Polskie Radio
Section05
środowisko

Czy to się opłaca? Nowa generacja instalacji LPG w autach

W ciągu kilku ostatnich lat montaż instalacji gazowej przestał być postrzegany jako rozwiązanie służące głównie posiadaczom leciwych aut. Współczesne instalacje LPG to często skomplikowane urządzenia dedykowane do nowoczesnych silników również w samochodach klasy premium. O tym, czy jazda na gazie skraca żywot aut i czy takie rozwiązanie służy ekologii, mówiła w Magazynie Motoryzacyjnym Katarzyna Rutkowska z firmy AC SA.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ekologia motoryzacja gaz samochód zanieczyszczenie środowisko

"Polska uderza w przepisy UE, które ją dyskryminują"

Polska zaskarżyła do unijnego Trybunału Sprawiedliwości przepisy dotyczące nowych limitów emisji szkodliwych substancji, które zanieczyszczają powietrze. Skarga przygotowana przez resort środowiska dotyczy przepisów ustanawiających maksymalne limity emisji dwutlenku siarki, cząstek stałych i tlenków azotu. O sprawie mówił w Polskim Radiu 24 ekspert rynku paliw Andrzej Szczęśniak.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska GOSPODARKA powietrze ekologia środowisko smog zanieczyszczenie

Targ koni w Skaryszewie. Czy coś się zmieniło?

W poniedziałek rusza Skaryszewski Jarmark Koński. To impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w XVII wieku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Do Skaryszewa zamierzają też przyjechać obrońcy zwierząt. Organizacje pozarządowe alarmują, że od lat dochodzi tam do łamania ustawy o ochronie zwierząt. O targu mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Orzeł, dziennikarka Polskiego Radia, która od lat jeździ na Jarmark Koński w Skaryszewie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konie zwierzęta ekologia środowisko ochrona przyrody

Laboratorium w balonie zmierzy jakość powietrza w Polsce

Problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy wyłącznie miast, ale również obszarów wiejskich. W związku z tym w marcu rusza projekt pod nazwą Balon.Lab. Mobilne laboratorium opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej w balonie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Artur Badyda (Politechnika Warszawska) i Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska).
Zobacz więcej na temat:  smog ekologia środowisko powietrze

Przetarg na śmigłowce i wycinka drzew – podsumowanie tygodnia

- Myślę, że panuje duży bałagan w Ministerstwie Obrony Narodowej, a jeżeli go nie ma i jest za tym głęboki sens dla polskiej obronności - to trzeba zmienić PR-owców – powiedziała w kontekście nowego przetargu na śmigłowce Karolina Lewestam z Dziennika Gazety Prawnej. Kontrowersyjną ustawę ministra Szyszki skomentował z kolei w Podsumowaniu Tygodnia Jan Chmielewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Jan Szyszko Ministerstwo Obrony Narodowej airbus ekologia środowisko

"Minister Jan Szyszko nie wycina drzew"

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Działania, związane z wycinką, podejmowane w wielu miastach, budzą społeczne kontrowersje. Rozmawiali o tym w Debacie Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo środowiska Jan Szyszko ekologia środowisko