Polskie Radio
Section05
protest

"To już protest wszystkich pracowników medycznych"

- Ci młodzi ludzie – lekarze rezydenci – mają już swoje rodziny, kredyty do spłacenia, też żyją w tym społeczeństwie. Nie można ich traktować na poziomie płacy minimalnej, bo dochodzili do swojego zawodu przez 7 lat nauki po uzyskaniu pełnoletności – powiedział w Polskim Radiu 24 Roman Badach-Rogowski ze Związku Ratowników Medycznych. Odniósł się w ten sposób do trwających protestów rezydentów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 protest lekarz

Debata PR24. "Zmiany wymaga cały system opieki zdrowotnej"

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6 proc. PKB w 2025 roku przewiduje projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Lekarze rezydenci domagają się wzrostu finansowania służy zdrowia do 6,8 proc. PKB oraz w ciągu trzech lat. O systemie ochrony zdrowia debatowali w Polskim Radiu 24 Maria Ochman (przew. Sekretariatu Zdrowia NSZZ "Solidarność"), Krystyna Ptok (przew. Ogólnopolskiego Zw. Zaw. Pielęgniarek i Położnych), Lidia Koktysz (Ogólnopolski Zw. Zaw. Fizjoterapia), Krzysztof Ostaszewski (przedstawiciel lekarzy rezydentów), Marcin Jachimiak (przedstawiciel ratownictwa medycznego) i dr Małgorzata Gałązka-Sobotka (ekspertka ds. ochrony zdrowia z Uczelni Łazarskiego).
Zobacz więcej na temat:  protest lekarz Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Rząd zaczyna działać dopiero, gdy protesty eskalują"

Zwiększenie  finansowania służby zdrowia oraz wzrost wynagrodzeń - to główne tematy pierwszego posiedzenia zespołu do spraw zmian w ochronie zdrowia, który powołał minister Konstanty Radziwiłł. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele resortu zdrowia, finansów, rodziny oraz pacjenci i przedstawiciele niektórych samorządów zawodowych. W debacie nie wzięli udziału prowadzący głodówkę lekarze rezydenci O spotkaniu mówił w Polskim Radiu 24 dr n. med. Mariusz Gujski (redaktor naczelny „Służby Zdrowia”), relacjonowała je także nasza reporterka Ewa Wasążnik. 
Zobacz więcej na temat:  Konstanty Radziwiłł służba zdrowia NFZ lekarz protest Ministerstwo Zdrowia Mariusz Gujski

"Mamy tylko dwóch medyków na 1000 mieszkańców"

„IIe powinni zarabiać lekarze rezydenci i  czy mają oni prawo do strajku głodowego?” - takie pytania zadano Polakom w sondażu wykonanym przez Kantar Public na zamówienie Polskiego Radia 24. Polacy zdecydowanie opowiedzieli się za formą obecnego protestu. 62 proc. badanych uważa, że lekarze mają prawo prowadzić protest głodowy, 28 proc. ma zdanie przeciwne, a 10 proc. Polaków nie potrafi odpowiedzieć na to pytanie. O sondażu mówił w audycji Północ-Południe Mariusz Gujski („z-ca red. naczelnego czasopisma „Służba Zdrowia”). Sprawę komentował też w PR24 dr Michał Sutkowski z Kolegium Lekarzy Rodzinnych w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest protesty w Warszawie służba zdrowia

Lekarze mają do piątku podjąć decyzję w sprawie protestu

Do jutra lekarze rezydenci mają zdecydować o kontynuacji protestu lub przystaniu na warunki przedstawione przez rząd. W czwartek około dwóch godzin rozmawiali z ministrem zdrowia i szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów. Decyzję protestujących mamy poznać w południe. Lekarze podtrzymali decyzję o tym, że nie wejdą do zespołu powołanego przez szefa resortu zdrowia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służba zdrowia protest Konstanty Radziwiłł Henryk Kowalczyk

Czy PiS wie, jak zażegnać konflikt z rezydentami?

– Myślę, że nieobecność w tym studiu pana ministra Radziwiłła (miał być gościem audycji "Puls Trójki" – przyp. red.) najlepiej świadczy o tym, że mamy pomysł, jak zażegnać konflikt z rezydentami – mówi Joanna Kopcińska, posłanka Prawa i Sprawiedliwości.
Zobacz więcej na temat:  lekarz protest Ministerstwo Zdrowia POLSKA Elżbieta Radziszewska Konstanty Radziwiłł Platforma Obywatelska Prawo i Sprawiedliwość

Radziwiłł: to będzie kosztowało nas ok. 17 mld zł

- Toczą się prace analityczne, czy możliwe jest szybsze dojście do poziomu 6 proc. PBK nakładów na ochronę zdrowia - poinformował w czwartek w Senacie minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. W przygotowanej ustawie ten poziom finansowania został wyznaczony na 2025 r. Minister przedstawił też szacunki podwyżek najniższego wynagrodzenia pracowników medycznych.
Zobacz więcej na temat:  Ministerstwo Zdrowia protest lekarz służba zdrowia POLSKA

"Należy rozpocząć debatę nad finansowaniem służby zdrowia"

Przedstawiciele związków zawodowych działających w służbie zdrowia zdecydowali, że protest lekarzy rezydentów przekształcony zostanie w protest Porozumienia Zawodów Medycznych. Z kolei minister zdrowia Konstanty Radziwiłł powołał zespół, który ma zająć się wzrostem finansowania służby zdrowia. O proteście Porozumienia Zawodów Medycznych mówił w Polskim Radiu 24 dr Jerzy Gryglewicz ekspert ds. zarządzania służbą zdrowia z Uczelni Łazarskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 lekarz protest służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia