Artysta robi akcję na mieście. Czy ktoś go zauważy?

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2013 10:00
Taka prowokacja może mieć naprawdę silny, długotrwały wpływ na ludzi w mieście. Z artystami, którzy organizują niezapowiedziane, często niezarejestrowane na nośniku audio lub wideo akcje miejskie rozmawialiśmy w "Kulturze w wielkim mieście".
Audio
Projekt Touchy na Biennale Sztuki Mediów WRO
Projekt Touchy na Biennale Sztuki Mediów WROFoto: facebook.com/użytkownik WRO Media Art Biennale

- Nie oczekuję konkretnych reakcji publiczności. Chcę być przez nią zaskakiwana - mówiła w Dwójce performerka Angelika Fojtuch, która nie boi się prowokować w przestrzeni miejskiej.
- Chcemy, żeby widzowie nie czuli się spokojnie w swoich fotelach. Interesuje nas dialog z publicznością - wtórował jej Maciej Adamczyk z Teatru Porywacze Ciał.
Artyści, organizujący flashmoby i prowokacje, czyli niespodziewane akcje społeczno-artystyczne w przestrzeni miejskiej, byli gośćmi Marty Strzeleckiej w audycji "Kultura w wielkim mieście".
Odpowiadaliśmy na pytania: Jakie jest znaczenie prowokacji? Jakie możliwości daje artyście przestrzeń miasta? Jak zmienia się wrażliwość miejskiego tłumu? Co dziś jeszcze w ogóle porusza tłum?
- Sztuka mediów pokazuje, że wszystko może być inaczej. Nowe media nie stępiają wrażliwości ludzi, to przyzwyczajenie, zamknięcie się na nowe ją stępia - mówił Piotr Krajewski, dyrektor artystyczny trwającego Biennale Sztuki Mediów WRO.

Gościem audycji z cyklu "Kultura w wielkim mieście" był również Tomasz Wlaziński – reżyser akcji "Autyzm - całe moje życie".





Zobacz więcej na temat: SZTUKA
Czytaj także

Batman w Warszawie? O mieście rysowanym w komiksach

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2013 10:00
Kultowe "Osiedle Swoboda", Gotham - nieistniejące miasto Batmana, czy komiksy o Powstaniu Warszawskim. Blokowisko, centrum, czy przedmieście pojawia się w komiksie od zawsze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Religie na ulicach polskich miast i w szkolnych stołówkach

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2013 15:00
W Aleksandrowie Łódzkim rabin modli się wspólnie z katolickim księdzem i luterańskim pastorem. Ale ekumenizm łączy się tam również z działalnością charytatywną. Jak wspólnoty religijne - te ogromne i te niewielkie - wpływają na oblicza naszych miast?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zrzućmy pomniki z cokołów. Czy można inaczej rzeźbić historię?

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2013 08:00
- Mam wrażenie, że powstają stereotypowo, bardzo szybko, bez samokrytycznego podejścia: po co je budujemy, jakiej formy używamy, z jakiego materiału je budujemy i gdzie je lokujemy. Brakuje społecznej debaty - mówi o polskich pomnikach rzeźbiarz prof. Grzegorz Klaman.
rozwiń zwiń