Polskie Radio
Section05
Jakub Kukla

Jarosław Kilian: "Kynolog w rozterce" to genialny muzyczny pastisz

- To, co będzie się działo, określiłbym mianem koncertu inscenizowanego, teatru radiowego, który na własne oczy będą mogli podziwiać widzowie w studiu - mówił w Dwójce Jarosław Kilian. "Kynolog w rozterce" w jego reżyserii zostanie zaprezentowany 4 czerwca o godz. 18.00 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego. Transmisja na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  Jarosław Kilian Dwójka opera Jakub Kukla

"Madonna z Dzieciątkiem" wróci do kraju. "Technologia pomaga w odzyskaniu dzieł sztuki"

- To pierwsza polska strata wojenna, która wraca do kraju z Dalekiego Wschodu. Dzięki naszym systemom, pochodząca z kolekcji Lubomirskich z Przeworska "Madonna z Dzieciątkiem" została odnaleziona i zidentyfikowana w jednym z japońskich domów sztuki - mówił w Dwójce Tomasz Śliwiński z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Zobacz więcej na temat:  malarstwo II wojna światowa Dwójka Jakub Kukla SZTUKA

Prof. Michał Łuczewski: państwo nie może istnieć bez kultury

- Nie chcemy patrzeć na suwerenność tylko w techniczny sposób, militarny czy geopolityczny. Wydaje nam się, że nie może być jakiegokolwiek państwa bez kultury, bo wtedy można by zadać pytanie, po co nam takie państwo. Jeśli ma ono zarządzać jakąś masą członkowską, to może to robić gdziekolwiek i jakkolwiek - mówił w Dwójce prof. Michał Łuczewski, współorganizator XIII Kongresu Polska Wielki Projekt, który odbędzie się w dniach 2-4 czerwca w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polska Wielki Projekt Jakub Kukla Dwójka KULTURA

Kasper Straube i inni. O początkach druku na ziemiach polskich

- W latach 70. XV wieku głównym ośrodkiem działalności drukarzy na ziemiach polskich stał się Kraków. Znajdowały się tu uczelnie, siedzibę miała tutaj władza królewska, wreszcie w Krakowie była również diecezja. To wszystko zapewniało rynki zbytu - mówił w "Wybieram Dwójkę" dr Paweł Wierzbicki, kurator wystawy "Początki druku na ziemiach polskich" w Muzeum Narodowym w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  wystawa druk Jakub Kukla Dwójka Kraków Muzeum Narodowe w Krakowie Muzeum Czartoryskich

"Miejscówka z Dwójką". Małgorzata Sarbak: to będą sonaty Bacha w nietypowym wykonaniu

- Zagramy sonaty na klawesyn i skrzypce w transkrypcji na klawesyn i flet prosty. To dość nietypowe, ponieważ Bach napisał je na skrzypce i w przeciwieństwie do innych utworów te akurat nie istniały w innych wersjach. Wybrałyśmy dwie z sześciu sonat, to duże formy, wspaniałe triowe utwory, niezwykle barwne, są tam przepiękne lamenty i adagia - mówiła w Dwójce klawesynistka Małgorzata Sarbak, która wraz z duńską flecistką Bolette Roed wystąpi w "Miejscówce z Dwójką" w sobotę 3 czerwca.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką Dwójka Jakub Kukla klawesyn flet

"Kasten" - przekrojowa wystawa twórczości Andrzeja Kastena

- Rzeźby Andrzeja Kastena są zjawiskowe, pełne takiego spokoju. Jest też duża różnorodność u artysty w materiale. Można więc zobaczyć różne techniki, bo jest zarówno rzeźba z drewna, jak i z kamienia, a także ceramika. Dodatkowo to wszystko ozdabiają jeszcze na ścianach rysunki, monotypie i pastele - mówiła w "Wybieram Dwójkę" Anna Chlebowicz, organizatorka wystawy "Kasten" w warszawskiej Galerii Test.
Zobacz więcej na temat:  rzeźba Dwójka SZTUKA Jakub Kukla galeria wystawa

Waldemar Dąbrowski: najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski jest kultura

- Potrzeba tego, by dowodzić na świecie swojej pierwszorzędności, jest niezmienna. A tym najwyższym wyrazem pierwszorzędności Polski i Polaków jest właśnie kultura, literatura, poezja - mówił w "Wybieram Dwójkę" Waldemar Dąbrowski, dyrektor Teatru Wielkiego - Opery Narodowej. W kwietniu br. otrzymał on medal uznania Fundacji Kościuszkowskiej za wybitne zasługi w krzewieniu kultury polskiej na świecie.
Zobacz więcej na temat:  Waldemar Dąbrowski Teatr Wielki - Opera Narodowa Dwójka KULTURA Jakub Kukla Nowy Jork

Maria Szymanowska - niezwykła pianistka europejskiej klasy i niezależna kobieta

- Maria Szymanowska porywała publiczność liryzmem swej gry. Na ówczesnych instrumentach grało się szybko i głośno, dobrze wypadały akordy. Natomiast "zaśpiewanie" na takim fortepianie było bardzo trudne, a ona to potrafiła - mówiła w Dwójce Danuta Gwizdalanka, autorka książki o Marii Szymanowskiej, jednej z pierwszych kobiet pianistek w historii kultury europejskiej.
Zobacz więcej na temat:  Maria Szymanowska Dwójka fortepian Jakub Kukla

Jerzy Kornowicz: festiwal KODY od 15 lat dobrze odnajduje się w nowoczesności

- W różnych przestrzeniach Lublina na festiwalu KODY przez te lata wystąpiło ponad 300 muzyków. Odbyło się kilkadziesiąt premier i wiele spotkań ludzi z różnych stron świata, które dowodzą, że tutaj tradycja łączy się ze współczesnością. To nie jest festiwal sentymentalny, jesteśmy pełni entuzjazmu dla potencjału człowieka i świata - mówił w Dwójce Jerzy Kornowicz.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kornowicz Dwójka Jakub Kukla Lublin

Maciej Kwaśnikowski: śpiewanie to praca z ludźmi

- Zawsze interesowałem się muzyką i fizyką. To była trochę taka deska ratunku, gdyby jednak nie wyszło ze śpiewem. Technologia rozwija się tak szybko, że chyba nie mógłbym szybko wrócić do fizyki. Klamka zapadła, śpiew zawsze mnie pociągał, to nieustanna praca z ludźmi i dla ludzi, a to sprawia mi ogromną przyjemność - mówił w Dwójce tenor Maciej Kwaśnikowski. Z pianistą Mariuszem Kłubczukiem będą gospodarzami najbliższej "Miejscówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką śpiew Dwójka Jakub Kukla

Szef Polskiego Baletu Narodowego: szkoła holenderska to lekcja obowiązkowa

- Uważam, że szkoła holenderska nie tyle jest warta pokazania, co konieczna do zobaczenia. Wybór padł akurat na te trzy balety z muzyką Ludwiga van Beethovena, co jeszcze podnosi rangę tego przedstawienia - mówił w "Wybieram Dwójkę" Krzysztof Pastor, dyrektor Polskiego Baletu Narodowego, przed zaplanowaną na czwartek (18.05) premierą baletową w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej pt. "Beethoven i szkoła holenderska".
Zobacz więcej na temat:  balet Krzysztof Pastor Jakub Kukla Dwójka MUZYKA Teatr Wielki - Opera Narodowa premiera Holandia Ludwig van Beethoven

Warszawskie Spotkania Muzyczne - festiwal skoncentrowany geograficznie

- Jest to festiwal skoncentrowany na twórczości współczesnych kompozytorów, którzy mieszkają i działają w Warszawie. To najważniejsza z możliwych definicji, nie ma drugiego takiego festiwalu - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jarosław Siwiński, kompozytor i dyrektor artystyczny 37. Warszawskich Spotkań Muzycznych.
Zobacz więcej na temat:  romantyzm muzyka współczesna kompozytor Jakub Kukla Studio Koncertowe Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego Dwójka muzyka dawna MUZYKA