Historia

10 tysięcy osób pobiegło, by uczcić powstańców warszawskich. "To rodzaj hołdu"

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2014 11:53
Uczestnicy 24. Biegu Powstania Warszawskiego mieli do wyboru dwa dystanse: 5 i 10-kilometrowy. Po zakończeniu imprezy biegnący zgodnie podkreślali, że osiągnięty wynik nie ma znaczenia, ważne jest złożenie w ten sposób hołdu i podziękowania walczącym na ulicach Warszawy w 1944 roku.
Audio
  • 24. Bieg Powstania Warszawskiego - relacja Witolda Banacha (IAR)
  • Biegacze po ukończeniu zawodów podkreślali, że wynik nie był najważniejszą sprawą (IAR)
  • Dyrektor 1 Programu Polskiego Radia Kamil Dąbrowa o 24. Biegu Powstania Warszawskiego (IAR)
  • Podpułkownik Roman Bednarski o 24. Biegu Powstania Warszawskiego (IAR)
Biegacze po ukończeniu zawodów podkreślali, że wynik nie był najważniejszą sprawą
Biegacze po ukończeniu zawodów podkreślali, że wynik nie był najważniejszą sprawąFoto: PAP/Tomasz Gzell

<<<Wyniki XXIV Biegu Powstania Warszawskiego>>>

Niezwykła była oprawa biegu - przed startem na 5 kilometrów została odśpiewana Rota, zaś przed biegiem na 10 kilometrów Mazurek Dąbrowskiego. Na trasie zawodów odbywały się występy grup rekonstruktorskich, które odtwarzały na ulicach miasta sceny z powstania. Przed linią startu została ustawiona mała barykada, na której wartę pełnili rekonstruktorzy wcielający się w postacie żołnierzy zgrupowania "Radosław".

W Biegu Powstania Warszawskiego wzięli też udział komandosi z Lublińca, którzy kultywują tradycje zgrupowania "Radosław". Ich dowódca - podpułkownik Roman Bednarski mówi, że chcą pokazać ludziom, że jako żołnierze też chcą być razem z tymi ludźmi, którzy oddali swe życie za ojczyznę. - Tu nie chodzi o wynik sportowy, tylko o uczestnictwo. Nie rozpatrujemy tego w granicach sportu. Żołnierze sami się zgłosili. Nie trzeba było nikogo do tego zmuszać. Sami chcą pokazać właśnie, że szanują tych ludzi - powiedział podpułkownik.

TVN24/x-news

"Biegniemy i dajemy z siebie wszystko, tak jak wszystko dali wtedy ci ludzie"

W biegu Powstania Warszawskiego biegli też dziennikarze Polskiego Radia, między innymi dyrektor 1 Programu Kamil Dąbrowa.

- To były szczególne zawody, z historią w tle. Bieg odbywa się w niesamowitej scenerii, zawsze towarzyszy mu wyjątkowy nastrój. Jest taki moment zadumy i wzruszenia tuż przed startem, ale ten bieg dla mnie to przede wszystkim pewnego rodzaju obowiązek. Pamięć o tych, którzy walczyli 70 lat temu i przelewali krew. My po prostu biegniemy i dajemy z siebie wszystko, tak jak wszystko dali wtedy ci ludzie, którzy postanowili podjąć zbroją walkę z okupantem - mówi dyrektor radiowej Jedynki.

"Początki tej imprezy rodziły się w bólach"

Kolejne odsłony Biegu Powstania cieszą się rekordowym zainteresowaniem. W tym roku, uczestników było o prawie jedną trzecią więcej, niż przed rokiem. Początki tej imprezy rodziły się jednak w bólach - wspomina Wojciech Grabowski. Pierwszy był "Bieg Nocny" z 1990 roku na terenach Akademii Wychowania Fizycznego. Wówczas brało w nim udział około 120 osób. Ta liczba utrzymywała się przez pierwszych 15 biegów. Odkąd ściga się w nich blisko 800 osób, rywalizację przeniesiono do Śródmieścia i na Muranów.

Serwis specjalny POWSTANIE WARSZAWSKIE >>>

IAR,kh

Czytaj także

Złamali szyfr "Enigmy", ocalili 30 milionów ludzi

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2023 06:00
- Gdyby Polacy nie złamali szyfru "Enigmy", aliantom może by i się to z czasem udało, ale zanim by to nastąpiło ponosiliby prawdopodobnie katastrofalne straty – mówił Łukasz Kubacki z Muzeum Historii Polski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstańcy dziękują. "Obchody powinny być godne"

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2013 21:45
Autorytet powstańców uspokoił emocje podczas uroczystości 69. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcy dziękują za uczczenie pamięci poległych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

864 powstańców zostało uwiecznionych na zdjęciach

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2013 18:55
Zdjęcia portretowe ponad 860 powstańców to efekt pracy pięcioosobowej grupy fotografów, którzy podczas tegorocznych obchodów 69. rocznicy wybuchu zrywu realizowali w Muzeum Powstania Warszawskiego projekt "Portret Powstańców Warszawskich".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powstanie warszawskie na dużym ekranie: to więcej niż film

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2014 01:15
Uroczystą premierę filmu "Powstanie Warszawskie", zmontowanego z autentycznych zdjęć z 1944 r., pochodzących z powstańczych kronik, zorganizowano w środę w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Radiowa Mapa Powstania Warszawskiego - nowy cykl Jedynki

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2014 10:44
Z okazji 70. rocznicy Powstania Warszawskiego na antenie Jedynki można słuchać wspomnień uczestników i dowiedzieć się, jak miejsca, w których toczyły się walki, wyglądają współcześnie. Pierwszy odcinek cyklu "Radiowa Mapy Powstania Warszawskiego" poświęcony był Śródmieściu Południowemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tędy przeszła śmierć. Zapiski z Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 15:00
Marcin Troński czytał w Jedynce wspomnienia swojego ojca Bronisława Trońskiego, który uczestniczył w zbrojnym zrywie stolicy w 1944 roku.
rozwiń zwiń