Muzyka

Gotye pokrył się w Polsce platyną w jeden dzień!

08.02.2012 14:00
7 lutego do polskich sklepów trafił album "Making Mirrors" belgijsko-australijskiego songwritera i w niespełna 24 godziny sprzedał się w ponad 30 tysiącach egzemplarzy.

Gotye to muzyk, od lat znany i ceniony na Antypodach, ale dopiero latem zeszłego roku został odkryty przez polską publiczność. Wszystką za sprawą ultraprzebojowej piosenki "Somebody That I Used To Know", której refren zapewnił artyście międzynarodową popularność i porównania do Stinga oraz Petera Gabriela.

W serwisie Youtube, od którego zaczęła się ogólnoświatowa kariera przeboju, doczekał się on już blisko 65 milionów odsłon.  Królował też w zeszłym roku w wielu rankingach, m.in. utrzymując się przez kilkanaście tygodni na szczycie Trójkowej Listy Przebojów.

Według wydawcy "Making Mirrors" nowa (czwarta w dorobku!) płyta Gotye to eklektyczna mieszanka dubu, Motown soulu, synth-folku, art-rocka, world music i wielu innych, równie zaskakujących inspiracji.

materiały prasowe / mm

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Ray Wilson: Między Abbą, a Dylanem

- Nie miałem wyjścia. Otworzyłem usta i zacząłem śpiewać. Musiałem zostać muzykiem – mówił w rozmowie z Eweliną Grygiel były wokalista Genesis.
Posłuchaj
08'33 Ray Wilson w Czwórce
więcej
Obejrzyj
Wywiad Ray Willson cz. 1
Wywiad Ray Willson cz. 2

Z Rayem Wilsonem, Ewelina Grygiel spotkała się w czasie imprezy z okazji 20-lecia pisma "Teraz Rock". Rozmowa więc nie mogła zacząć się inaczej, niż od pytania o znaczenia muzyki rockowej w życiu tego artysty.

- Rock jest moim życiem, jest dla mnie jak powietrze – mówił specjalnie dla Czwórki Ray Wilson. Wokalista w rozmowie z radiową reporterką cofnął się do czasów swojej muzycznej inicjacji: - Po raz pierwszy wystąpiłem przed publicznością w wieku 13 lat. Wtedy poczułem, że to jest to. Zdecydowałem, że nie chce być lekarzem czy prawnikiem, ale że chcę grać i śpiewać – wspominał Wilson. Muzyk wśród swoich bohaterów z tamtego okresu wymienił Davida Bowiego i grupy takie jak Iron Maiden, czy AC/DC, ale też ulubione zespoły swoich rodziców: - Tata zaraził mnie Brucem Springsteenem, z kolei mama Abbą i The Carpenters. Wyrosłem w dość dziwnej mieszance muzycznej – kontynuował opowieść Wilson.

Aby dowiedzieć się więcej na temat jego muzycznych korzeni i związków z Polską, które, jak się okazuje, są bardzo mocne, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj".

Ray Wilson to jeden z najbardziej rozpoznawalnych rockowych głosów świata. Popularność zdobył w 1997 roku, gdy zastąpił za mikrofonem samego Phila Collinsa w grupie Genesis. Z zespołem tym wylansował takie przeboje, jak "Congo" czy "Not About Us". Muzyk ma na swoim koncie współpracę m.in. ze Scorpions czy z Arminem Van Buurenem. Ostatnio Ray Wilson większość czasu spędza w Poznaniu, gdzie mieszka ze swoją dziewczyną Gosią. To w tym mieście muzyk zrealizował swoje dwie najnowsze płyty: "Genesis Classic" - album będący zapisem poznańskiego koncertu Wilsona z Berlin Symphony Ensemble, podczas którego muzyk wykonał największe przeboje Genesis oraz płytę "Unfulfillment" nagraną z zespołem Stiltskin, a zainspirowaną spektaklem "Nienasycenie" Polskiego Teatru Tańca z Poznania.

(bch)

Czytaj także

Płyta U2 z cegieł muru berlińskiego

Dziś (1 grudnia) polska premiera filmu "From The Sky Down", opowiadającego historię albumu "Achtung Baby". Przypominamy klika szczegółów związanych z tą płytą.
Posłuchaj
08'37 Ewelina Grygiel o U2
więcej

- To był moment przełomowy ponieważ U2 byli wtedy na zakręcie, w związku z komercyjnym niepowodzeniem krążka "Rattle and Hum", opowiadającego o Ameryce – mówił w Czwórce Jacek Cieślak, muzyczny dziennikarz gazety "Rzeczpospolita". Bono postanowił wtedy, iż zespół musi się zmienić. Nowej inspiracji muzykowi dostarczyły przemiany polityczne w Europie Wschodniej i upadek muru berlińskiego, który stał się tematem wydanej w 1991 roku płyty "Achtung Baby".

Świętująca w tym roku swoje dwudziestolecie istnienia album był nagrywana w niemieckim studiu Hanza Ton, którego budynek, dawniej służył niemieckim żołnierzom SS za kasyno. Swoją cegiełkę do klimatu krążka dorzuciła melancholia gitarzysty The Edge’a, który przeżywał w tym czasie rozwód ze swoją żoną. Niesiona mocą singli "The Fly" i "One" płyta szybko stała się jedną z najlepiej sprzedających się w Europie i napędziła tłumy fanów podczas sławnej trasy U2 zatytułowanej "Zoo Tv".

- To było spektakularne widowisko z użyciem telebimów. Bono, który na scenie występował jako "MacPhisto", czyli symbol komercjalizującego się świata, podczas koncertów wydzwaniał do najważniejszych polityków do Białego Domu – mówił w rozmowie z Eweliną Grygiel, Jacek Cieślak.

Więcej na temat U2 i przełomowego krążka, którego historię przypomina dokument "From The Sky Down" wchodzący do polskich kin 1 grudnia, w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)

Czytaj także

Szwedzi dziękują za płacenie abonamentu

- Jeśli nie zapłacisz, to dostaniesz karę – to najczęstszy przekaz kampanii mających zwiększyć ściągalność abonamentu. Zupełnie inną drogę poprawienia finansów państwowych mediów wybrały władze w Sztokholmie.
Posłuchaj
08'57 Ewelina Grygiel o płaceniu abonamentu w innych krajach
więcej

- Szwedzi robią to tak, że przychodzą do delikwenta, który uiścił wymaganą opłatę i śpiewająco mu dziękują – mówiła w Czwórce Ewelina Grygiel. W Internecie, można obejrzeć filmiki z zaskoczonymi użytkownikami szwedzkiego radia i telewizji, którzy w takich miejscach jak kino, supermarket czy basen otrzymują wyśpiewane przez chór urzędników podziękowania.

- Działa to w ten sposób, że na specjalnej stronie internetowej można zgłosić osobę, która zapłaciła abonament i jeśli organizatorzy kampanii to zgłoszenie wybiorą to nasz znajomy będzie miał przyjemność wysłuchania podziękowań – opowiadała nasza reporterka.

Szwedzka kampania przynosi rezultaty, gdyż dzięki tej akcji przybyło 2 tysiące płatników. Innym ze szwedzkich sposobów na poprawienie ściągalności abonamentu, była kampania Tackfilm. W jej ramach, każdy, kto uiścił opłatę mógł zostać bohaterem filmiku, w którym lektorka namaszczała go na bohatera narodowego.

Więcej na temat różnych form płacenia abonamentu i sposóbów na jego ściąganie w dźwięku w boksie "Posłuchaj".

(bch)