Minister Henryk Kowalczyk: rząd musi odpowiedzialnie zwiększać wydatki na służbę zdrowia

Ostatnia aktualizacja: 17.10.2017 08:24
- Rząd jest zdeterminowany, by zwiększyć finansowanie służby zdrowia, ale nie może się to odbywać bez patrzenia na odpowiedzialny budżet – powiedział szef komitetu stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.
Audio
  • Henryk Kowalczyk o proteście lekarzy rezydentów (Sygnały dnia/Jedynka)

Od dwóch tygodni w warszawskim Dziecięcym Szpitalu Klinicznym trwa protest głodowy lekarzy rezydentów. Domagają się oni obecnie wzrostu pensji do wysokości 4400 złotych brutto od teraz oraz zwiększenia finansowania służby zdrowia do 6,8 procent PKB w 2021 roku.

- Zgodnie z postulatem protestujących minister zdrowia Konstanty Radziwiłł złożył projekt ustawy o finansowaniu służby zdrowia na poziomie 6 proc. PKB. Czegoś takiego od dawna nie było, bo przypomnę, że teraz jest to 4,4 proc, ale ten wzrost następować będzie stopniowo. Obecnie taką pewną datą jest rok 2025, ale jest pomysł, by skrócić ten okres. Najpierw trzeba to jednak przedyskutować. Mówimy o kwocie prawie 30 mld. zł rocznie, dlatego musimy też patrzeć na deficyt budżetowy. Jeżeli przekroczymy 3 proc. deficytu to wtedy mogą nam spaść ratingi - powiedział Henryk Kowalczyk.

Gość Jedynki dodał, że "na obecną chwilę 6 proc. PKB to rzecz realna, problem jest tylko pod kątem uzgodnienia, jaka jest ścieżka dojścia do tego poziomu". - Dymisja Konstantego Radziwiłła nie będzie miała wpływu na ilość pieniędzy w budżecie. Jesteśmy zdeterminowani, aby zwiększyć finansowanie służby zdrowia, ale nie może się to odbywać nie patrząc na odpowiedzialny budżet - dodał Kowalczyk.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Prowadzi: Piotr Gociek

Gość: Henryk Kowalczyk (szef Komitetu Stałego Rady Ministrów)

Data emisji: 17.10.2017

Godzina emisji: 7.20

koz/kh

Zapis rozmowy

Czytaj także

"Postulaty rezydentów są zbieżne z tym, co planujemy zrobić w zakresie systemu opieki zdrowotnej"

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2017 07:55
- Oczekiwania rezydentów są bardzo wysokie, ale wczoraj przeprowadziliśmy bardzo dobrą rozmowę. Widać olbrzymią troskę o przyszłość służby zdrowia, całego systemu. Rezydentom nie chodzi tylko o własne korzyści finansowe, ale o naprawę systemu - mówił na antenie radiowej Jedynki marszałek Senatu Stanisław Karczewski.
rozwiń zwiń