Polskie Radio
Section05
środowisko

Ptaki wodno-błotne zagrożone metalami ciężkimi

Dr Łukasz Binkowski z Instytutu Biologii Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie od kilku lat prowadzi nowatorskie na skalę Polski badania z pogranicza biomonitoringu i ekotoksykologii. Diagnozuje skażenie ołowiem ptaków wodno-błotnych. Okazuje się, że jednym z głównych źródeł zagrożenia jest amunicja myśliwska i ciężarki wędkarskie. O problemie naukowiec mówił w audycji Czas na Naukę.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 przyroda ptaki środowisko ekologia

Wybuchy atomowe. Jakie są ich skutki?

Sierpień to miesiąc rocznic zrzucenia bomb atomowych na Hiroszimę i Nagasaki podczas II wojny światowej. W historii dokonano łącznie prawie 2500 prób wybuchu bom atomowych. - Hiroszima i Nagasaki to były wybuchy militarne, w wyniku których zginęły setki tysięcy osób - przypomina w Czwórce Dariusz Aksamit, doktorant Wydziału Fizyki Politechniki Warszawskiej.  
Zobacz więcej na temat:  Czwórka Nagasaki Japonia bomba atomowa środowisko II wojna światowa Maciej Oswald Patryk Kuniszewicz

KE oczekuje, że Polska wstrzyma wycinkę w Białowieży

Komisja Europejska oczekuje, że Polska podporządkuje się w sprawie Puszczy Białowieskiej decyzji unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Tak zadeklarowała dziś rzeczniczka Komisji Mina Andreewa. Sędziowie w zeszłym tygodniu nakazali wstrzymanie wycinki drzew, jednak w poniedziałek polskie Ministerstwo Środowiska zapowiedziało kontynuacje prac.
Zobacz więcej na temat:  Puszcza Białowieska środowisko Komisja Europejska Jan Szyszko ŚWIAT