Redakcja Programów Katolickich

Trzeźwość to wolność

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2017 11:00
Wszyscy ją sobie cenimy. Nie lubimy jeśli coś nas ogranicza, a jednak nie zawsze trzeźwo oceniamy sytuację, która może nas doprowadzić do prawdziwej niewoli, nie tylko ciała ale i ducha.
Audio
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com

"Trzeźwość to sposób myślenia, który pozwala zatrzymać i rozwijać swoją wolność. Być trzeźwym to znaczy być wolnym" – czytamy w przyjętej przez Sejm uchwale ustanawiającej rok 2017 - rokiem troski o trzeźwość narodu.


Posłuchaj
01:50 kż.mp3.mp3 Kochane życie - felieton Elżbiety Nowak  

W historii Polski troska o trzeźwość była związana z dążeniem do wolności, odrodzenia narodu, a także z obroną godności Polaków. Kościół od wieków walczy z nadużywaniem alkoholu, jednak ten rok jest szczególny, ponieważ nawet polski parlament podjął inicjatywę, aby zwrócić uwagę na trzeźwość.

"Wolni w Chrystusie" to hasło Ogólnopolskiej Pielgrzymki Apostolstwa Trzeźwości na Jasną Górę. To jasnogórskie wydarzenie wpisuje się w obchody roku Narodowego Kongresu Trzeźwości przebiegającego pod hasłem: „Ku trzeźwości narodu. Odpowiedzialność, rodziny, Kościoła, państwa i samorządu”. Na drugą połowę września planowana jest część studyjna na Uniwersytecie kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, następnie odbędzie się liturgiczne zwieńczenie tego Kongresu w parafiach 24 września. Obecna pielgrzymka na Jasną Górę to modlitewna część kongresu.

- Mówimy, że jest to narodowa pielgrzymka, ponieważ chcemy wymodlić trzeźwość dla naszej ojczyzny. Trzeźwość to wolność. Alkohol może odprężyć na chwilę, ale jest to pułapka na później. Można mówić o modzie na trzeźwość, ale jest to coś powierzchownego, a tu chodzi o życie w pełni – powiedział o. Oskar Puszkiewicz, franciszkanin zaangażowany w Narodowy Kongres Trzeźwości.

I chociaż Kościół od XIX wieku mówił o potrzebie walki z pijaństwem, to zdaniem o. Puszkiewicza, wciąż nie mówi bezskutecznie, bo dzięki gorliwym kapłanom i apostołom, którzy biorą natchnienie z Pisma Świętego, byłoby z pewnością dużo gorzej.

Jak przypomniał bp. Tadeusz Bronakowski, przewodniczący Zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, I Kongres Trzeźwości odbył się w 1937 r., kiedy spożycie alkoholu w Polsce było ośmiokrotnie mniejsze. - W ramach II Kongresu chcemy przypomnieć wszystkim, że jest to ogromny problem, który nieustannie się powiększa – podkreślił biskup.

Według badań, co najmniej kilkanaście procent naszych rodaków, nadużywa alkoholu. - Około miliona Polaków to są ludzie uzależnieni, a ponad 2 mln się upija. Jeżeli wszyscy są otoczeni bliskimi, to daje około 12 mln ludzi, którzy współcierpią – wyliczał ks. Marek Dziewiecki specjalista od profilaktyki uzależnień, konsultor zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości. – Uzależnienie to jest samobójstwo na raty, a wplątani są w nie głównie ludzie wrażliwi, którzy z jakiś powodów są nieszczęśliwi. Uratować może ich tylko Bóg poprzez swoją miłość - powiedział gość audycji.

Wydawałoby się, że stan trzeźwości jest dla człowieka naturalnym, jednak jak podkreślił o. Ryszard Bortkiewicz, paulin związany ze środowiskiem AA, trzeba się nieustannie trudzić i modlić, aby go zachować. – Trzeźwość pozwala nam jasno spojrzeć na świat, co sprawia, że razem z Panem Bogiem możemy go współtworzyć. Obecnie jest taki nurt, że w życiu musi być przyjemnie, a aby tak było trzeba temu pomóc. Stąd biorą się nałogi - dodał paulin.


Posłuchaj
04:01 rozważania.mp3.mp3.mp3 Rozważania do czytań

 

Jak zauważył dyrektor Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Krzysztof Brzózka, nie jest tak, że wszyscy w Polsce piją i nadużywają alkoholu, ponieważ 17 proc. Polaków to abstynenci. - Alkohol przestał być jednak lekarstwem, wiadomo że szkodzi i zmienia świadomość człowieka. W mediach trwa w najlepsze nieustająca kampania, że bez alkoholu nie ma dobrej zabawy. Na reklamy produktów alkoholowych wydaje się około 400 mln zł. Jaką kampanię trzeba byłoby więc przeprowadzić, aby zmienić teraz mentalność ludzi? – pytał dyrektor PARPA.

Zdaniem ks. Władysława Zązela, kapelana Związku Podhalan i promotora organizowania wesel bezalkoholowych, tylko bez alkoholu można się dobrze bawić, bo się wszystko pamięta, myśli i nie pozwoli sobie na niestosowne zabawy. - Wolność jest tam, gdzie człowiek potrafi sobie zabronić i nakazać. Pijak mógłby przestać pić, ale nie chce- alkoholik mógłby przestać pić, ale nie może. Trzeba litować się na tymi, którzy nie mogą i nie potępiać ich, a dawać nadzieję, że z najgłębszego uzależnienia można wyjść - podkreślił kapelan.



Posłuchaj
01:50 ważne.mp3.mp3 Ważne sprawy

 

 

Oprócz tego w audycji:

- rozmowa na temat raportu przygotowanego przez Fundację Mamy i Taty: „Rozwód? Przemyśl to”.

- rozmowa z organizatorami Spotkania Ewangelizacyjnego: „Jezus na stadionie”, które odbędzie się 1 lipca w Warszawie.

- 18. Międzynarodowa Wystawa Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów „SacroExpo”

- papieskie orędzie na Światowy Dzień Ubogich, który będzie obchodzony po raz pierwszy w dniu 19 listopada.

 

Na audycję „Familijna Jedynka" w Pierwszym Programie Polskiego Radia zaprasza: Małgorzata Bartas-Witan

 

Tytuł audycji: „Familijna Jedynka"

Prowadziła: Małgorzata Bartas-Witan

Data emisji: 18.06.2017 r.

Godzina emisji: 06.00