Raport Białoruś

Szef MSZ: Białoruś chce zawrzeć z UE nowe porozumienie

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 20:00
Białoruś chce zawrzeć z Unią Europejską nowe porozumienie w celu rozwoju stosunków – oświadczył w niedzielę wieczorem minister spraw zagranicznych Białorusi Uładzimir Makiej w telewizji Biełaruś 1.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Komisja Europejska

- Powinniśmy doprowadzić do tego, żeby zacząć w przyszłości budować stosunki z Unią Europejską na podstawie nowego dokumentu między Białorusią i UE. Dziś rozwijamy naszą współpracę na podstawie porozumień, które zostały zawarte między ZSRR i Europejską Wspólnotą Gospodarczą – powiedział Uładzimir Makiej, nie podając żadnych szczegółów.

W 1995 roku Unia Europejska i Białoruś podpisały umowę o partnerstwie i współpracy, ale nie została ona ratyfikowana, podobnie jak umowa przejściowa wcielająca w życie aspekty handlowe. UE uznała, że nie pozwala na to pogarszająca się sytuacja polityczna na Białorusi.

Szef białoruskiego państwa Aleksander Łukaszenka uzyskał w 1996 roku w wyniku referendum znaczne poszerzenie uprawnień, m.in. o prawo rozpisywania referendów i mianowania najwyższych urzędników w państwie, np. premiera i ministrów, prokuratora generalnego oraz szefa Centralnej Komisji Wyborczej. Od tego czasu żadne wybory na Białorusi nie zostały uznane przez niezależnych obserwatorów za uczciwe.

Sankcje od 2006 roku. Na razie zawieszone

W 2006 roku UE wprowadziła sankcje wobec przedstawicieli władz w Mińsku, w tym Aleksandra Łukaszenki, w związku z fałszowaniem wyników wyborów prezydenckich oraz represjami wobec opozycji. Sankcje obejmowały zamrożenie aktywów i zakaz wjazdu na terytorium UE. 29 października 2015 roku UE zawiesiła na cztery miesiące sankcje wobec 170 osób i trzech podmiotów w odpowiedzi na uwolnienie w sierpniu ubiegłego roku wszystkich więźniów politycznych i w kontekście poprawy stosunków UE z Białorusią.

Decyzja będzie obowiązywać do 29 lutego. Sankcje obowiązują nadal wobec czterech osób, członków służb bezpieczeństwa Łukaszenki, podejrzewanych o udział w niewyjaśnionym zaginięciu przeciwników politycznych białoruskiego prezydenta. W mocy pozostaje też embargo na broń.

Minister Makiej powtórzył w niedzielę, że Białorusi zależy na równoprawnych i pełnowartościowych stosunkach z zachodnimi partnerami - UE i USA. Końcowym krokiem na tej drodze powinno być jego zdaniem pełne zniesienie sankcji. - Żadnych nowych warunków zniesienia sankcji być nie powinno – zaznaczył szef białoruskiego MSZ.

Wcześniej UE jako warunki zniesienia sankcji i normalizacji stosunków z Mińskiem podawała zwolnienie więźniów politycznych, ale również przeprowadzenie wolnych wyborów.

PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl

bialorus.polskieradio.pl

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Rosja tworzy z Białorusią "organizację wojskową państwa związkowego”

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2015 17:24
Rosja i Białoruś stworzą w ciągu najbliższych dwóch lat mechanizm zbrojny w celu obrony państwa związkowego, tworzonego przez te dwa kraje - powiedział rosyjski minister obrony Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję RIA-Nowosti. Dodał, że plan działań na dwa lata jest już zatwierdzony.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szef MON Białorusi: środki rażenia byłyby lepsze niż baza Rosji

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2015 23:59
Białoruski minister obrony Andrej Raukou ocenił, że rozmieszczanie rosyjskiej bazy lotniczej na terytorium Białorusi na razie nie ma sensu. Dodał, że ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Aleksander Łukaszenka. Jego zdaniem lepsze są środki rażenia, którymi ewentualnie można uderzyć w obiekty wojskowe sąsiadów w NATO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rosja przeznaczy na „wychowanie patriotyczne” ponad 22 miliony dolarów. Priorytetem rozwijanie „poczucia dumy, szacunku dla historycznych świętości Ojczyzny”

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2016 11:50
Program jest skierowany do wszystkich grup społecznych i wiekowych z jednoczesnym zachowaniem priorytetu wychowania patriotycznego dzieci i młodzieży.
rozwiń zwiń