Polskie Radio
Section05
Paweł Siwek

Roksana Kwaśnikowska: zagramy w "Miejscówce" kilka szczególnie bliskich nam utworów

- Nasza wspólna droga muzyczna z Krzysztofem trwa już długo, ale sobotnia "Miejscówka z Dwójką" zawiera kilka utworów, które są nam szczególnie bliskie, dlatego bardzo się cieszę, że mogliśmy je nagrać - mówiła w "Poranku Dwójki" skrzypaczka Roksana Kwaśnikowska przed najbliższym koncertem w ramach Dwójkowego cyklu, podczas którego towarzyszył będzie jej pianista Krzysztof Stanienda.
Zobacz więcej na temat:  Miejscówka z Dwójką skrzypce Paweł Siwek Dwójka MUZYKA koncert

Switłana Oleszko: chcemy powiedzieć, że ukraiński teatr żyje

- Tak jak na Boże Narodzenie stawialiśmy wszyscy choinki i mówiliśmy, że nie świętujemy, tylko jest to nasz protest, tak w Międzynarodowym Dniu Teatru pracujemy nawet chyba więcej i to też jest nasz protest. Chcemy powiedzieć, że żyjemy, że tworzymy i ukraiński teatr też żyje - mówiła w "Poranku Dwójki" reżyserka Switłana Oleszko, autorka polskiego orędzia na 61. Międzynarodowy Dzień Teatru, który jest obchodzony 27 marca. 
Zobacz więcej na temat:  TEATR Dwójka Ukraina Paweł Siwek Dwójka

"Święty" - filmowa historia skradzionej figury św. Wojciecha

- Już od początku polskiej państwowości tworzyła się ta legenda, rozwinięta również potem w czasach rozbicia dzielnicowego i powstania słynnych gnieźnieńskich drzwi. W 1986 roku św. Wojciech stał się nośnikiem emocji przyciągających ludzi ku sobie, budowania jakiejś siły wspólnoty, którą tworzymy. W tych czasach potrzebujemy jej szczególnie - mówił w Dwójce Sebastian Buttny, reżyser filmu "Święty".
Zobacz więcej na temat:  kino Dwójka Paweł Siwek św. Wojciech historia Polski

Większość artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu. Czas na zmiany

- Ze streamingu korzysta ponad 65 procent Polaków. Jest to główne źródło korzystania z muzyki. Jednocześnie obecnie nie wszyscy artyści są z tego tytułu wynagradzani. W badaniu przeprowadzonym w 2020 roku okazało się, że 52 proc. artystów nie otrzymuje wynagrodzenia ze streamingu, a 26 proc. otrzymuje poniżej 100 euro rocznie - mówiła w Dwójce Agnieszka Parzuchowska-Janczarska, dyrektor Związku Artystów Wykonawców STOART.
Zobacz więcej na temat:  prawa autorskie Paweł Siwek Dwójka

Szef Muzeum Żołnierzy Wyklętych: chcemy przypominać o wyjątkowych ludziach

- To może brzmi górnolotnie, ale to są naprawdę sprawy wyjątkowe. Jeśli młody człowiek dojrzewa, rozwija się i potrafi takie pytanie postawić: czy są sprawy ważniejsze niż ta szczęśliwa codzienność? Czy są sprawy, dla których mogę zaryzykować wszystko, co mam, o czym marzę? O takich polskich bohaterach chcemy tutaj przypominać - mówił w Dwójce Janusz Kotowski, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce.
Zobacz więcej na temat:  Żołnierze Wyklęci historia Polski muzeum Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce Muzeum Żołnierzy Wyklętych Paweł Siwek Dwójka

Ukraiński koncert w NFM. "To symboliczny wyraz naszej sympatii do Ukrainy"

- Instytucje kultury są szczególnie odpowiedzialne za prowadzenie misji kulturalnej, za uświadamianie społeczeństwu, z jaką sytuacją mamy do czynienia. Nie staramy się walczyć z rzeczywistością, tylko ją komentować, a także wspierać naród ukraiński. Piątkowy koncert jest symbolicznym podkreśleniem naszej sympatii do Ukrainy - mówił w Dwójce Dawid Jarząb z Narodowego Forum Muzyki we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Narodowe Forum Muzyki koncert rocznica Paweł Siwek Dwójka MUZYKA

Jak pomóc Ukrainie i Europie wygrać wojnę kulturową z Rosją?

- Ta wyjątkowa inicjatywa jest odzewem na zawołanie ukraińskiego filozofa Kontantina Zigowa, który powiedział do społeczności Zachodu: broniąc Europy Wschodniej, bronicie własnego domu. Ideę tę podchwycili naukowcy i studenci z Uniwersytetu Marsylskiego, tworząc nowy europejski ruch intelektualno-humanistyczny. Odezwali się do nas, by wspólnie zorganizować to wydarzenie - mówiła w Dwójce Joanna Rożen, dyrektor Centrum Kultury Filmowej im. A. Wajdy w Warszawie, gdzie 24 lutego odbędzie się Forum Europa-Ukraina: Kultura i opór.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Ukraina Paweł Siwek Ukraina rocznica wojna na Ukrainie Dwójka KULTURA

Nie żyje Miron Zajfert. "Był przyjacielem muzyków, jednym z liderów środowiska"

- Był wizjonerem, który spaja środowisko, który je tworzy, wyznacza nurty, inspiruje i prowadzi. Nigdy na swoje festiwale czy wydarzenia nie zapraszał gotowych projektów, on je kreował, często zupełnie od zera, sięgając po bardzo ciekawe, najczęściej zapomniane teksty kultury - mówił w "Poranku Dwójki" wiolonczelista Tomasz Pokrzywiński o Mironie Zajfercie, który zmarł w poniedziałek (20.02).
Zobacz więcej na temat:  Miron Zajfert odeszli 2023 Paweł Siwek Dwójka KULTURA Tomasz Pokrzywiński