Kultura

"Taniec z przeszłością" w rytmie Hellingera

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2013 15:29
Syberyjskie doświdczenia dziadka, udział w "ustawieniu Hellingera" to główne inspiracje, dzięki którym powstała powieść "Taniec z przeszłością".
Audio
  • Karolina Monkiewicz-Święcicka opowiada o swoich inspiracjach do książki "Taniec z przeszłością" (Czwórka/Stacja Kultura)
fragment okładki książki Taniec z przeszłością
fragment okładki książki "Taniec z przeszłością"Foto: mat.pras./Świat Książki

Debiutancka książka Karoliny Monkiewicz- Święcickiej to powieść obyczajowa z domieszką sensacji. Inspiracji do jej napisania dostarczyły autorce wspomnienia jej dziadka i dziennikarskie doświadczenie.

- Mój dziadek był zesłańcem syberyjskim, w dzieciństwie opowiadał mi o swoim życiu, jego przygody odbierałam jako bajki na dobranoc - mówi gość "Stacji Kultura". - Syberia to był świat, w którym on się sprawdzał i miał wiele fantastycznych przygód. Po latach, pod koniec swojego życia, spisał je w pamiętniku - dodaje.

Autorka o czas syberyjskiego zesłania zapytała również swoją babcię. Okazało się, że ona w ogóle nie chciała rozmawiać na ten temat, wspominała tamten czas jako pasmo traum. Tam urodziła dzieci, musiała się martwić jak je wyżywić, co zrobić, gdy zachorują. Te dwa różne wspomnienia przodków na temat Syberii uruchomiły wyobraźnię Karoliny Monkiewicz- Święcickiej. Zaczęła się zastanawiać, co mogliby ukrywać jej dziadkowie, jaką tajemnicę z dawnych lat. Jedna z postaci opisana przez dziadka autorki została wykorzystana jako pierwowzór jednej z mrocznych postaci w "Tańcu z przeszłością".
Nie tylko przeżycia dziadków były inspiracją dla książki Karoliny Monkiewicz-Święcickiej. - Jako dziennikarka robiłam wywiad z psychoterapeutą Bertem Hellingerem, postacią znaną i kontrowersyjna - mówi pisarka. - Dla celów tego wywiadu wzięłam udział w "ustawieniach hellingerowskich". To było bardzo mroczne, ekstremalne doświadczenie, niesamowicie poruszające. Widziałam emocje ludzi po takim ustawieniu i to było dla mnie inspiracją - dodaje.
Bert Hellinger został wykluczony ze stowarzyszeń psychologicznych, znany i ceniony jest w kręgach mistyków. Karolina Monkiewicz-Święcicka nie ocenia jego metody, czerpie z doświadczenia i obserwacji, które poczyniła.
(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Aneta Jadowska i Dora nie poddają się łatwo

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2013 11:00
Aneta Jadowska pisze szósty, ostatni tom przygód Dory Wilk. Przyznaje, że stworzona przez nią bohaterka nosi wiele jej cech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Narodowy skandalista - Aleksander Fredro

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2013 13:55
- Przez wiele lat odmawialiśmy Fredrze prawa do bycia wśród panteonu polskich dramatopisarzy - mówi Dorota Buchwald z Instytutu Teatralnego. - Być może dlatego nie znamy tak wielu pozycji tego autora - dodaje. Czas to zmienić.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marek Krajewski: w mojej powieści zło musi zostać ukarane

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2013 14:35
Pisarz w swych powieściach pokazał nam już przedwojenny Wrocław, następnie Lwów. Teraz, w książce "W otchłani mroku", wraz z Edwardem Popielskim zabiera nas do swego ukochanego rodzinnego miasta, w 1946 rok.
rozwiń zwiń