Raport Białoruś

Szczyt w Krakowie: Ashton, Fuele. Makiej odmówił

Ostatnia aktualizacja: 16.05.2013 15:00
Polska zaprosiła na szczyt Partnerstwa Wschodniego w Krakowie szefa MSZ Białorusi Uladzimira Makieja, objętego sankcjami UE. Jednak szef białoruskiej dyplomacji nie przyjdzie.
UE ma projekt kolejnych sankcji wobec Rosji
UE ma projekt kolejnych sankcji wobec RosjiFoto: Parlament Europejski

Ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego spotkają się w piątek w Krakowie, by rozmawiać o przyszłości Partnerstwa i jego listopadowym szczycie w Wilnie. W spotkaniu weźmie udział szefowa dyplomacji UE Catherine Ashton.
Spotkanie jest organizowane w ramach polskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej, która kończy się w czerwcu.
Na zaproszenie szefa dyplomacji Radosława Sikorskiego do Krakowa przyjadą też: komisarz ds. Rozszerzenia i Europejskiej Polityki Sąsiedztwa Stefan Fuele, minister spraw zagranicznych Litwy oraz wiceminister spraw zagranicznych Irlandii, które to kraje sprawują prezydencję w Radzie UE w 2013 r.
Litwa przejmie od Irlandii przewodnictwo w UE 1 lipca i to za jej prezydencji w listopadzie odbędzie się w Wilnie szczyt Partnerstwa Wschodniego. Tym unijnym programem objętych jest sześć krajów: Ukraina, Białoruś, Armenia, Azerbejdżan, Mołdawia i Gruzja.

Polska zaprosiła szefa MSZ Białorusi objętego unijnymi sankcjami
Na spotkanie w Krakowie został zaproszony szef MSZ Białorusi Uładzimir Makiej, ale ostatecznie Mińsk będzie reprezentować wiceminister spraw zagranicznych Alena Kupczyna (która m.in. odmówiła akredytacji telewizji Biełsat na Białorusi.=. Makiej jest objęty zakazem wjazdu do Unii Europejskiej.
- Nie jest zaskoczeniem dla strony polskiej jako zapraszającej na to spotkanie, że Białoruś rozumiejąc trudności we wzajemnych stosunkach z UE, będzie reprezentowana jednak przez wiceministra - powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Zaznaczył, że decyzja o zaproszeniu szefa białoruskiej dyplomacji była konsultowana ze wszystkimi krajami członkowskimi UE.
Zwrócił uwagę, że szef białoruskiego MSZ był zaproszony na analogiczny szczyt Grupy Wyszehradzkiej z udziałem krajów Partnerstwa Wschodniego, który odbył się w zeszłym roku w Pradze i wtedy również nie pojawił się osobiście, lecz wysłał swego zastępcę.
Ministrowie będą dyskutować o możliwościach wsparcia wschodnich partnerów w ich działaniach na rzecz integracji z UE; omówią też sytuację w poszczególnych krajach partnerskich i zastanowią się nad przyszłością oraz rozwojem Partnerstwa po szczycie w Wilnie.

Uładzimir
Uładzimir Makiej, fot. spring96.org

Plan zjazdu
Spotkanie rozpocznie się w południe. Po godz. 16 w Sali Michałowskiego w krakowskich Sukiennicach zaplanowano konferencję prasową z udziałem szefów MSZ Grupy Wyszehradzkiej, Wysokiej Przedstawiciel UE do Spraw Zagranicznych i Polityki Bezpieczeństwa Catherine Ashton oraz Fuele.
Po południu uczestnicy spotkania udadzą się do Wieliczki, gdzie zwiedzą zabytkową kopalnię soli. Kopalnia Soli "Wieliczka" od 1978 r. znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO. W wielickiej kopalni odbędzie się roboczy obiad, podczas którego szefowie dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej, Partnerstwa Wschodniego, a także Irlandii, Litwy oraz Ashton i Fuele będą dyskutować o stanie demokracji w krajach Partnerstwa.
Spośród wschodnich sąsiadów Unii formalnie to Ukraina jest najbardziej zaawansowana we współpracy z UE; w marcu 2012 roku parafowała z Unią umowę o stowarzyszeniu i wolnym handlu, ale jej podpisanie odwleka się ze względu na ochłodzenie relacji między Kijowem a Brukselą po skazaniu byłej ukraińskiej premier Julii Tymoszenko na siedem lat więzienia za nadużycia przy zawieraniu kontraktów gazowych z Rosją. Zastrzeżenia UE wzbudził też przebieg jesiennych wyborów parlamentarnych na Ukrainie.
Unia deklaruje, że chce podpisać umowę stowarzyszeniową z Ukrainą na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie, ale aby było to możliwe, Kijów musi poczynić zdecydowane postępy przynajmniej w trzech dziedzinach: zbadać nieprawidłowości po ostatnich wyborach parlamentarnych, zająć się problemem wybiórczego stosowania prawa oraz przeprowadzić reformy uzgodnione w planie stowarzyszeniowym. Decyzję, czy Ukraina spełnia warunki do podpisania umowy, Rada UE, czyli rządy krajów członkowskich, podejmie najpewniej we wrześniu.
Trzy inne kraje Partnerstwa Wschodniego: Gruzja, Mołdawia i Armenia kończą negocjacje o stowarzyszeniu z UE i najpewniej na szczycie Partnerstwa Wschodniego w Wilnie w listopadzie możliwe będzie parafowanie umów stowarzyszeniowych.
Do Krakowa w piątek przyjadą także ministrowie rolnictwa Grupy Wyszehradzkiej. W ostatnim czasie między naszymi krajami pojawiły się kontrowersję dotyczące bezpieczeństwa żywności, w tym pogarszającego się wizerunku polskiej żywności, zwłaszcza w Czechach i na Słowacji.
W Krakowie spotkają się też ministrowie ds. zatrudnienia i spraw społecznych Grupy Wyszehradzkiej. Ministrowie będą dyskutować o wpływie przepisów prawa na rynek pracy, ze szczególnym uwzględnieniem współpracy w ramach Grupy i jej oddziaływania na proces decyzyjny UE. Dyskusja ministrów będzie poświęcona także sytuacji młodych osób na rynku pracy w państwach Grupy. Na godz. 11.45 zaplanowano konferencję prasową ministrów.
Z kolei w sobotę ministrowie wezmą udział w zakończeniu 1. Wyszehradzkiego Rajdu Kolarskiego. Pomysłodawcą wyścigu łączącego cztery kraje Grupy - Polskę, Czechy, Słowację i Węgry - jest Sikorski. Blisko 300 kolarzy amatorów wystartuje 17 maja w stolicy Węgier i po pokonaniu 533-kilometrowej trasy wiodącej przez Słowację i Czechy 18 maja dotrze do Krakowa.
Grupa Wyszehradzka została powołana w 1991 r. Zrzesza cztery państwa: Polskę, Czechy, Słowację i Węgry. Jej celem jest m.in. pogłębianie współpracy między tymi krajami. Do czerwca przewodnictwo w Grupie sprawuje Polska.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

 

Zobacz więcej na temat: Białoruś Raport Białoruś
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

Minister nie dała Biełsatowi akredytacji. Ale jeździ do Brukseli

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2013 20:31
Wiceminister spraw zagranicznych Białorusi Alena Kupczyna przebywa z oficjalną wizytą w Brukseli.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Do Polski zaproszono szefa MSZ Białorusi objętego sankcjami

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2013 15:54
Białoruś obniża rangę swojego udziału w spotkaniu szefów dyplomacji Grupy Wyszehradzkiej oraz Partnerstwa Wschodniego – dowiedział się korespondent Polskiego Radia w Mińsku.
rozwiń zwiń