Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

Sezon na grypę. Polacy nie wierzą w skuteczność szczepionek

Eksperci przekonuja, że wrzesień to dobry czas, aby się zaszczepić i zminimalizować ryzyko powikłań. Czym jest grypa, jak się przed nią ochronić i dlaczego warto się zaszczepić? Gościem Polskiego Radia 24 była Joanna Narożniak, rzeczniczka Wojewódzkiej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 jesień grypa szczepienia zdrowie służba zdrowia medycyna epidemia grypy

Zdrowie: Rząd gotowy na zmiany w onkologii

– Cieszy nas to, że otrzymaliśmy sygnał od Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, że chcą się zająć zmianami w onkologii – mówił w Polskim Radiu 24 Wojciech Wiśniewski z Fundacji Alivia. Podczas ostatniego spotkania przedstawicieli fundacji i KPRM zapowiedziano m.in. powstanie sieci ośrodków referencyjnych, przygotowanie analizy kosztów dostosowania schematu leczenia refundowanego do wytycznych międzynarodowych towarzystw naukowych oraz wdrożenie rozwiązań, które pozwolą monitorować skuteczność opieki w ośrodkach oraz opinię pacjentów.
Zobacz więcej na temat:  rak nowotwory NFZ służba zdrowia medycyna

„Przeciwnicy szczepień ofiarami dezinformacji”

Liczba nieszczepionych dzieci w całym kraju drastycznie rośnie. Wkrótce grupa najmłodszych, którym nie podano szczepionek może sięgnąć nawet 10 proc. wszystkich urodzonych w Polsce dzieci – alarmuje Łukasz Wantuch, samorządowiec z Krakowa, który walczy o obowiązek szczepień w przedszkolach i żłobkach. Dla porównania w 2010 roku szczepionek nie otrzymało zaledwie pół procent wszystkich urodzonych, czyli 2,5 tys. noworodków. O problemie w Polskim Radiu 24 mówili dr Paweł Grzesiowski (pediatra, immunolog) i Paweł Sierociński (Stowarzyszenie Stop Stopnop).
Zobacz więcej na temat:  szczepienia służba zdrowia medycyna grypa niemowlę Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Służba zdrowia: "Szczepienia ochronią nas wszystkich"

Sąd przywrócił pełne prawa rodzicom dziewczynki, urodzonej w szpitalu w Białogardzie. Dziecko przyszło na świat w 36. tygodniu ciąży w ubiegły czwartek. Kiedy rodzice dziecka nie zgodzili się na wykonywanie zabiegów okołoporodowych i szczepień, na wniosek szpitala sąd rodzinny w Białogardzie ograniczył władzę rodzicielską w zakresie udzielanych świadczeń medycznych oraz ustanowił kuratora. Gdy pracownik sądu dostarczył do szpitala pismo z postanowieniem sądu, rodzice z dzieckiem opuścili placówkę. O sprawie w Debacie Poranka rozmawiali Marcin Celiński (Liberte), Rafał Ziemkiewicz (Do Rzeczy) i Michał Rachoń (TVP Info).
Zobacz więcej na temat:  szczepienia medycyna służba zdrowia NFZ opieka nad dzieckiem Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

"Specustawa zdrowotna to tylko część dodatkowych środków"

Poza specustawą planujemy przeznaczyć dodatkowo ponad 320 mln zł m.in. na zakup aparatury i sprzętu medycznego dla szpitali klinicznych i ogólnych, instytutów badawczych i Lotnicze Pogotowie Ratunkowe - zapowiedział minister zdrowia. - Każde dodatkowe środki to dobra wiadomość – podkreślił Konstanty Radziwiłł.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Konstanty Radziwiłł finanse Ministerstwo Zdrowia służba zdrowia szpital pieniądze

"Setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów"

Ponad dwa miliony dwieście tysięcy seniorów otrzymało w ciągu roku darmowe leki. Minister zdrowia Konstanty Radziwiłł podsumował funkcjonowanie programu bezpłatnych leków 75 plus. W sumie od września ubiegłego roku pacjenci zrealizowali ponad 15 milionów recept i odebrali 40 mln opakowań leków z listy "S". W #Polskim Radiu 24 relacja Ewy Wasążnik - reporterki PR24. 
Zobacz więcej na temat:  służba zdrowia Konstanty Radziwiłł Ministerstwo Zdrowia