Nauka

Rakieta zawiodła Putina. Nie wystartowała

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2014 20:51
Co najmniej o dobę opóźni się próbny start rosyjskiej rakiety ”ekologicznej”, Angary. Z przyczyn technicznych pokazowy lot odwołano, choć chciał go zobaczyć osobiście prezydent Władimir Putin.
Audio
  • Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR): rakieta zawiodła Putina
Rakieta Angora w hangarze
Rakieta Angora w hangarzeFoto: PAP/EPA/ALEXANDER ASTAFYEV / RIA NOVOSTI

Kryzys na Ukrainie - serwis specjalny >>>

Planowany start rosyjskiej rakiety kosmicznej Angara-1.2PP - pierwszej nowej konstrukcji tego typu od czasów radzieckich - odłożono w piątek w ostatniej chwili, nie podając konkretnych przyczyn.

Rosjanie zapowiadali, że to będzie jedno z ważniejszych wydarzeń. Angara ma być pierwszą na świecie rakietą ekologiczną, która nie zanieczyszcza atmosfery. Ponieważ może wynosić na orbitę Ziemi wszystkie rodzaje satelitów, eksperci uznali że w przyszłości zastąpi wysłużone już Sojuzy.

Tymczasem na krótko przed planowanym startem, ekipy techniczne odwołały pokazowy start. Zdenerwowany prezydent Władimir Putin dał swoim podwładnym godzinę na wyjaśnienie dlaczego tak się stało. Tymczasem minęło już wiele godzin i przyczyny wciąż nie są znane. - Rakieta jest nowa, blok startowy też, więc mogło zdarzyć się wszystko - twierdzi anonimowy ekspert, cytowany przez agencję Ria Novosti.

- Automatyczny system przerwał procedurę startową w trakcie odliczania - poinformował prezydenta Władimira Putina dowódca wojsk Obrony Powietrzno-Kosmicznej Aleksandr Gołowko. Putin obserwował na Kremlu transmisję z kosmodromu w Plesiecku w obwodzie archangielskim na północy Rosji.  Źródło w rosyjskiej agencji kosmicznej powiedziało agencji Interfax, że start opóźniono o 24 godziny. W programie pierwszego, testowego lotu tej rakiety nie jest przewidziane wyniesienie obiektów na orbitę okołoziemską.

Angara to przygotowywana w Rosji seria modułowych rakiet nośnych. Modułowa konstrukcja, oparta na podobnych rozwiązaniach amerykańskich, ma pozwolić pozwoli na swobodne dostosowanie mocy rakiety do konkretnych potrzeb, żeby obniżyć koszty eksploatacji. Rakiety te są kluczowym elementem forsowanego przez prezydenta Putina planu zreformowania rosyjskiego przemysłu kosmicznego.

PAP/IAR/agkm

''

Czytaj także

Kosmiczna rewolucja 1957 r. "Wtedy wystarczyło pikanie"

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2014 00:26
Odkąd w październiku 1957 roku Związek Radziecki umieścił na orbicie pierwszego sztucznego satelitę Ziemi, ludzie, także w Polsce, pasjonowali się lotami kosmicznymi wierząc, że już niedługo opanujemy inne planety. Ile naprawdę warta była tamta "rewolucja" tłumaczył w Trójce Karol Wójcicki z Centrum Nauki Kopernik.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prywatny statek kosmiczny Dragon-3 wrócił na Ziemię

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 23:20
Spadł do Oceanu Spokojnego, skąd zostanie wyłowiony i w ciągu dwóch dni trafi do siedziby NASA w Teksasie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wycieczki w kosmos - nie tylko dla najbogatszych?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2014 12:00
Temat podróży kosmicznych znany jest od kilku lat. Jednak w tym roku w końcu ma się odbyć pierwszy turystyczny lot w kosmos, a jego koszt wyniesie 800 tys. zł od osoby. - Za rok, albo kilka lat najprawdopodobniej będzie taniej - przekonuje Marcin Kubicki, redaktor naczelny magazynu "T3".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jurij Gagarin – pierwszy bohater gwiezdnych wojen

Ostatnia aktualizacja: 30.05.2014 13:30
– Sukces lotu Gagarina zmobilizował Amerykanów. Celem wyścigu kosmicznego było przecież stworzenie rakiet, które będą w stanie dolecieć na drugą półkulę Ziemi, by zniszczyć wroga. Ale to dzięki zimnowojennej rywalizacji ludzie osiągnęli tak wiele w badaniach kosmosu – mówił w Dwójce dr Krzysztof Ziołkowski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.
rozwiń zwiń