Polskie Radio
Section05
środowisko

Targ koni w Skaryszewie. Czy coś się zmieniło?

W poniedziałek rusza Skaryszewski Jarmark Koński. To impreza handlowo-folklorystyczna o kilkusetletniej tradycji powstała w XVII wieku. Zjeżdżają się na nią hodowcy koni, rolnicy i eksporterzy z całego kraju, a także z zagranicy. Do Skaryszewa zamierzają też przyjechać obrońcy zwierząt. Organizacje pozarządowe alarmują, że od lat dochodzi tam do łamania ustawy o ochronie zwierząt. O targu mówiła w Polskim Radiu 24 Anna Orzeł, dziennikarka Polskiego Radia, która od lat jeździ na Jarmark Koński w Skaryszewie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 konie zwierzęta ekologia środowisko ochrona przyrody

Laboratorium w balonie zmierzy jakość powietrza w Polsce

Problem zanieczyszczonego powietrza nie dotyczy wyłącznie miast, ale również obszarów wiejskich. W związku z tym w marcu rusza projekt pod nazwą Balon.Lab. Mobilne laboratorium opracowane przez ekspertów Politechniki Warszawskiej w balonie. Gośćmi Polskiego Radia 24 byli dr Artur Badyda (Politechnika Warszawska) i Krystian Szczepański (Instytut Ochrony Środowiska).
Zobacz więcej na temat:  smog ekologia środowisko powietrze

Przetarg na śmigłowce i wycinka drzew – podsumowanie tygodnia

- Myślę, że panuje duży bałagan w Ministerstwie Obrony Narodowej, a jeżeli go nie ma i jest za tym głęboki sens dla polskiej obronności - to trzeba zmienić PR-owców – powiedziała w kontekście nowego przetargu na śmigłowce Karolina Lewestam z Dziennika Gazety Prawnej. Kontrowersyjną ustawę ministra Szyszki skomentował z kolei w Podsumowaniu Tygodnia Jan Chmielewski z Nowej Konfederacji.
Zobacz więcej na temat:  Jan Szyszko Ministerstwo Obrony Narodowej airbus ekologia środowisko

"Minister Jan Szyszko nie wycina drzew"

Od pierwszego stycznia obowiązują zliberalizowane przepisy dot. wycinki drzew na prywatnych posesjach. Zgodnie z nimi, właściciel nieruchomości może bez zezwolenia wyciąć drzewo na swojej działce, bez względu na jego obwód, jeśli nie jest to związane z działalnością gospodarczą. Działania, związane z wycinką, podejmowane w wielu miastach, budzą społeczne kontrowersje. Rozmawiali o tym w Debacie Dnia Jarosław Włodarczyk (Press Club Polska) i Łukasz Polinceusz (Fundacja Pułaskiego).
Zobacz więcej na temat:  ministerstwo środowiska Jan Szyszko ekologia środowisko

Debata Poranka: spór o prawo do wycinania drzew

Nowelizacja ustawy o ochronie przyrody zliberalizowała przepisy dotyczące wycinki drzew. Właściciele prywatnych posesji nie muszą już mieć pozwolenia w tej kwestii. W Debacie Poranka o sprawie rozmawiali Andrzej Szweda-Lewandowski, wiceminister środowiska, Jan Mencwel ze stowarzyszenia „Miasto Jest Nasze” i Cezary Krysztopa z „Tygodnika Solidarność”.
Zobacz więcej na temat:  drzewa środowisko ochrona przyrody ekologia ministerstwo środowiska PiS

"Prezes Jarosław Kaczyński nie może nas obrażać"

- Każde kolejne wystąpienie prezesa w ostatnim czasie to pokaz pogardy dla wszystkich innych, wszystkich, którzy nie myślą tak jak pan prezes czy nie są związani z PiS. To znaczy, że pan prezes traci swoją czujność polityczną, którą miał zawsze i ulega tanim emocjom – powiedziała w programie 24 Pytania wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska z Platformy Obywatelskiej. Odniosła się także do faktu, że marszałek Kuchciński zostanie na swoim stanowisku i do wycinki drzew, która ma miejsce w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  Małgorzata Kidawa-Błońska Platforma Obywatelska drzewa środowisko ministerstwo środowiska Jarosław Kaczyński PiS Sejm Marek Kuchciński

Wycinka drzew. "Kto popsuł prawo powinien je naprawić"

- Jeżeli za wycinką drzew stoi lobby to powinny to zbadać służby. Jeśli zaś jest to efekt niechlujstwa albo jakichś antyekologicznych zamiarów to trzeba to poprawić – powiedział w programie 24 Pytania poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Piotr Zgorzelski. Gość mówił także o nowo powołanym zespole parlamentarnym ds. obrony polskiej samorządności.
Zobacz więcej na temat:  PSL Polskie Stronnictwo Ludowe Piotr Zgorzelski drzewa środowisko ekologia

Wycinka drzew. "Jeśli jest luka w prawie trzeba ją zmienić"

Prezes PiS zadeklarował, że przepisy, dotyczące wycinki drzew na prywatnych posesjach będą zmienione. Na poniedziałkowym spotkaniu działaczy partii Jarosław Kaczyński skrytykował ministerstwo środowiska i stwierdził, że w nowym prawie widać lobbing. – Premier Kaczyński wnikliwie patrzy na sprawy związane z prawem, jest przeciwnikiem korupcji. Może taki przypadek zaistniał i powinna się nim zająć prokuratura – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania Jan Szyszko, minister środowiska.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jan Szyszko środowisko ekologia PiS Jarosław Kaczyński ministerstwo środowiska Puszcza Białowieska POLSKA