Kultura

Kobiece spojrzenie na powstańczą historię

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2011 08:00
Wystawa "Kobiety w Powstaniu Warszawskim" zostanie otwarta 1 sierpnia w stołecznym Muzeum Niepodległości.

- Powstanie nie było kwestią płci ani poglądów, ale o udziale kobiet w walkach powstańczych nadal wiemy niewiele. Na lekcjach historii uczymy się głównie o powstańcach-mężczyznach i walczących dzieciach. Z tego powodu zaprezentujemy wystawę planszową, poświęconą losom walczących w Powstaniu kobiet - powiedziała Jolanta Załęczny, kierownik Działu Edukacji i Promocji.

Na wystawę składać się będzie 48 plansz, poświęconych historii uczestniczących w Powstaniu kobiet sanitariuszek, łączniczek, oraz dziewcząt biorących czynny udział w walkach. Na planszach znajdą się ponadto biogramy 27 uczestniczek Powstania.

Łączniczki
Łączniczki Zgrupowania Radosław.

 

- Historie tamtych kobiet można usłyszeć w takich powstańczych piosenkach, jak "Sanitariuszka Małgorzatka" czy "Mała dziewczynka z AK" - dodała Załęczny.

Posłuchaj jak powstała piosenka "Sanitariuszka Małgorzatka" w naszym serwisie specjalnym Powstanie Warszawskie.

Po wernisażu rozpocznie się widowisko muzyczno-literackie "Sierpniowe słońce" przygotowane na podstawie wierszy Saliny Baniewicz, matki powstańca zabitego podczas walk na Żoliborzu.

- Salina Baniewicz była jedną z wielu matek, które straciły w czasie Powstania swoje dzieci. Tym jednak różniła się od innych, że opisała swój ból i poczucie straty w wierszach. Zaznajomił mnie z nimi Andrzej Rejman. Wybrałam spośród nich kilkanaście - powiedziała Maria Hoffman, która w poniedziałek odczyta utwory.

W tych wierszach nie będzie jednak martyrologii i cierpienia. Będą raczej skłaniać do refleksji i zadumy nad historią. Mają dawać nadzieję na lepsze jutro.

Wystawa jest organizowana w ramach obchodów 67. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i będzie otwarta przez tydzień.

 

aw

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Warszawiacy pamiętają o Powstaniu. A Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 15:50
Co trzeci młody Polak kojarzy datę 1 sierpnia 1944 r. z wybuchem Powstania Warszawskiego - wynika z badań przeprowadzonych dla stołecznego ratusza.
rozwiń zwiń