Kultura

Jaka jest poezja Breytena Breytenbacha?

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2017 10:50
Breyten Breytenbach to kolejny laureat Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta.
Audio
  • Jaka jest poezja Breytena Breytenbacha? (Klub Trójki)
Czytający utwory laureata aktor Andrzej Seweryn w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Nagrodę otrzymał południowoafrykański poeta, przeciwnik apartheidu, wieloletni więzień polityczny Breyten Breytenbach
Czytający utwory laureata aktor Andrzej Seweryn w Teatrze Polskim w Warszawie, podczas konferencji prasowej, na której ogłoszono nazwisko laureata Międzynarodowej Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta. Nagrodę otrzymał południowoafrykański poeta, przeciwnik apartheidu, wieloletni więzień polityczny Breyten BreytenbachFoto: PAP/Leszek Szymański

Znakomity poeta z RPA piszący w języku afrikaans i po angielsku. Człowiek o wolnym sercu: za walkę z apartheidem Breytenbach dostał dziewięcioletni wyrok więzienia, w tym dwa lata w izolatce.

Protesty pisarzy z całego świata pomogły tylko trochę: wyszedł po siedmiu latach. Będzie naszym gościem w "Klubie Trójki", gdy przyjedzie odbierać nagrodę pod koniec maja.

- Poezja Breytenbacha stanowi pewną busolę moralną, m.in. ze względu na jego opór przeciw apartheidowi - mówi gość "Klubu Trójki", jeden z jurorów Nagrody Literackiej im. Zbigniewa Herberta i także poeta Edward Hirsch.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji poświęconej poezji najwyższej próby.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Edward Hirsch (poeta)

Data emisji: 7.03.2017
Godzina emisji: 21.08

mp/ei

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Toni Erdmann". Film, który nie wszystkich zachwyci

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2017 13:00
Prawie wszyscy są zgodni: "Toni Erdmann" to wybitny film. Zdobył wiele nagród, zbiera bardzo pozytywne recenzje. Goście "Klubu Trójki" nie podzielają jednak takiego zachwytu...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kobiety w Kościele - trzon i podpora czy raczej margines?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2017 10:00
- Kościół w Polsce jest bardzo sfeminizowany, chociaż w niewielkim stopniu jest feministyczny. To znaczy, że składa się w większości z kobiet, ale tradycyjnie funkcjonują one w strukturze, która nie bardzo niesie ze sobą możliwość emancypacji - mówiła w Trójce Katarzyna Kucharska-Hornung z pisma "Kontakt".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy należy nam się dochód bez pracy?

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2017 09:55
Zasiłek? Nie: dochód gwarantowany. Ta idea zakłada, że każdy obywatel, niezależnie od swojej sytuacji materialnej, otrzymuje od państwa jednakową, określoną ustawowo kwotę, która ma mu zapewnić minimum egzystencji.
rozwiń zwiń