Historia

Po Morzu Śródziemnym żeglowano już w epoce neolitu. Najnowsze odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2024 05:40
Na łamach pisma "PLOS ONE" badacze poinformowali o odkryciu na terenie Włoch pozostałości pięciu łodzi sprzed ponad siedmiu tysięcy lat. Odkrycie rzuca nowe światło na dzieje żeglugi śródziemnomorskiej.
Nurek przy zatopionym statku. Zdjęcie ilustracyjne
Nurek przy zatopionym statku. Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock/phmarcosborsatto

W epoce neolitu, ponad siedem tysięcy lat temu, po Morzu Śródziemnym pływały łodzie o zaawansowanej konstrukcji. Kwitł wówczas handel morski, który łączył różne ludy i cywilizacje, zamieszkujące wybrzeże.

W najnowszej publikacji naukowcy, pod kierunkiem Juana F. Gibaja z Consejo Superior de Investigaciones Cientificas w Hiszpanii, opisali pozostałości łodzi znalezionych w miejscowości La Marmotta w pobliżu Rzymu.

Zaawansowane konstrukcje

W trakcie prac archeologicznych odkryto pięć łodzi zbudowanych z wydrążonych pni drzew, pochodzących z lat 5700-5100 p.n.e. Analiza ich budowy dowodzi, że użyto czterech różnych rodzajów drewna oraz zastosowano zaawansowane techniki konstrukcyjne w rodzaju poprzecznych wzmocnień.

Naukowcy znaleźli również trzy drewniane obiekty w kształcie litery "T", każdy z szeregiem otworów, które prawdopodobnie służyły do mocowania lin przywiązanych do żagli.

Zdaniem autorów konstruowanie tych łodzi wymagało szczegółowego poznania właściwości użytego drewna i sporych umiejętności ciesielskich. Podobieństwa między tymi łodziami a nowszymi potwierdzają tezę, że we wczesnym neolicie dokonano wielu znaczących innowacji w żeglarstwie.

***

Autorzy sugerują, że w pobliżu La Marmotta może znajdować się więcej podobnych obiektów.

Dzieje.pl/PAP/Archeology.org/th


Czytaj także

Brama Isztar została wybudowana później niż sądzono. Najnowsze ustalenia badaczy

Ostatnia aktualizacja: 23.01.2024 05:40
Dotychczas przypuszczano, że Brama Isztar z Babilonu została wybudowana, by uczcić podbój Jerozolimy w 586 roku p.n.e. Najnowsze badania wykazują, że jeden z najpiękniejszych zabytków starożytności powstał nieco później.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pismo mieszkańców Wyspy Wielkanocnej jest starsze niż sądzono. Wyjątkowe odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:40
Drewniana tabliczka zapisana wciąż nierozszyfrowanym pismem rongorongo odkryta na Wyspie Wielkanocnej powstała w XV wieku, a więc na długo przed przybyciem Europejczyków - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. To może oznaczać, że pismo mieszkańców wyspy jest jednym z nielicznych, które powstały zupełnie niezależnie od wpływów zewnętrznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki kolor miała najstarsza znana szminka na świecie? Odnaleziono pigment sprzed 4 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2024 05:33
Jasnoczerwony pigment umieszczony w małej kamiennej fiolce - ten kosmetyk z epoki brązu odnaleziony w Iranie może być najstarszą znaną szminką. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedna z najstarszych budowli w obu Amerykach" odkryta w Peru. Ma prawie 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:40
Grupa amerykańskich badaczy odnalazła w górach północno-zachodniego Peru kamienny krąg sprzed ponad 4750 lat. Budowla, jak twierdzą naukowcy, służyła celom rytualnym.
rozwiń zwiń