Polskie Radio
Section05
protest

"Zebrania to ograniczanie praw obywateli do sądu"

W czwartkowe południe w sądach na półgodziny przerwano wokandy. Sędziowie udali się na zebrania. Ponieważ nie mogą strajkować, swojej akcji nie nazywają protestem, a jedynie zebraniami, podczas których jak określono, zajmowali się "utworzeniem forum współpracy przedstawicieli samorządu sędziowskiego". O akcji mówił w Polskim Radiu 24 prof. dr hab. Bogusław Banaszak, dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Zielonogórskiego.
Zobacz więcej na temat:  sąd protest

Reżim dusi Biełsat. "Rząd powinien go finansować"

Rząd Beaty Szydło powinien wesprzeć finansowo telewizję "Biełsat"; reżim białoruski skierował przeciw tej stacji główne ostrze represji, dziennikarze są aresztowani i karani grzywnami - mówił szef zespołu ds. Białorusi Robert Tyszkiewicz. Posłowie apelowali też o odwołanie wizyty polskich posłów w Mińsku (10 kwietnia). Apelowano o przywrócenie programu stypendialnego dla studentów, wyrzucanych z białoruskich uniwersytetów za poglądy polityczne.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna protest Robert Tyszkiewicz

Można pomóc aresztowanym Białorusinom! Trwa zbiórka

Podczas protestów na Białorusi w Dzień Wolności i wcześniej zatrzymano ponad tysiąc osób osób. Wiele trafiło do aresztów. Średnia grzywna to 1200 złotych. Potrzebne są pieniądze na adwokatów, na leczenie po pobiciach, dla rodzin represjonowanych - tłumaczy Vład Kobec z Białoruskiego Domu w Warszawie. Fundacja prowadzi zbiórkę pieniędzy i przekaże je obrońcom praw człowieka bezpośrednio na Białorusi.  
Zobacz więcej na temat:  Białoruś Raport Białoruś ŚWIAT opozycja demokratyczna protest

Białoruś: zaśpiewano "Mury" Kaczmarskiego dla zatrzymanych

Niezależni białoruscy artyści solidaryzują się ze skazanymi uczestnikami niedawnych antyrządowych akcji protestu. Członkowie Białoruskiego Wolnego Teatru śpiewali dziś przed więzieniem na ulicy Akreścina w Mińsku. Tam przebywa znaczna część skazanych opozycjonistów, ale i zwykłych ludzi, których zatrzymano w marcu. Radio Swaboda rozmawiała też z kilkoma osobami, które wyszły już z aresztu.
Zobacz więcej na temat:  Raport Białoruś Białoruś Rosja Aleksander Łukaszenka protest ŚWIAT