Polskie Radio
Section05
protest

"W części społeczeństwa wiary w Putina już nie ma"

W poniedziałek tysiące Rosjan wyszło na ulice domagając się zmiany władzy. Pokojowe demonstracje zorganizowano w ponad 200 miastach, m.in. w Moskwie i Petersburgu, zostały brutalnie rozpędzone przez policję, a blisko 2 tysiące osób trafiło do aresztu. O wydarzeniach w Rosji, a także o tym, czy protesty są oznaką poważniejszej zmiany, rozmawiali w audycji 7 Dni Wschód Anna Łabuszewska (Ośrodek Studiów Wschodnich) i dr Paweł Kowal (Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja protest korupcja demonstracje Paweł Kowal Władimir Putin

"Rosja potrzebuje pomocy od partnerów z Europy”

Rosyjska opozycja dochodzi do siebie po ostro stłumionych protestach z początku tygodnia choć niektórzy politycy, jak np. Aleksiej Nawalny, wciąż znajdują się w areszcie. O sytuacji w Rosji opowiadały w audycji Świat w Powiększeniu osoby, które wspierają rosyjską opozycję z Warszawy - Maria Charmast (Stowarzyszenie „Za wolną Rosję”) i rosyjska niezależna politolog Anastazja Siergiejewa.
Zobacz więcej na temat:  Rosja protest Aleksiej Nawalny

"Protesty pod wodzą Nawalnego to zmiana jakościowa"

Według rosyjskich mediów niezależnych, poniedziałkowy protest antykorupcyjny były jednym z najliczniejszych w ostatnich latach. „Nowaja Gazieta” zwróciła uwagę, że demonstracje odbyły się nie tylko w Moskwie i Petersburgu, ale również w większości dużych miast Rosji. W Świecie w Południe komentarz dr Agnieszki Bryc z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i Tomasza Jędruchowa, korespondenta TVP w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Moskwa Władimir Putin Aleksiej Nawalny protest Agnieszka Bryc Tomasz Jędruchów

Protest przeciwko korupcji w Rosji. Setki zatrzymanych

Lider rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny został skazany na 30 dni aresztu. Moskiewski sąd uznał, że opozycjonista jest winien wielokrotnego naruszenia ustawy o organizacji zgromadzeń. Aleksiej Nawalny został zatrzymany przed kamienicą, w której mieszka. Był również podejrzany o nieposłuszeństwo wobec policjanta. W audycji Świat w Powiększeniu o protestach mówił Maciej Jastrzębski, korespondent Polskiego Radia w Moskwie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Rosja Moskwa protest Petersburg korupcja Maciej Jastrzębski Aleksiej Nawalny Dmitrij Miedwiediew

„Taksówkarze walczą o równą konkurencję”

W poniedziałek w czterech miastach - Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Wrocławiu – odbył się protest taksówkarzy, którzy domagali się działania rządu wobec firm oferujących tanie przewozy bez wymaganej licencji. Protest taksówkarzy komentowali w Polskim Radiu 24 Dwaj Panowie Z, czyli Marek Zając i Dominik Zdort.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Uber taksówki protest protesty w Warszawie Warszawa Poznań Łódź Wrocław taxify Dominik Zdort

Kolejna fala manifestacji w Wenezueli

W czwartek podczas protestów w Caracas i kilku innych miastach rannych zostało ponad 80 osób. Protestowało około 200 tysięcy ludzi. Protestujący sprzeciwiają się decyzji Najwyższego Trybunału, który pozwolił prezydentowi Nicolasowi Maduro na nowelizację konstytucji. Już 60 osób zginęło w trwających od początku kwietnia w Wenezueli antyrządowych protestach. O sytuacji w Wenezueli mówił w audycji Gorąca Planeta Maciej Okraszewski (DziałZagraniczny.pl, współpracownik „Polityki”).
Zobacz więcej na temat:  Wenezuela protest

Wyjazdowe posiedzenie polityków Prawa i Sprawiedliwości

Wyjazdowe posiedzenie klubu Prawa i Sprawiedliwości, plany partii rządzącej na zrównoważenie rozwoju poszczególnych regionów kraju, pomysły polskich partii politycznych na rozwiązanie kryzysu migracyjnego, a także protesty przeciwko spektaklowi „Klątwa”. Oto główne tematy, jakie skomentowali goście Podsumowania Dnia w Polskim Radiu 24. Ponadto w audycji przegląd najważniejszych informacji.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Prawo i Sprawiedliwość NATO Warszawa Stanisław Wyspiański protest Młodzież Wszechpolska