Miasto umarłych w 3D. Po co to wszystko?

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2013 19:02
Rzeczywistość wirtualna lubi odtwarzać miasta. Widzimy to w grach, których uczestnik organizuje życie metropolii, znajdujemy to również w komputerowych rekonstrukcjach. Wśród tych ostatnich wyróżnia się ta o niepowstałej Warszawie.
Audio
Wartopia Aleksandry Polisiewicz
Wartopia Aleksandry PolisiewiczFoto: mat. prasowe

Gościem Dwójkowej "Kulturyw wielkim mieście" była Aleksandra Polisiewicz - autorka Wartopii. Praca, o której opowiadała artystka, to symulacja idealnego miasta, wizja Warszawy, jaka miała powstać na miejscu tej istniejącej. Na podstawie odnalezionych oryginalnych faszystowskich i stalinowskich planów przebudowy Warszawy Aleksandra Polisiewicz stworzyła swoją wizję nie-ludzkiego miasta. - Wartopia jest pozbawiona ludzi, ponieważ jest to właściwie grobowiec. Ci, którzy zamieszkiwali te tereny, mieli w planach zostać zgładzeni – mówiła artystka.

Jakie możliwości daje taka wirtualna rekonstrukcja miejskiej rzeczywistości? W jakim celu stawia się te widmowe miasta? Czy zdobywane przez użytkowników programów/gier symulujących "zarządzanie miastem" doświadczenie pozwala lepiej rozumieć problemy wielkich aglomeracji? Jak wykorzystać pomysły graczy w rzeczywistości?   
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów audycji, którą prowadził Adam Suprynowicz.

Zobacz więcej na temat: architektura Warszawa
Czytaj także

Miasta świecą od stu lat. Dziś urodziny neonów

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2011 10:09
Sto lat temu, 9 listopada 1911 roku, francuski fizyk i wynalazca złożył wniosek o udzielenie patentu na pierwszy neon reklamowy. Dziś bez jego wynalazku trudno wyobrazić sobie miasta nocą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miasta na wodach eksterytorialnych już w przyszłym roku

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2012 18:24
Jeżeli nie odpowiada Państwu ustrój żadnego z istniejących państw, zawsze można zamieszkać na wodach eksterytorialnych. Pierwsze miasto tego typu, barka Blueseed, ma wypłynąć już w przyszłym roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tak miała wyglądać stolica

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2012 13:19
Dwudziestolecie międzywojenne to okres budowy polskiego państwa również pod względem architektonicznym i urbanistycznym. Warszawa miała stać się nowoczesnym miastem.
rozwiń zwiń