Nauka

Dlaczego czerwony to ostrzeżenie? Winna ewolucja

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2011 20:00
Traktowanie przez ludzi czerwieni jako koloru ostrzegającego o niebezpieczeństwie może mieć podłoże ewolucyjne - informują naukowcy na stronie "Psychological Science".

Czerwony kolor sygnalizuje niebezpieczeństwo, ale również dominację. To nie tylko kulturowy zwyczaj. Stoi za tym biologia.

Podczas olimpiady w 2004 roku prowadzono badania, z których wynikło, że zapaśnicy w czerwieni częściej wygrywali z niebieskimi. Jak się okazuje, czerwień działa nie tylko na ludzi. Czerwonego koloru boją się małpy, kojarząc go z zagrożeniem.

- Podobieństwo naszych wyników badań z tymi uzyskanymi w badaniach na ludziach, sugeruje, że unikanie czerwieni albo okazywanie podporządkowania na jej widok może wyrastać z dziedzicznych psychologicznych predyspozycji - opisuje badacz mózgu, Jerald D. Kralik z Dartmouth College w Stanach Zjednoczonych.

Naukowcy obserwowali żyjące na wolności samce rezusów. Dwoje badaczy, kobieta i mężczyzna, wchodzili kolejno do kolonii małp i typowali samca, który znajdował się na uboczu. Siadali na ziemi, kładli przed sobą kawałki jabłek, a następnie jednocześnie wstawali i robili dwa kroki do tyłu. Małpa zazwyczaj podbiegała, chwytała kawałki jabłek, po czym odbiegała kilka kroków i zjadała je.

Naukowcy przebierali się w koszulki o różnych kolorach. Nakładali koszulki zielone, niebieskie i czerwone. Stosowali je w różnych konfiguracjach. Raz mężczyzna miał koszulkę zieloną, a kobieta niebieską, potem na odwrót lub jednocześnie mieli koszulki w tych samych kolorach. Okazało się, że zielony i niebieski nie stanowił dla rezusów szczególnej różnicy. Natomiast małpy zdecydowanie unikały podbiegania w kierunku osoby w czerwonej koszulce i to niezależnie od jej płci.

Jak wyjaśnia Kralik, naczelne, a w tym ludzie, są bardzo wrażliwe na bodźce wizualne. Są przy tym bardzo społeczne. Oznacza to, że kolor może znakomicie funkcjonować jak sygnał - wyjaśnia Kralik. Także w świecie małp.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Stany Zjednoczone
Czytaj także

Małpy, które świecą

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2009 10:56
Naukowcy wyhodowali genetycznie modyfikowane małpy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małpy dodają jak studenci

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2007 12:46
Makaki potrafią dodawać niewiele gorzej niż studenci amerykańskich uczelni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Język małp

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2010 10:03
Tajwańskie makaki wolą komunikować się w sposób krótki i zwięzły, niż rozwlekły.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małpia gramatyka

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2009 12:53
Dziko żyjące koczkodany potrafią budować proste "zdania".
rozwiń zwiń