Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Wojciech Niedziółka: odważnie patrzę w przyszłość

- Najbardziej lubię słuchać muzyki klasycznej, ale jestem także fanem zespołów Pink Floyd, Queen i The Beatles. W ich muzyce jest sporo elementów, które dostrzegam w klasyce, imponuje mi rozwinięta harmonia i aranżacja - mówił skrzypek Wojciech Niedziółka. Z artystą rozmawialiśmy o najbliższej "Miejscówce z Dwójką", której będzie gospodarzem wraz z towarzyszącym mu pianistą Krzysztofem Staniendą.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka Paweł Siwek

Svitlana Oleshko: na terytorium Ukrainy trwa III wojna światowa

- Tytuł "Dekalog, czyli lokalna wojna światowa" jest zapożyczony od amerykańskiego historyka Timothy'ego Snydera. Chodziło mu o II wojnę światową na terenach Ukrainy. I o tym też jest nasz spektakl. Brzmi to dzisiaj naprawdę tragicznie. Moim zdaniem trwa już III wojna światowa, i to znów na terytorium Ukrainy - mówiła w "Poranku Dwójki" Svitlana Oleshko, ukraińska scenarzystka, reżyserka i pedagog, uchodźczyni z Charkowa.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina spektakl Dwójka Teatr Polski w Warszawie Paweł Siwek TEATR

Reżyserka: od sensu "Księcia Niezłomnego" dzieli nas kilka barier

- To bardzo trudna materia literacka, ponieważ jest to wiersz, Słowacki przełożył go w bardzo specyficznej dla siebie frazie, w bardzo skomplikowanym języku. To dopiero pierwsza z barier, które dzielą nas od sensu tego tekstu - mówiła w "Poranku Dwójki" Małgorzata Warsicka - reżyserka spektaklu "Książę Niezłomny", który w piątek (2.12) będzie miał premierę w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  Stary Teatr w Krakowie spektakl Juliusz Słowacki TEATR premiera Paweł Siwek Dwójka

Wyjątkowa publikacja z okazji Roku Wisławy Szymborskiej

- Planujemy jedno wydarzenie absolutnie najważniejsze: publikację wszystkich wierszy Wisławy Szymborskiej. Wszystkich, to znaczy nie tylko tych, które znalazły się w tomach poetyckich, ale także i tych rozproszonych, które były publikowane wyłącznie w czasopismach, jak i tych kilkunastu, które udało się nam odczytać z rękopisów czy maszynopisów - mówił w "Poranku Dwójki" Michał Rusinek, były sekretarz noblistki.
Zobacz więcej na temat:  Wisława Szymborska Michał Rusinek rocznica wiersze poezja Paweł Siwek Dwójka KULTURA Jeremi Przybora

"Lubimy wyzwania". FudalaRot Duo o płycie "Transfiguration"

- Po nagraniu pierwszej płyty zaczęliśmy pracę nad transkrypcją Sonaty Karola Szymanowskiego. Była to dla nas fantastyczna przygoda i stwierdziliśmy, że na pewno chcemy nagrać ten utwór - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Wojciech Fudala, który razem z pianistą Michałem Rotem tworzy duet FudalaRot Duo. Właśnie ukazała się ich nowa płyta - "Transfiguration".
Zobacz więcej na temat:  Karol Szymanowski płyta Paweł Siwek Dwójka MUZYKA wiolonczela fortepian Mieczysław Weinberg

Muzyka francuska na flet i organy w "Miejscówce z Dwójką"

- Stanowimy duet już ładnych kilkanaście lat. Udało nam się prawykonać wiele utworów, zagrać wiele koncertów na całym świecie. Cieszę się, że akurat tym razem możemy Państwu zaprezentować piękne utwory muzyki francuskiej - mówił w "Poranku Dwójki" flecista Łukasz Długosz, który razem z organistą Romanem Peruckim wystąpi w najbliższej "Miejscówce z Dwójką" (26.11).
Zobacz więcej na temat:  flet muzyka klasyczna Paweł Siwek koncert organy MUZYKA Dwójka

Festiwal "Eufonie". Święto dla polskich i ukraińskich melomanów

- Największym naszym sukcesem jest zaproszenie maestro Sylwestrowa i premiera VIII Symfonii, która wybrzmi nie w Kijowie, nie w Londynie, Paryżu, Berlinie, tylko w Warszawie. Ten kontekst jest bardzo ważny - mówił w "Poranku Dwójki" prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury, które jest organizatorem trwającego w Warszawie IV Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej "Eufonie".
Zobacz więcej na temat:  Eufonie Dwójka Paweł Siwek muzyka klasyczna Narodowe Centrum Kultury Rafał Wiśniewski Dwójka Ukraina

"Łabędzie". Tobiasz Sebastian Berg: ta nominacja to historyczny moment

- Po raz pierwszy do nagrody Fedora w kategorii "Edukacja" są nominowani artysta i grupa twórcza z Polski. Jest to jedna z największych nagród, które świadczą o innowacyjności i zmianie we współczesnej operze i balecie. Jest to więc bardzo ważne wyróżnienie - mówił w "Poranku Dwójki" Tobiasz Sebastian Berg, choreograf i reżyser, współtwórca projektu "Łabędzie".
Zobacz więcej na temat:  taniec Paweł Siwek Dwójka balet opera KULTURA

Jubilaci na Festiwalu "Trzy-Czte-Ry Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje."

- Zawsze po naszych koncertach zapraszamy na panele dyskusyjne prowadzone przez muzykologów (...). Artyści opowiadają także o pracy nad utworami i o tym, jak je czują - mówiła o festiwalu muzycznym "TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje." Zuzanna Dłużniewska, koordynatorka wydarzenia. Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Dwójka Paweł Siwek Miron Białoszewski Joanna Freszel

Sławomir Grzymkowski: "Prorok" to film historyczno-sensacyjny

- Nie jest to film religijny, to film historyczno-sensacyjny. Dużym walorem filmu jest to, że spora część dialogów z Gomułką czy Cyrankiewiczem to oryginalne zapisy rozmów, ponieważ wszystko było nagrywane i spisywane przez Służbę Bezpieczeństwa. Do tych materiałów dotarły scenarzystki filmu - mówił w Dwójce Sławomir Grzymkowski, odtwórca tytułowej roli w filmie "Prorok".
Zobacz więcej na temat:  kino prymas Polski Stefan Wyszyński premiera film polski Dwójka Paweł Siwek Sławomir Grzymkowski

Festiwal Arcydzieł 2022 - klasyka wobec współczesności

- W arcydziełach są arcywartości (...). Nieprzypadkowo te dzieła trwają setkami lat, ponad czasem przenoszą uniwersalne wartości. Publiczność wciąż chce je oglądać i przeżywać - mówił, zapraszając na nową odsłonę 60. Rzeszowskich Spotkań Teatralnych, Jan Nowara, dyrektor Teatru im. Wandy Siemaszkowej. W tym roku spotkania wybrzmią jako Festiwal Arcydzieł.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Rzeszów TEATR Paweł Siwek