Nauka

Grupa krwi decyduje o naszej pamięci

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2014 17:25
To od niej może zależeć czy na starość będziemy mieć kłopoty z przypomnieniem sobie, gdzie leżą klucze. Do takich wniosków doszli badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Vermont.
Audio
  • Grupa krwi może decydować o pamięci i myśleniu: relacja Rafała Motriuka (IAR)
Grupa krwi decyduje o naszej pamięci
Foto: francog /sxc.hu/cc

W badaniu przeanalizowano stan zdrowia 30 tysięcy obywateli USA powyżej 45. roku życia. Okazało się, że najbardziej narażeni są ludzie z rzadką grupą krwi AB. Naukowcy dowodzą w piśmie "Neurologia", że to właśnie te osoby mają w późniejszym wieku największe kłopoty z myśleniem, pamięcią i z używaniem języka. Ryzyko u nich jest wyższe w porównaniu z innymi o 82 procent. Ludzie z grupą krwi AB stanowili niemal 7 proc. grupy z zaburzeniami poznawczymi, a tylko 4 proc. populacji ma taką grupę.

Wyniki potwierdzają pogląd, że ludzie zależnie od posiadanej grupy krwi są bardziej lub mniej narażeni na różne choroby. Uważa się mi.n., że grupa "0" chroni przed zaburzeniami układu krążenia. Badacze przyznają, że ich praca nie uwzględniała wpływu innych czynników jak wysokie ciśnienie, wysoki cholesterol czy cukrzyca, które jak wcześniej dowiedziono, mają wpływ na rozwój demencji.

Niezwiązani z tym eksperymentem naukowcy mówią, że kluczowe dla dobrej pracy mózgu w późniejszym wieku są ćwiczenia fizyczne, właściwa dieta i niepalenie.

IAR, BBC, fc

Zobacz więcej na temat: badania NAUKA zdrowie
Czytaj także

Badania potwierdzają wpływ pełni księżyca na sen

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 16:35
Gdy Księżyc jest w pełni, ludzie gorzej śpią. Tę znaną hipotezę po raz pierwszy potwierdziły dokładne badania naukowe przeprowadzone w Szwajcarii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy test wykrywający wczesną postać choroby Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2014 16:06
Test ma niespotykanie wysoką skuteczność - informują brytyjscy eksperci. Polega on na badaniu krwi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przełomowe badania. "Wkrótce będziemy nieśmiertelni"

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2014 14:30
- W 2045 roku człowiek osiągnie nieśmiertelność - twierdzi wenezuelski naukowiec Jose Luis Cordeiro i zapewnia, że do tego czasu ludzkość przezwycięży proces starzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy bronią e-papierosów. WHO jest w błędzie

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2014 12:50
Ostrzeżenia o szkodliwości elektronicznych papierosów są zbyt alarmistyczne, uważają brytyjscy naukowcy. Ich zdaniem przestawienie się z tradycyjnego tytoniu na e-papierosy może być korzystne dla zdrowia.
rozwiń zwiń