Historia

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Warszawie? Prezydent popiera inicjatywę

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2014 21:30
Prezydent wspiera akcję "Chcemy Muzeum Żołnierzy Wyklętych w stolicy”. Bronisław Komorowski przypomina, że upamiętnieniu Żołnierzy Wyklętych służy również jego inicjatywa z 2012 roku - apel o utworzenie muzeum zbrodni komunizmu.
Bronisław Komorowski
Bronisław KomorowskiFoto: prezydent.pl

"Prezydent uważa, że pielęgnowanie historii jest naszym wspólnym zadaniem, a popularność akcji dowodzi, że jako naród i społeczeństwo chcemy coraz lepiej poznawać własną historię, szczególnie najnowszą, która bezpośrednio kształtowała losy pokoleń wciąż żyjących" - czytamy na stronie internetowej prezydenta.

>>> Kalendarz IPN: Żołnierze Polski Podziemnej na obrazach Polaków z Białorusi >>>
Wspominane przez prezydenta muzeum komunizmu miałoby zostać ulokowane przy ul. Rakowieckiej w Warszawie - na terenie więzienia, w którym z rąk komunistów ginęli polscy patrioci, przede wszystkim Żołnierze Wyklęci. Ponadto w 2013 roku uczyniono pierwszy krok na rzecz realizacji idei upamiętnienia powojennego podziemia antykomunistycznego. W najbliższych miesiącach, w piwnicach gmachu Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie, ma zostać udostępniona zwiedzającym stała ekspozycja muzealna poświęcona więzionym i męczonym tam członkom Polskiego Państwa Podziemnego.

Czytaj o Żołnierzach Wyklętych>>>

Zobacz serwis historyczny - II wojna światowa >>>

Na stronie internetowej prezydenta czytamy, że utworzenie muzeum zbrodni komunizmu ma przypominać o historii naszego kraju, o ludziach, którzy mieli odwagę walczyć z narzuconym Polsce systemem komunistycznym. "To niezwykła okazja do przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom Polaków" - napisał Bronisław Komorowski.
pp/IAR

''