Raport Białoruś

Polacy na Białorusi upamiętnili 17 września

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 23:00
Polacy z Białorusi uczcili pamięć ofiar agresji wojsk Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku. Uroczystość w Grodnie zorganizował nieuznawany przez białoruskie władze Związek Polaków na Białorusi.
Audio
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska (IAR): Polacy na Białorusi upamiętnili 17 września
Polacy na Białorusi upamiętnili rocznicę 17 września
Polacy na Białorusi upamiętnili rocznicę 17 wrześniaFoto: Włodzimierz Pac, Polskie Radio

W Grodnie na spotkaniu koła miejskiego Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez miejscowe władze wysłuchano odczytu poświęconego rocznicy 17 września.

Grupa polskich działaczy złożyła wieniec i zapaliła znicze pod tablicą upamiętniającą Polaków wysiedlonych i pomordowanych w okresie terroru stalinowskiego. Mieczysław Jaśkiewicz, prezes Związku Polaków na Białorusi nieuznawanego przez władze w Mińsku, powiedział Polskiemu Radiu, że należy pamiętać o sowieckiej napaści na Polskę. - 17 września dla Polaków na Kresach to dzień tragedii - mówił Jaśkiewicz.

W uroczystości wziął udział Andrzej Chodkiewicz, konsul generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Grodnie.

Tablica upamiętniająca ofiary faszyzmu i stalinizmu 19 lat temu została umieszczona na siedzibie Związku Polaków na Białorusi. Co ciekawe budynek ten znajduje się na skrzyżowaniu ulic … 17 września i Feliksa Dzierżyńskiego.

W oficjalnej białoruskiej historiografii 17 września 1939 roku jest traktowany jako dzień zjednoczenia Zachodniej i Wschodniej Białorusi.

II wojna światowa: serwis specjalny portalu PolskieRadio.pl >>>
Jeszcze przed złożeniem wieńców w pomieszczeniu ZPB odbył się poświęcony obronie Grodna wykład prezesa Komitetu Ochrony Miejsc Pamięci przy ZPB Józefa Porzeckiego.
Przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi Anżelika Borys powiedziała, że wtorkowa uroczystość rozpoczyna cykl wydarzeń poświęconych 74. rocznicy agresji sowieckiej.
- 20 września będą uroczystości na garnizonowym cmentarzu pobernardyńskim. Odbędzie się apel poległych i zapalenie zniczy przy mogile 13-letniego harcerza Tadeusza Jasińskiego, jednego z najmłodszych obrońców Grodna. Staraniem Związku Polaków w 2009 r. św. pamięci prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Lech Kaczyński pośmiertnie odznaczył go na nasz wniosek Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski - zaznaczyła.
W niedzielę natomiast członkowie ZPB odwiedzą wspólnie z przedstawicielami polskiego konsulatu generalnego w Grodnie miejsca pamięci żołnierzy 1939 r.

Żołnierze
Żołnierze sowieccy na terenie Polski we wrześniu 1939 roku; Wikipedia/domena publiczna

 

Apel Białoruskiej Chrześcijańskiej Demokracji

Tymczasem partia opozycyjna Białoruska Chrześcijańska Demokracja wzywa do ogłoszenia 17 września dniem żałoby na Białorusi. „17 września 1939 roku, w porozumieniu z Niemcami nazistowskimi, wojska bolszewickie weszły na terytorium Zachodniej Białorusi. Wschodnia i Zachodnia Białoruś zjednoczyły się w tym dniu, ale zjednoczyły się we krwi” – cytuje oświadczenie opozycyjnego ugrupowania agencja BiełaPAN. „Powinniśmy pamiętać tę datę przede wszystkim jako datę smutną, jako datę rozciągnięcia zbrodniczej ideologii komunistycznej na całe terytorium naszego kraju, skutkiem czego był ból i rozpacz całego narodu białoruskiego” – dodają chrześcijańscy demokraci.

17 września politycy BChD uczcili spotkaniem w uroczysku Kuropaty, gdzie spoczywać może nawet 200 tysięcy ofiar zbrodni stalinowskich.

IAR/znadniemna.pl/agkm


Informacje o Białorusi: Raport Białoruś 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak
Czytaj także

”USA powinny bardziej angażować się w Europie Wschodniej”

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2013 16:47
Stany Zjednoczone powinny zaangażować się w Partnerstwo Wschodnie – apelowała w Waszyngtonie podsekretarz stanu MSZ Katarzyna Pełczyńska-Nałącz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Atak Sowietów na Polskę. Nota ZSRR: "państwo polskie przestało istnieć"

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2013 08:14
17 września 1939 roku Armia Czerwona uderzyła na tyły polskich wojsk. ZSRR zajął olbrzymie tereny Polski, zaczęły się masowe represje. Polski ambasador dostał notę, że „państwo polskie przestało istnieć” – odmówił jej przyjęcia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

22 lata temu Polskę opuściły wojska radzieckie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 06:00
Wojska radzieckie stacjonowały na terenie Polski przez blisko 50 lat. Były jednym z przejawów ograniczonej suwerenności kraju. Ich wyprowadzenie Lech Wałęsa uważa za jedno ze swoich najważniejszych osiągnięć.
rozwiń zwiń