Polskie Radio
Section05
protest

Protesty w Wenezueli. Doszło do ataku terrorystycznego?

Prezydent Wenezueli Nicolas Maduro oświadczył, że w niedzielę armia odparła "atak terrorystyczny" na bazę wojskową w Valencii w północno-zachodniej części kraju. Zginęło dwóch napastników, a kolejnych ośmiu zostało schwytanych. Wiele kontrowersji w kraju wzbudziły niedawne wybory do Zgromadzenia Konstytucyjnego, które nie zostały uznane przez kraje Ameryki Południowej, USA i UE. O wydarzeniach w Wenezueli mówiła w audycji Świat w Powiększeniu dr Joanna Gocłowska-Bolek z Centrum Studiów Latynoamerykańskich na Uniwersytecie Warszawskim.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Wenezuela Ameryka Południowa protest

"Mamy do czynienia z próbą wpływania na sytuację w Polsce"

Jak pisze „Gazeta Polska”, głównymi sponsorami Akcji Demokracji są niemiecka fundacja Campact oraz Europejska Fundacja Klimatyczna (EFK), której działalność nadzoruje wieloletni wiceminister finansów Niemiec Caio Koch-Weser. O rzekomych powiązaniach mówił w Polskim Radiu 24 Grzegorz Wierzchołowski z „Gazety Polskiej”.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy PiS Gazprom Sejm demonstracje manifestacje protest protesty w Warszawie

"Oni idą walczyć o coś, co wcale nie jest zagrożone"

– Jeżeli chcemy mieć państwo normalne, nie możemy pozwolić na to, by obywatele byli okłamywani – mówił w audycji Rozmowa Poranka – 24 Pytania dr Łukasz Kister z Instytutu Jagiellońskiego. We wtorek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wezwało Fundację Wolni Obywatele RP do zaprzestania naruszania prawa oraz łamania treści jej statutu.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Kister dezinformacja społeczeństwo protest reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24

"W polskim społeczeństwie pojawił się ferment"

W ostatnich dniach w polskim społeczeństwie pojawił się ferment  – powiedział Rafał Ziemkiewicz z tygodnika „Do Rzeczy”. Odniósł się w ten sposób do zdecydowanych demonstracji przeciwko sposobowi, w jaki partia rządząca reformuje polskie sądownictwo. W audycji „Wróżenie z faktów” temat ten skomentował także Michał Kolanko z „Rzeczpospolitej”.
Zobacz więcej na temat:  reforma sądownictwa pr24 reforma sądownictwa sąd PiS Łukasz Warzecha Rafał Ziemkiewicz Sąd Najwyższy Michał Kolanko protesty w Warszawie protest KOD obywatele RP

Dlaczego Polacy wyszli protestować?

W całej Polsce odbyły się protesty przeciwników poselskiego projektu ustawy dotyczącej zmian w Sądzie Najwyższym. Oprócz demonstracji organizowanych przez partie opozycyjne czy Komitet Obrony Demokracji, odbywały się też zgromadzenia pod hasłem „łańcuch światła”. O manifestacjach, ich genezie i znaczeniu, w Polskim Radiu 24 mówił Piotr Pałka z portalu Rebelya.pl.
Zobacz więcej na temat:  protesty w Warszawie protest reforma sądownictwa reforma sądownictwa pr24 Sąd Najwyższy krs Ministerstwo Sprawiedliwości Warszawa PiS