Nauka

Hydropolis - niezwykłe multimedialne i interaktywne centrum wiedzy o wodzie

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2016 11:09
- To jedno z niewielu takich miejsc w Europie i na świecie - powiedział rzecznik prasowy Hydropolis, które powstało we Wrocławiu, w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody, Rafał Zagrobelny.
Hydropolis
HydropolisFoto: Hydropolis/Facebook

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
Nauka w portalu PolskieRadio.pl

O tym, jak ważna dla człowieka jest woda świadczy fakt, że stanowi średnio 60 proc. jego masy ciała. W Hydropolis prezentowane są interaktywne instalacje poświęcone wodzie i jej znaczeniu. Zostały one umieszczone w ośmiu strefach tematycznych.

- Hydropolis to obiekt wyjątkowy, jeśli chodzi o Polskę, bo jedyne takie miejsce, w którym prowadzi się edukację na temat wody, czyli substancji absolutnie niezbędnej do życia na naszej planecie, zarówno dla świata roślin, jak i dla świata ludzi i zwierząt - podkreślił Rafał Zagrobelny.

Jak powiedział, Hydropolis "to taki zbiornik wiedzy o wodzie, który tak naprawdę zlokalizowany jest w dawnym zbiorniku czystej wody dla Wrocławia". Jak dodał, przez ponad sto lat był to główny rezerwuar wody pitnej dla mieszkańców stolicy Dolnego Śląska.

- W Hydropolis mamy dokładnie osiem stref tematycznych, każda z nich poświęcona jest innemu obszarowi zagadnień związanych z wodą, od głębin, przez życie, które tętni w oceanach, przez metafizyczne i fizyczne znaczenie wody dla człowieka, historię inżynierii wodnej, stany wody - wyliczył.

Zajrzeć można m.in. do repliki batyskafu Trieste, który w 1960 roku dotarł do najgłębszego miejsca na Ziemi, poznać bliżej faunę i florę oceanów, czy zobaczyć wodne wynalazki wielkich starożytnych inżynierów.

***

Budowa Hydropolis kosztowała 59 mln zł, z czego 35 mln zł to koszt renowacji zabytkowego budynku, w którym znajduje się centrum. Inwestycję w całości zrealizowano ze środków własnych Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: ekologia NAUKA Wrocław
Czytaj także

Arktyka pod lupą międzynarodowych naukowców. Deklaracja 22 państw, w tym Polski

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2016 10:57
Ministrowie nauki uzgodnili na zorganizowanej w Waszyngtonie przez Biały Dom konferencji zasady współpracy w badaniach naukowych w Arktyce, regionie o rosnącym znaczeniu z powodu ocieplania się klimatu na Ziemi.
rozwiń zwiń