Polskie Radio

Wskazówki z "Iliady" Homera pomogły odnaleźć na dnie morskim wraki starożytnych statków

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2024 05:30
Starożytny epos powstały około 800 roku przed naszą erą był jednym ze źródeł, które pozwoliły archeologom odkryć u wybrzeży wyspy Kasos dziesięć zatopionych w Morzu Egejskim wraków. Poinformowało o tym na swojej stronie greckie ministerstwo kultury.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej

Podwodne badania archeologiczne wokół Kasos, które trwały od 2019 roku i zakończyły się w październiku 2023 roku, składały się z czterech ekspedycji naukowych prowadzonych przez Grecką Narodową Fundację Badawczą we współpracy z ministerstwem kultury. Wyprawy do obszarów o szczególnym znaczeniu poprzedzone były zebraniem dowodów archeologicznych i historycznych, a także studiami nad źródłami, świadectwami i innymi dokumentami na temat wyspy Kassos. Wśród nich znalazła się właśnie "Iliada", przypisywany Homerowi epos, który wspólnie z "Odyseją" jest jednym z najstarszych zabytków literatury europejskiej.

W ekspedycjach uczestniczył interdyscyplinarny zespół greckich i zagranicznych badaczy, archeologów nurkujących, historyków, architektów, geodetów, konserwatorów, geologów, biologów, rzemieślników, studentów, doktorantów i innych pracowników naukowych.

Odkryto dziesięć wraków statków oraz szereg innych obiektów archeologicznych pochodzących z prehistorii (3000 p.n.e.), epoki klasycznej 460 p.n.e.), hellenistycznej (100 p.n.e. do 100 n.e.), rzymskiej (200 p.n.e. do 300 n.e.), bizantyjskiej (800-900 n.e.), a także ze średniowiecza i okresu osmańskiego. Wszystko wskazuje na to, że to zatopione szczątki starożytnych i nieco młodszych statków przewożących towary z Hiszpanii, Włoch, Afryki i wybrzeży Azji Mniejszej. Odnaleziono także pozostałości drewnianej łodzi z elementami metalowymi, które wskazują, że to prawdopodobnie jednostka z okresu II wojny światowej.

Nurkowie przeczesali dno morskie na głębokości od 20 do 47 metrów pod powierzchnią wody o odkryli mi.in. hiszpańską amforę z pieczęcią na uchwycie datowaną na lata 150-170 n.e., naczynia służące do picia, rzymską ceramikę wyrabianą w północnej Afryce oraz kamienną kotwicę pochodzącą z okresu archaicznego, czyli mniej więcej z epoki, w której Homer tworzył swoją Iliadę.

Podczas prac archeologom towarzyszyła ekipa filmowa, która udokumentowała działania badaczy w filmie "Nurkowanie w historii Morza Egejskiego", zaś naukowe podsumowanie odkryć wraz z komentarzami i opracowaniami historyków, archeologów, konserwatorów i innych naukowców będzie przedmiotem publikacji, której wydanie planowane jest na koniec 2024 roku. A jeszcze wcześniej - w czerwcu 2024 roku - badania archeologiczne rozszerzone zostaną na obszar morski sąsiedniej - i znacznie większej od Kasos - wyspy Karpathos.

mc

Czytaj także

Niezwykłe znalezisko w Panamie. Znaleziono skarb sprzed 1200 lat

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2024 05:40
Archeolodzy z Panamy odkryli w jednym z grobowców w środkowej części kraju liczne ozdoby ze złotej biżuterii. Zostały one złożone w miejscu pochówku ważnego dostojnika z cywilizacji Cocle zamieszkującej przed wiekami tę część Ameryki Środkowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Unikatowa złota moneta celtycka odnaleziona w okolicach Opatowa

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2024 05:40
Złotą monetę celtycką sprzed ponad dwóch tysięcy lat, tzw. stater typu krakowskiego, znaleziono na terenie gminy Wojciechowice w powiecie opatowskim (Świętokrzyskie). Monety takie są niezwykle rzadkie – z całej Europy znanych jest ich jedynie ok. 30.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie. Odkryto niezwykłą późnośredniowieczną szlufkę

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2024 05:41
W okolicy Kamienia Pomorskiego pasjonat historii dokonał odkrycia szlufki do zawieszania kluczy lub sakiewki z okresu późnego średniowiecza. Dotychczas na terenie Europy odkryto zaledwie kilkanaście tego typu przedmiotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie. Średniowieczna bulla papieska znaleziona w okolicy Wysokiej Kamieńskiej

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2024 05:40
Fragment ołowianej bulli papieskiej z czasów średniowiecza odkryto w pobliżu Wysokiej Kamieńskiej – poinformował we wtorek (19.03) dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka. To trzecia bulla, która w ostatnich latach trafiła do muzeum, a druga w ciągu roku!
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jedna z najstarszych budowli w obu Amerykach" odkryta w Peru. Ma prawie 5 tys. lat

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2024 05:40
Grupa amerykańskich badaczy odnalazła w górach północno-zachodniego Peru kamienny krąg sprzed ponad 4750 lat. Budowla, jak twierdzą naukowcy, służyła celom rytualnym.
rozwiń zwiń