Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Słuchowisko "Circus Mundi". "Napięcie gra tu główną rolę"

- W tym serialu chcieliśmy, aby dotkliwie zabrzmiał problem kondycji artysty i położenia, w jakim się znalazł na skutek lockdownu. Dramatopisarz Jarosław Jakubowski wykorzystał do tego potencjał postaci niejednoznacznych, jakimi są klauni, którzy znaleźli się w ekstremalnie nowej dla siebie sytuacji - mówił w Dwójce Sebastian Konrad, reżyser słuchowiska "Circus Mundi", którego od 2 listopada będzie można słuchać na antenie Dwójki.
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Dwójka cyrk Paweł Siwek KULTURA

Bartek Wąsik: "Wizje Amen" Messiaena to utwór fascynujący

- To jest dzieło, które przez swój monumentalizm i odrębny świat muzyczny jest rzadko wykonywany. Wiąże się to też z trudnościami, które się w nim kryją, bo nie możemy udawać, że jest prosty wykonawczo. My z Emilią za tę kompozycję zabieraliśmy się już od kilku lat - mówił w Dwójce pianista Bartek Wąsik, który wraz z Emilią Sitarz wykona "Wizje Amen" Oliviera Messiaena podczas Festiwalu Muzyka Wiary - Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Bartek Wąsik muzyka klasyczna Dwójka Paweł Siwek MUZYKA KULTURA

Kalina Jędrusik i Stanisław Dygat. "Tyle niewinni, co grzeszni czarodzieje"

- Ich niewinność była postawiona na kompletnym poczuciu wolności. Nie mieli żadnych hamulców w prowokowaniu rzeczywistości czy w prowadzeniu prywatnego życia - mówił w "Poranku Dwójki" Remigiusz Grzela, autor książki "Z kim tak Ci będzie źle, jak ze mną. Historia Kaliny Jędrusik i Stanisława Dygata" poświęconej historii związku popularnej aktorki i cenionego pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Kalina Jędrusik Stanisław Dygat Dwójka Remigiusz Grzela Paweł Siwek

Tomasz Pokrzywiński: Monteverdi zapoczątkował nowy styl

- Używał muzycznych środków ekspresji w tak nowatorski i kontrowersyjny sposób, że przysporzył sobie wielu wrogów. Istotny jest też kierunek, w jakim spojrzał Monteverdi, czyli ludzkie emocje. To człowiek powoli zaczynał być w centrum uwagi artystów, a nie Bóg czy natura - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista i autor przekładu "Lamentu Madonny" Claudia Monteverdiego, który zabrzmi w poniedziałek (26.10) podczas Festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Paweł Siwek Claudio Monteverdi Dwójka

Nie żyje Ludwik Flaszen. "To on dostrzegł geniusz Grotowskiego"

- Pod koniec lat 50. Ludwik Flaszen otrzymał od władz Opola propozycję poprowadzenia sceny, która przeszła do historii jako Teatr 13 Rzędów. To on wymyślił Grotowskiego i to on, nie znając jeszcze Grotowskiego osobiście, ściągnął go do Opola - mówił w "Poranku Dwójki" o zmarłym w niedzielę (25.10) Ludwiku Flaszenie Jarosław Fret, szef Instytutu im. Jerzego Grotowskiego.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Grotowski Ludwik Flaszen odeszli 2020 Dwójka Paweł Siwek

Festiwal Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju. "Wartość tej muzyki jest niezmienna"

- Program tegorocznego festiwalu, który domykał się późną jesienią ubiegłego roku, skorelowany był z rzeczywistością względnie uporządkowaną. Potem to wszystko się rozkołysało, ale te projekty, które się zrodziły z myślą o tegorocznej edycji, o dziwo nabrały innego spojrzenia, które nazywam epidemiczną ostrością patrzenia na nowe sytuacje - mówił w Dwójce Miron Zajfert, dyrektor artystyczny festiwalu Muzyka Wiary-Muzyka Pokoju.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka muzyka klasyczna Miron Zajfert KULTURA Paweł Siwek

Simona Kossak bohaterką spektaklu. "To była ekscentryczna osoba"

- Udało mi się rozmawiać z osobami, które znały Simonę Kossak i przeczytać wiele o niej. Była nieugięta, walczyła o przyrodę i zwierzęta. Sprzeciwiała się wszystkim kolegom, profesorom, zawsze stała przy sobie i to jest niezwykle imponujące - mówiła w Dwójce Agnieszka Przepiórska, pomysłodawczyni i odtwórczyni tytułowej roli w monodramie "Simona K. Wołająca na puszczy".
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska Dwójka spektakl KULTURA Paweł Siwek

Jan Jakub Bokun: kontakt z publicznością Festiwalu Clarimania nas inspiruje

- Publiczność dodaje nam skrzydeł. Słuchacze przyjeżdżają do Wrocławia nie tylko na koncerty festiwalowe. Ważnym aspektem są też lekcje mistrzowskie, które od 2002 roku cieszą się wielkim powodzeniem - mówił w Dwójce Jan Jakub Bokun, klarnecista, pomysłodawca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Klarnetowego Clarimania.
Zobacz więcej na temat:  Jan Jakub Bokun Dwójka KULTURA Paweł Siwek

Nie żyje Wojciech Pszoniak. "Był arystokratą aktorstwa"

W poniedziałek rano (19.10) w wieku 78 lat odszedł znakomity polski aktor teatralny i filmowy oraz pedagog Wojciech Pszoniak. Uznawany był za jednego z największych polskich aktorów dramatycznych po 1965 roku. - Odszedł wspaniały człowiek i artysta. Człowiek, który nie poddawał się innym i miał swoją drogę - tak w Dwójce Wojciecha Pszoniaka wspominał Andrzej Seweryn.
Zobacz więcej na temat:  Wojciech Pszoniak odeszli 2020 Dwójka Paweł Siwek

Festiwal Eklektik Session. "Potrzebujemy poczucia, że ktoś nas słyszy"

- Wiele osób z mojego środowiska ma wrażenie, że nasz głos jest pomijany i nigdy nie będziemy mieć w pływu w stu procentach na to, co się dzieje z naszym życiem. Dlatego hasło festiwalu – "Boxed" – odnosi się do poczucia wyobcowania i alienacji - mówił Radek Bond Bednarz, dyrektor artystyczny Festiwalu Eklektik Session, który już po raz 10. odbywa się we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Wrocław Dwójka Paweł Siwek KULTURA

"Prosta sprawa". Wojciech Chmielarz: wydrukowaliśmy kawałek internetu

- To jest powieść, którą publikowałem na Facebooku w odcinkach w okresie lockdownu. To był mój prezent dla czytelników, żeby w czasie zamknięcia przez te 10 minut nie myśleli o tym, co dzieje się za oknem, tylko mogli czytać coś fajnego - mówił w Dwójce o swojej najnowszej książce "Prosta sprawa" Wojciech Chmielarz.
Zobacz więcej na temat:  kryminał Wojciech Chmielarz Dwójka literatura literatura polska KSIĄŻKA Paweł Siwek

Dyrektor Starego Teatru w Krakowie: mamy charyzmatyczny zespół

- Nie ma wielu zespołów teatralnych w Polsce, które miałyby tak daleko posuniętą autonomię w generowaniu własnego głosu artystycznego i nie ma tak wielu zespołów, które mają tak wyrównany i wysoki poziom artystyczny - stwierdził w "Poranku Dwójki" aktor, reżyser teatralny i pedagog Waldemar Raźniak, który w ostatnich dniach objął stanowisko dyrektora Narodowego Starego Teatru im. Heleny Modrzejewskiej w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek TEATR Kraków

10. odsłona Kongresu Polska Wielki Projekt. Kultura u podstaw

- Dzisiaj niepokoi wielu z nas sprowadzanie Uniwersytetu do roli korporacji jako jednej z instytucji rynku, w której idea poszukiwania prawdy jest zastępowana przez ideę niedookreślonej doskonałości - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Maciej Urbanowski, historyk literatury polskiej, panelista rozpoczynającego się X Kongresu Polska Wielki Projekt.
Zobacz więcej na temat:  Kongres Polska Wielki Projekt - poprzednie edycje Dwójka Paweł Siwek

Jakub Kościuszko: nasza muzyka wspaniale konweniuje z atmosferą "Domówki"

- Jedną z trudności zespołu klarnetowo-gitarowego jest to, że niewiele utworów jest napisanych na taki skład. Musimy więc dokonywać własnych transkrypcji, ale kolejni kompozytorzy piszą dla nas utwory. Łukasz Woś w piękny sposób pisze dla nas muzykę w duchu nowego romantyzmu, z dużym poczuciem humoru i jesteśmy ciekawi, jaki będzie odbiór tego dzieła - mówił w Dwójce Jakub Kościuszko, wirtuoz gitary i współgospodarz najbliższej "Domówki z Dwójką".
Zobacz więcej na temat:  Domówka w Dwójce muzyka klasyczna Dwójka Paweł Siwek