Polskie Radio
Section05
służba zdrowia

Ratownicy medyczni nie chcą zarabiać mniej niż pielęgniarki

Pracownicy karetek pogotowia domagają się podwyżki płac do poziomu pielęgniarek. Jednak ministerstwo zdrowia zaproponowało kwotę o połowę niższą. Czy środowisko zgodzi się na taki kompromis? Gośćmi Polskiego Radia 24 byli Maria Ochman z NSZZ Solidarność i Roman Badach-Rogowski z Krajowego Związku Zawodowego Pracowników Ratownictwa Medycznego.
Zobacz więcej na temat:  ratownik medyczny pieniądze służba zdrowia Ministerstwo Zdrowia Konstanty Radziwiłł

Polska w ogonie Europy pod względem liczby pielęgniarek

Pielęgniarkom i położnym ufa blisko 80 proc. społeczeństwa. Choć to jeden z bardziej cenionych zawodów, na pracę w zawodzie decyduje się zaledwie połowa absolwentów. W dużej mierze z powodu przeciążenia pracą – w Polsce na tysiąc mieszkańców przypada mniej niż 6 pielęgniarek. Jednym z największych problemów jest brak zastępowalności kadr. Co piąta pielęgniarka jest w wieku emerytalnym, zaledwie 5 proc. to osoby młode. Nad rozwiązaniem problemów polskiego pielęgniarstwa będzie pracować powołany przez resort zdrowia zespół. Pierwsze spotkanie zaplanowano na dzisiaj.
Zobacz więcej na temat:  pielęgniarka służba zdrowia

Ratownictwo medyczne woła o pomoc

Narasta konflikt w środowisku ratowników medycznych i pogotowia ratunkowego. Pracownicy grożą protestem. O sytuacji tych grup zawodowych w audycji Kapitał i praca mówili goście: Dariusz Mądraszewski, NSZZ "Solidarność", Sekcja Pogotowia Ratunkowego i Ratownictwa Medycznego, Robert Judek, Federacja Związków Zawodowych Pracowników Ochrony Zdrowia i Pomocy Społecznej OPZZ i Grzegorz Byszewski, Pracodawcy RP.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ratownik medyczny pogotowie ratunkowe służba zdrowia protest

"Obecne zarobki zmuszają wielu lekarzy do emigracji"

Projekt o warunkach zatrudnienia w ochronie zdrowia jest już w Sejmie. Przedstawiciele zawodów medycznych zebrali wymagane 100 tys. podpisów i teraz zgodnie z prawem Sejm ma obowiązek się nim zająć. Czego konkretnie domagają się medycy i jak dalej chcą pracować nad projektem? Gościem Polskiego Radia 24 był Krzysztof Hałabuz – lekarz reprezentujący Porozumienie Rezydentów.
Zobacz więcej na temat:  lekarz emigracja emigracja zarobkowa NFZ medycyna służba zdrowia płace