Powieści na antenie

"Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«"

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2023 11:00
W cyklu "To się czyta" od 19 do 23 czerwca prezentowaliśmy fragmenty książki "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«" Mariusza Urbanka. Czytał Krzysztof Kwiatkowski.
Krzysztof Kwiatkowski
Krzysztof KwiatkowskiFoto: Paweł Siwek

Agnieszka Osiecka pisała, że "legendarny twórca »Przekroju« (właściwie cudotwórca…) (…) starał się, żeby jakoś przetrwać stalinizm, nie ubłociwszy kaloszy i nie przestając jeść ryby dwoma widelcami".

"Eile stworzył coś, co nie mogło istnieć. W tamtych czasach nie było miejsca na »Przekrój«. A jednak »Przekrój« istniał. I trwał" - dodał Stefan Bratkowski.

Autorem książki "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«" jest Mariusz Urbanek. Absolwent prawa na Uniwersytecie Wrocławskim. Początkowo realizował się jako dziennikarz i redaktor, pracując m.in. w "Przeglądzie Tygodniowym", "Wprost" i "Polityce". Nie zaprzestając działalności dziennikarskiej, w 1988 roku wydał pierwszą książkę pod tytułem "Polska jest jak obwarzanek". Ta publikacja rozpoczęła jego dobrą passę literacką i zapoczątkowała karierę pisarza.


Posłuchaj
10:45 Dwójka to się czyta 19.06.2023.mp3 Mariusz Urbanek "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)

10:27 Dwójka to się czyta 20.06.2023.mp3 Mariusz Urbanek "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)

12:04 2023_06_21 11_00_17_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Mariusz Urbanek "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)

10:05 2023_06_22 11_00_53_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Mariusz Urbanek "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 4 (To się czyta/Dwójka)

10:19 2023_06_23 11_00_36_Dwojka_To_sie_czyta.mp3 Mariusz Urbanek "Marian Eile. Poczciwy cynik z »Przekroju«", czyta Krzysztof Kwiatkowski - fragm. 5 (To się czyta/Dwójka)

      

[materiały wydawcy]

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 19-23.06.2023

Godzina emisji: 11.00

pg/mo

Zobacz więcej na temat: biografia Dwójka literatura

Czytaj także

"Kora. Się żyje". Katarzyna Kubisiowska: ta książka na mnie czekała

29.05.2023 12:47
- Gdy zadzwoniłam do Kamila Sipowicza, wdowca po Korze, to byłam pewna, że taka książka właśnie się pisze. To był rok 2019, Kora zmarła rok wcześniej. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie, że ta książka czeka na Katarzynę Kubisiowską - mówiła w "Poranku Dwójki" autorka biografii "Kora. Się żyje".
Kora Jackowska i zespół Mannam,
Kora Jackowska i zespół Mannam,Foto: Cezary Pecold/Forum
Posłuchaj
17'38 Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki "Kora. Się żyje". Biografia" (Poranek Dwójki)
więcej

Biografia, jakiej jeszcze nie było?

Katarzyna Kubisiowska to autorka m.in. biografii Jerzego Pilcha ("Pilch w sensie ścisłym") czy Danuty Szaflarskiej ("Szaflarska. Grać, aby żyć"). Pisząc książkę o Korze, otrzymała dostęp do niepublikowanego archiwum artystki: fotografii, zapisków, nagrań. 

- To nie jest tak, że to się wszystko odbyło na pstryknięcie palców. Kamil Sipowicz przeczytał wszystkie moje książki i zgodził się, żebym napisała o KorzeTo dla mnie bardzo ważne, żeby przy takiej pracy rodzina była bardzo blisko mnie, a ja jej. W rodzinie jest masa informacji ustnych, a także śladów materialnych takich jak listy, zdjęcia czy nagrania, które staną się budulcem tej opowieści - podkreślała Katarzyna Kubisiowska.

W poszukiwaniu prawdy o Korze

Czerpiąc z tych niedostępnych dotychczas źródeł, autorka snuje opowieść pulsującą rytmem zmieniających się czasów. - Wykorzystałam zdecydowaną większość materiału, który zebrałam. Gromadzenie materiału to dopiero początek budowy tej konstrukcji. Chodzi o to, żeby ułożyć z tego opowieść, która będzie prawdziwa lub zbliżająca się do prawdy o mojej bohaterce i po prostu dobrze napisana, wciągająca - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Pomimo kilku lat zajmowania się biografią Kory pewne rzeczy nadal są dla Katarzyny Kubisiowskiej tajemnicą. - W swojej książce nie mówię czytelnikowi, co ma myśleć o Korze. Ja Korę pokazuję. Bardzo wierzę w inteligencję i wrażliwość czytelnika. Wierzę w ogóle w czytającego czytelnika, że to nie będzie pierwsza książka, po którą sięgnie, tylko będzie miał za sobą co najmniej kilkadziesiąt przeczytanych książek i zrozumie tę konstrukcję; to, dlaczego ta książka jest napisana nielinearnie, nie wikipedycznie, czyli od daty urodzenie do daty śmierci - stwierdziła.

Posłuchaj
17:38 Poranek Dwójki kubisiowska 29.05.2023.mp3 Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki "Kora. Się żyje". Biografia" (Poranek Dwójki) 

Tytuł jej książki - "Kora. Się żyje" - nawiązuje do tytułu piosenki i płyty zespołu Maanam "Sie ściemnia". - U mnie tylko "się" jest ze znakiem diakrytycznym. Dla mnie ten ogonek przy "ę" w tytule mojej książki jest takim imperatywem kategorycznym życia, tą wielką siłą, która w Korze była - przekonywała Katarzyna Kubisiowska.

[YouTube/Maanam]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Kubisiowska (dziennikarka, autorka książek)

Data emisji: 29.05.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Pierwsza biografia Magdaleny Abakanowicz

31.05.2023 17:46
Gościem środowej audycji z cyklu "Wybieram Dwójkę" był Paweł Kowal, autor biografii "Abakanowicz. Trauma i sława".
Okładka książki
Okładka książkiFoto: materiały prom.
Posłuchaj
13'13 Rozmowa z Pawłem Kowalem, autor pierwszej biografii Magdaleny Abakanowicz (Wybieram Dwójkę)
więcej

Jej prace znane są na całym świecie, na aukcjach osiągają rekordowe ceny. Jednak jej życie owiane jest tajemnicą.

Jak możemy przeczytać w opisie książki: Magdalena Abakanowicz zrewolucjonizowała sztukę, nie tylko polską. Zmieniła tkaninę artystyczną w dzieło bliższe rzeźbie i architekturze niż tkactwu. Jednak zarówno historię swojego życia, jak i interpretacje swojej sztuki trzymała pod ścisłą kontrolą. Budowała wokół siebie wielki mit, którego początki sięgać miały Czyngis-chana. Jak bardzo ten mit odległy jest od rzeczywistości? Co chciała ze swojej biografii wymazać? Z jakim bagażem żyła i tworzyła w komunistycznej Polsce? Jak udało się jej zrobić błyskotliwą, światową karierę? Co związało ją z wielkimi postaciami historii oraz rodziną Brzezińskich, mimo że unikała polityki? Na czym polegały komplikacje jej życia osobistego? Dlaczego aż do końca budziła kontrowersje?.

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w biografii artystki autorstwa Pawła Kowala. Historyk, muzealnik, polityk, politolog, publicysta, a także człowiek zafascynowany życiem i sztuką Magdaleny Abakanowicz, przez lata odwiedzał archiwa oraz miejsca z nią związane, nagrywał wspomnienia jej bliskich, gromadził materiały i opowieści, by w końcu zawrzeć je w książce "Abakanowicz. Trauma i sława".


Posłuchaj
13:13 Wybieram Dwójkę kowal 31.05.2023.mp3 Rozmowa z Pawłem Kowalem, autor pierwszej biografii Magdaleny Abakanowicz (Wybieram Dwójkę) 

***

Tytuł audycji: Wybieram Dwójkę

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Paweł Kowal (autor książki "Abakanowicz. Trauma i sława")

Data emisji: 31.05.2023

Godz. emisji: 16.35

pg