"Kora. Się żyje". Katarzyna Kubisiowska: ta książka na mnie czekała

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2023 12:47
- Gdy zadzwoniłam do Kamila Sipowicza, wdowca po Korze, to byłam pewna, że taka książka właśnie się pisze. To był rok 2019, Kora zmarła rok wcześniej. Ku mojemu zdziwieniu okazało się, że nie, że ta książka czeka na Katarzynę Kubisiowską - mówiła w "Poranku Dwójki" autorka biografii "Kora. Się żyje".
Kora Jackowska i zespół Mannam,
Kora Jackowska i zespół Mannam,Foto: Cezary Pecold/Forum

Biografia, jakiej jeszcze nie było?

Katarzyna Kubisiowska to autorka m.in. biografii Jerzego Pilcha ("Pilch w sensie ścisłym") czy Danuty Szaflarskiej ("Szaflarska. Grać, aby żyć"). Pisząc książkę o Korze, otrzymała dostęp do niepublikowanego archiwum artystki: fotografii, zapisków, nagrań. 

- To nie jest tak, że to się wszystko odbyło na pstryknięcie palców. Kamil Sipowicz przeczytał wszystkie moje książki i zgodził się, żebym napisała o KorzeTo dla mnie bardzo ważne, żeby przy takiej pracy rodzina była bardzo blisko mnie, a ja jej. W rodzinie jest masa informacji ustnych, a także śladów materialnych takich jak listy, zdjęcia czy nagrania, które staną się budulcem tej opowieści - podkreślała Katarzyna Kubisiowska.

W poszukiwaniu prawdy o Korze

Czerpiąc z tych niedostępnych dotychczas źródeł, autorka snuje opowieść pulsującą rytmem zmieniających się czasów. - Wykorzystałam zdecydowaną większość materiału, który zebrałam. Gromadzenie materiału to dopiero początek budowy tej konstrukcji. Chodzi o to, żeby ułożyć z tego opowieść, która będzie prawdziwa lub zbliżająca się do prawdy o mojej bohaterce i po prostu dobrze napisana, wciągająca - tłumaczyła nasza rozmówczyni.

Pomimo kilku lat zajmowania się biografią Kory pewne rzeczy nadal są dla Katarzyny Kubisiowskiej tajemnicą. - W swojej książce nie mówię czytelnikowi, co ma myśleć o Korze. Ja Korę pokazuję. Bardzo wierzę w inteligencję i wrażliwość czytelnika. Wierzę w ogóle w czytającego czytelnika, że to nie będzie pierwsza książka, po którą sięgnie, tylko będzie miał za sobą co najmniej kilkadziesiąt przeczytanych książek i zrozumie tę konstrukcję; to, dlaczego ta książka jest napisana nielinearnie, nie wikipedycznie, czyli od daty urodzenie do daty śmierci - stwierdziła.

Posłuchaj
17:38 Poranek Dwójki kubisiowska 29.05.2023.mp3 Rozmowa z Katarzyną Kubisiowską, autorką książki "Kora. Się żyje". Biografia" (Poranek Dwójki) 

Tytuł jej książki - "Kora. Się żyje" - nawiązuje do tytułu piosenki i płyty zespołu Maanam "Sie ściemnia". - U mnie tylko "się" jest ze znakiem diakrytycznym. Dla mnie ten ogonek przy "ę" w tytule mojej książki jest takim imperatywem kategorycznym życia, tą wielką siłą, która w Korze była - przekonywała Katarzyna Kubisiowska.

[YouTube/Maanam]

***

Tytuł audycji: Poranek Dwójki

Prowadził: Paweł Siwek

Gość: Katarzyna Kubisiowska (dziennikarka, autorka książek)

Data emisji: 29.05.2023

Godz. emisji: 9.35

pg

Czytaj także

Miłość, która trwa w piosenkach. 70. rocznica urodzin Kory

Ostatnia aktualizacja: 08.06.2021 07:00
Na warszawskich Bielanach, gdzie artystka mieszkała przez wiele lat, niedawno powstał upamiętniający ją mural. My przypominamy najważniejsze piosenki, jakie pozostawiła po sobie wokalistka zespołu Maanam, jedna z najważniejszych postaci polskiej sceny muzycznej XX wieku. Gdyby żyła, dziś skończyłaby 70 lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kora oczami Michała Pepola

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 19:00
Kora go zachwyca i inspiruje. Michał Pepol stworzył krążek "Kora ∞", którego premiera zaplanowana jest na 31 sierpnia. W audycji opowiedział o wokalistce znanej mu od przedszkola.
rozwiń zwiń