Nauka

Ustawa o szkolnictwie wyższym do Trybunału Konstytucyjnego?

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2014 16:20
Naukowcy nie chcą opłat za drugi kierunek studiów. Liczą na pomoc Rzecznika Praw Obywatelskich i Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wprowadzoną, nowelizacją ustawy o szkolnictwie wyższym z 2011 roku, odpłatność za drugi kierunek studiów.
Ustawa o szkolnictwie wyższym do Trybunału Konstytucyjnego?
Foto: sxc.hu

Zdaniem Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej takie rozwiązanie jest niezgodne z konstytucją, która gwarantuje obywatelom powszechny, równy i bezpłatny dostęp do edukacji. Dlatego dziś złożyli wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o zaskarżenie tej ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym.

Aleksander Temkin z Wydziału Filozofii UW, członek Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej przestrzegał, że ograniczenie dostępu do studiowania drugiego kierunku poważnie przyczyniło się do kryzysu i zapaści finansowej wielu wydziałów humanistycznych i społecznych. - W sytuacji fatalnego sposobu finansowania polskiej nauki wiążącego wysokość dopłat z liczbą studentów oraz sytuacji niżu demograficznego, dodatkowe obniżanie popytu na studiowanie wydziałów humanistycznych i społecznych jest czystym wandalizmem - podkreślał Temkin.

Według Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej, najbardziej dotkliwie zmiany odczuły wydziały filozofii, kulturoznawstwa, filologii klasycznej, ale również nauk społecznych, w tym socjologii.

Minister szkolnictwa wyższego i nauki resortu Lena Kolarska-Bobińska zapowiedziała zmiany, zgodnie z którymi odsetek studentów objętych zwolnieniem z opłat za drugi kierunek studiów ma być podniesiony do 20 procent. Po wejściu w życie regulacji w październiku 2012 roku, obecnie z opłat zwolnionych jest tylko 10 procent studentów osiągających najlepsze wyniki w nauce.

Zdaniem Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej to niewystarczające rozwiązanie. - Taka propozycja nie pozwala na zachowanie ciągłości instytucjonalnej zagrożonych nie tylko instytutów, ale i całych dyscyplin - podkreślał Aleksander Temkin.

Pod wnioskiem do Rzecznika Praw Obywatelskich z prośbą o zaskarżenie ustawy przed Trybunałem Konstytucyjnym podpisały się rady naukowe 41 wydziałów humanistycznych i społecznych czołowych polskich uniwersytetów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja
Czytaj także

Czy kierunki humanistyczne przestaną w przyszłości istnieć?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2014 10:33
Rada Naukowa Instytutu Socjologii na Uniwersytecie w Białymstoku zdecydowała o likwidacji studiów filozoficznych z powodu ich "nierentowności". Czy uniwersytet bez filozofii pozostaje uniwersytetem?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Najlepsze uczelnie świata: Harvard, MIT i Stanford na czele

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2014 15:30
Jak studiować, to w USA lub w Wielkiej Brytanii. To właśnie amerykańskie i brytyjskie uniwersytety dominują na szczycie listy najbardziej prestiżowych uczelni świata. Zestawienie opublikowano w Londynie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będą kolejne dofinansowania dla uczelni wyższych

Ostatnia aktualizacja: 14.04.2014 15:21
Nowa perspektywa budżetowa na lata 2014-2020 przyniesie zmiany w dofinansowaniu uczelni wyższych.
rozwiń zwiń