'51 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 9.
04'19 "Zapach miasta po burzy" - odcinek 10.
więcej

Trzeba nie lada bezczelności, żeby bez najmniejszego skrępowania, jak robi to Olgierd Świerzewski, sięgać pełnymi garściami z żywiołu romansu i mieszać go ze skrajnymi emocjami wyrachowanych szachów. I co najdziwniejsze ulegamy całkowicie tej bezczelności, od pierwszego do ostatniego zdania. Od pierwszego ruchu pionkiem po śmierć lub miłosne spełnienie. Ta książka udowadnia, że między szczytem a otchłanią biegnie jedynie cienka linia.

Dwóch rywalizujących sportowców i fascynująca kobieta, ich losy wpisane w czas dziejowych przemian, w polityczne rozgrywki i świat wielkiej polityki. Nie ma prostych schematów ani bohaterów wyłącznie dobrych lub złych. Ich dojrzewanie, wybory i dylematy napiętnowane są przez dramatyczne wydarzenia w chylącym się ku upadkowi Związku Radzieckim i szukającej swojej nowej tożsamości Rosji. Bohaterom nie udaje się uciec od polityki, która wpływa na ich los. Kogo doprowadzi do upadku, komu pozwoli się wybić? Jaki wpływ na życie każdego z nich będzie miała dziewczynka z niewielkiego miasta nad Wołgą?

"Kocham zapach miasta po burzy" - mówi jedna z bohaterek Katia Sawiczewa. "Wszystko jest wówczas takie świeże, oczyszczone, obmyte z grzechu. To daje nadzieję... Wciągam ten zapach i chcę zaczynać wszystko od nowa. Wierzę wówczas, że dostaję nową szansę."

Tę książkę wypełniają emocje, które na długo pozostają w pamięci czytelnika.

"Zapach miasta po burzy", która ukazała się w wydawnictwie Muza pod patronatem Jedynki, czytał w "Lekturach Jedynki" na naszej antenie Marcin Przybylski.

(mat. promocyjne/asz)

Czytaj także

Absurdy PRL-u oczami aktorów

19.05.2014 12:10
"Zapiski komedianta" to dalszy ciąg wspomnień Janusza Horodniczego dotyczący rozwoju jego kariery aktorskiej aż do wybuchu stanu wojennego.
Janusz Horodniczy
Janusz HorodniczyFoto: TVP/PAP- Jerzy Bonczyk
Posłuchaj
04'06 "Zapiski komedianta" - odcinek 1.
04'27 "Zapiski komedianta" - odcinek 2.
03'32 "Zapiski komedianta" - odcinek 3.
03'41 "Zapiski komedianta" - odcinek 4.
04'15 "Zapiski komedianta" - odcinek 5.
03'48 "Zapiski komedianta" - odcinek 6.
04'17 "Zapiski komedianta" - odcinek 7.
04'21 "Zapiski komedianta" - odcinek 8.
04'33 "Zapiski komedianta" - odcinek 9.
04'19 "Zapiski komedianta" - odcinek 10.
więcej

Książka ukazuje nie tylko codzienność Polski Ludowej, ale także wiele czasem śmiesznych, a czasem dramatycznych przygód grupy aktorów jeżdżących i występujących po całym kraju.

Artystów, również tych doskonale znanych m.in. z ekranu telewizora, ujrzeć więc można z zupełnie innej - prywatnej i koleżeńskiej - strony.

Janusz Horodniczy to dokumentalista, dziennikarz, aktor prowincjonalny. Wilnianin z urodzenia, jako nastolatek został skazany na długoletnie więzienie z audzial w organizacji poltycznej. Po wyjściu na wolność w wyniku "odwilży" w 1956 roku schronił się pod opiekę teatralnej Muzy. Temu okresowi poświecił książkę "Zapiski komedianta", które ukazały się nakładem wydawnictwa LTW.

Wybrane fragmenty "Zapisków komedianta" na antenie radiowej Jedynki od 19 do 30 maja ok. godz. 23.50 czyta autor, Janusz Horodniczy.

(ag)

Czytaj także

Panna na każde zawołanie

05.06.2014 19:50
Lekko ateizująca panna z dobrego domu, aby nauczyć się zawodu położnej poszła na praktykę do klasztoru. "Zawołajcie położną" to brytyjski bestseller, który oddaje realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. W radiowej Jedynce w "Lekturach przed północą" wybrane fragmenty czytała Magdalena Warzecha.
Panna na każde zawołanie
Foto: Glow Images/East News
Posłuchaj
04'05 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc.1.
04'11 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 2.
04'10 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 3.
04'05 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 4.
03'28 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 5.
04'40 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 6.
04'40 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 7.
04'29 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 8.
04'55 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc. 9.
04'54 Jennifer Worth "Zawołajcie położną" - odc.10.
więcej

"Wody odeszły!" - to okrzyk, który panna Jennifer niemal codziennie słyszy w słuchawce telefonu. Bez względu na porę dnia czy pogodę natychmiast wkłada swój uniform, bierze pod pachę skórzaną torbę, wsiada na rower i gna przez ulice Londynu, by dotrzeć do rodzącej. Tam potrzebne są jej umiejętności i spokój, wiedza i opanowanie.

/

Jennifer to Jennifer Worth, brytyjska pisarska i pianistka, która przez ponad dwadzieścia lat pracowała jako położna. W młodości trafiła na praktykę do Nonnatus House, ośrodka sióstr anglikańskich, specjalizującego się w opiece pielęgniarskiej. Były to czasy powojenne, a zarazem czasy sprzed pigułki antykoncepcyjnej - pracy było więc co niemiara. Lekko ateizująca panna z dobrego domu ucząc się zawodu stopniowo zaczyna nabierać szacunku do sposobu życia, na jaki zdecydowały się siostry zakonne, i do każdej swojej podopiecznej.
Worth z precyzją i z dozą brytyjskiego poczucia humoru uchwyciła realia robotniczej dzielnicy East End w Londynie. Po latach odżywa w niej ogromna radość z przyjścia na świat każdego dziecka, ale też strach towarzyszący porodom w czasach, gdy higiena i fachowa opieka medyczna nie były wcale oczywistością.
Worth własne wspomnienia spisała w trzech tomach. "Zawołajcie położną" (oryg. "Call the Midwife") to pierwszy z nich. Na podstawie książki powstał serial BBC, który w Wielkiej Brytanii pobił wszelkie rekordy oglądalności.

"Zawołajcie położną" w radiowej Jedynce czytała Magdalena Warzecha.

(ag)

Zobacz więcej na temat: lektury jedynki literatura