Kultura

Młode idzie!

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2011 21:00
Młode, piękne i zdolne. Tylko jeszcze nieznane. Stąd absolwenci warszawskiej ASP postanowili swoje niewątpliwe walory pokazać światu...
Audio

...a że znudziły im się wystawy na uczelnianych korytarzach, to na wystawę zapraszają  nie byle gdzie, bo do Kamienicy Artystycznej na warszawskiej Pradze!

Wystawę "Dyplomy ASP2010" zorganizowali sobie sami, a bierze w niej udział kilkunastu ablowentów rocznika 2010 z trzech wydziałów: malarstwa, grafiki i rzeżbiarstwa. Na miejsce wydarzenia wybrali dobrze przygotowaną, postindustrialną przestrzeń Pragi Południe - tuż przy Dworcu Wschodnim, na ulicy Lubelskiej 30/32 (drugie piętro Kamienicy Artystycznej).

Większość z nich nie wypłynęła jeszcze na szerokie wody rynku sztuki, nie zdążyła ich  przemielić maszynka informacji kulturalnej, a więc są trochę poza obiegiem. Tym bardziej warto ich poznać, zanim odkryją ich inni.  

Zacznijmy od nazwisk naszych bohaterów: Marcin Adamczyk, Anna Barlik, Karolina Czachor, Iga Derlacz, Roman Derlacz, Alicja Gaskon, Justyna Giermakowska, Tomasz Kędzierski, Hanna Krzysztofiak, Max Łukomski, Joanna Mlącka, Witold Nazarkiewicz, Jędrek Owsiński, Alex Pawlik, Maria Pępkowska, Karolina Ptaszkowska, Mateusz Rokicki, Radek Skrzypczyk, Karolina Sulich, Tomasz Waszczeniuk, Karolina Witowska.

Moimi gośćmi w Terenie Kultura w Trójce było troje ze sprawców całego zamieszania: Radek Skrzypczyk i Mateusz Rokicki (malarstwo) oraz Anna Barlik (rzeźba). Wszystko, co zechcieli mi opowiedzieć, można odsłuchać w ramce obok.

A na zachętę pare przykładów:

 

Anna Barlik prezentuje na wystawie tylko aneks do swojego dyplomu - jej właściwy dyplom waży bowiem pół tony i ma 40 metrów wysokości. Ale i aneks jest niezwykle ciekawy: jest to pomysł na rewitalizację kamienicy na ulicy Paryskiej 37 na warszawskiej Saskiej Kępie, w której od lat mieszka młoda artystka. Jest praca to replika skrzynki pocztowej z 1938 roku, z którą związana jest historia kamienicy: do niej trafiała korespondencja całych pokoleń, zamieszkujących kamienicę.

 

/

 

Karolina Witowska zaprezentuje projekt "Mieszkaństwo": gazetę, której layout opiera się na zdjęciach zaczerpniętych z klatki schodowej - bramy ze świata zewnętrznego do świata prywatnego. Na czas przygotowania dyplomu artystka pokryła napisami swoją własną klatkę schodową, wcielając się w rolę "wandala". A potem powstała gazeta, złożona niemal w całości z obrazów, krążących wokół tematu sąsiedztwa. Ponadto, możemy liczyć na "gratisy" . Jak mówi artystka: "W środku gazety znajdują się „śmieci” - dodatki: wlepki, naklejki i przedmioty, kojarzone z codziennością życia w bloku. Posiada ona również wkładkę - składany arkusz A1 z rysunkiem szablonu do własnoręcznego wycięcia. Jest to napis-manifest „Blok dla ludzi!”. Jedyna strona z tekstem, to udawana gazeta z historiami napisu istniejącego w rzeczywistości na sąsiednim bloku - „1,5 roku Mortadelo”. Wiele osób zastanawia się co oznacza, więc pozwoliłam sobie stworzyć 9 abstrakcyjnych opowieści na ten temat."

/

 

Na czym polega praca Tomasza Waszczeniuka "Hydrozagadaka", możemy zorientować się, oglądając ten film:

 

 

 

Więcej znajdziemy pod adresem Lubelska 30/32 na warszawskiej Pradze.

UWAGA!!!  Wystawa "Dyplomy ASP2010" jest otwarta do 20 stycznia w godzinach od 12:00 do 20:00.

Polecam.

Agnieszka Obszańska

agnieszka.obszanska@polskieradio.pl

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni