Redakcja Programów Katolickich

Jedność Chrześcijan w rodzinie

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2017 14:00
W Familijnej Jedynce o praktycznym wymiarze Kościoła różnych wyznań. Jak chrześcijanie realizują swoje powołanie do świętości w rodzinach mieszanych?
Audio
Jedność Chrześcijan w rodzinie
Foto: Glow Images/East News

Posłuchaj
02:10 kż.mp3 Kochane życie

 


Co roku między 18 a 25 stycznia, czyli między dawnym świętem katedry św. Piotra a świętem nawrócenia św. Pawła, chrześcijanie różnych wyznań z całego świata spotykają się na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przebiega w tym roku pod hasłem "Pojednanie – miłość Chrystusa przynagla nas". 

- Małżeństwa mieszane wyznaniowo to zjawisko dużo częstsze niż dawniej, wydaje się jednak, że Kościół pomimo swojego ekumenicznego otwarcia pozostaje niechętny tego rodzaju związkom – powiedział w audycji Jan Pniewski.

Ks. dr Mariusz Piecyk z Wyższego Seminarium Duchownego w Tulonie we Francji jest zdania, że Kościół stoi obecnie przed wielkim wyzwaniem przygotowania do małżeństwa. - Związki mieszane są niemal codziennością na Śląsku Cieszyńskim, tam gdzie Kościół katolicki jest w mniejszości nad przeważającym luterańskim. Istnieje też problem małżeństw różno-religijnych, czyli np. katolicko-muzułmańskich lub osób wierzących z nieochrzczonymi – zauważył gość audycji i dodał, że ze względu na migracje i łatwiejsze przemieszczanie się ludzi po świecie liczba związków mieszanych jest dużo większa niż w przeszłości.

Zdaniem dziennikarki Doroty Gawryluk, katoliczki, której mąż jest wyznania prawosławnego wszystkie święta i uroczystości przeżywa się podwójnie i wyjątkowo. – To ogromna radość szczególnie dla dzieci, które dostają podwójne prezenty i podkreślają, że rówieśnicy zazdroszczą im długich świąt – powiedziała i dodała, że ma to również swoje trudne strony. - Potrzeba działań odgórnych ze strony Kościoła, ponieważ najwięcej problemów jest wówczas, kiedy ludzie chcą zawrzeć związek małżeński lub rodzi się dziecko i trzeba je ochrzcić – zauważyła gość audycji.

- Wielowyznaniowość ubogaca, ale wszystko zależy od podejścia tolerancji i zrozumienia. To spora praca, bo nic nie przychodzi samo. Chętnie chodzę do cerkwi, a mąż do kościoła. Szanujemy swoje religie i widzimy, że tak naprawdę niewiele nas różni – podkreśliła Dorota Gwryluk.

Ks. Grzegorz Michalczyk duszpasterz środowisk twórczych i wiceprzewodniczący Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów, przypomniał początki modlitw ekumenicznych. Dawniej modlono się jedynie o to, aby ci, którzy od nas odeszli - wrócili. Nie uznawano, że w innych denominacjach Kościoła są jakieś wartości i możemy się czegoś od nich uczyć. Dla luteranów reformacja jest do tej pory pojęciem pełnym chwały, bo dla nich był to powrót do Ewangelii. Dla katolików rozłam jest akcentowany zaś, jako dramatyczne pęknięcie w Kościele – tłumaczył ks. Grzegorz Michalczyk.

- Papież Leon XIII wprowadził nowennę o jedność Kościoła, która została zamieniona w 1936 r.  na dni modlitw z innymi kościołami o jedność wyznawców Chrystusa - taką jedność jakiej chciałby Bóg – dodał duszpasterz. - Od tej pory chrześcijanie różnych Kościołów zaczęli się modlić wspólnie.



Posłuchaj
03:40 rozważania.mp3 Rozważania do czytań

 


W audycji pojawiło się też nawiązanie do Dnia Babci i Dziadka, które w tych dniach były obchodzone. Przywołano słowa papieża Franciszka: „Rozmawiajcie często ze swoimi dziadkami. Pytajcie ich o różne sprawy, bo mają oni pamięć historii i doświadczenie życia. To dar, który pomoże w waszej drodze. Oni was potrzebują. Oto zadanie: rozmawiać z dziadkami!” – zawołał papież.


W audycji również - XX Ogólnopolski Dzień Judaizmu, którego tegoroczne centralne obchody w Kościele katolickim w Polsce mają miejsce 17 stycznia w Kielcach.

Ponadto: rozmowa z Abp Markiem Jędraszewskim, Metropolitą Krakowskim, informacje z Watykanu o obchodach uroczystości św. Antoniego, opata, opiekuna zwierząt domowych oraz o zamknięciu Jubileuszu 800-lecia zakonu dominikanów, materiał o księdzu Mieczysławie Malińskim oraz o Mszy Świętej dziękczynnej za posługę kard. Stanisława Dziwisza.


Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Jan Pniewski.

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadził: Jan Pniewski 

Data emisji: 22.01.2017 r.

Godzina emisji: 06.00