Jak zapobiec katastrofie w polskiej nauce?

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2015 10:00
Wykładowcy i studenci walczą o zmiany na uczelniach wyższych. Nieformalny ruch Obywateli Nauki, działający na rzecz szkolnictwa wyższego, stworzył "Pakt dla nauki".
Audio
  • Eksperci o aktualnej kondycji oraz przyszłości polskiej nauki (Dwójka/Poranek Dwójki)
Studenci w Auditorium Maximum na Uniwersytecie Warszawskim
Studenci w Auditorium Maximum na Uniwersytecie WarszawskimFoto: PAP/Marcin Obara

Dokument pn. "Nauka i szkolnictwo wyższe po 2020 – jak zapobiec katastrofie?" postuluje wyznaczenie Polsce strategicznych celów rozwoju nauki i szkolnictwa. Zdaniem twórców paktu do największych bolączek naszego systemu nauki należą uzależnienie finansowania od liczby studentów i zbyt niska jakość badań oraz kształcenia.

- Chciałbym podkreślić, że po raz pierwszy głośno powiedzieli coś studenci. I to jest przełom, bo do tej pory byli oni bierni, marudzili, ale dopasowywali się do rzeczywistości. A teraz tupnęli nogą - mówił współautor "Paktu dla nauki" prof. Łukasz Niesiołowski.

Goście dyskutowali m.in. o jakości polskiej humanistyki, a także o tym, dlaczego osiągnięcia polskiej nauki są wciąż mało znane za granicą.

***

Prowadzi: Tomasz Obertyn

Goście: prof. Łukasz Niesiołowski (współautor "Paktu dla nauki"), prof. dr hab. Włodzisław Duch (wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego) oraz prof. Włodzimierz Bolecki (wiceprezes Zarządu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej)

Data emisji: 16.06.2015

Godzina emisji: 8.35

Materiał wyemitowano w "Poranku Dwójki".

mg/jp

Czytaj także

Wybierasz się na zagraniczne studia? Kierunek - Niemcy

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2014 10:00
Dlaczego warto wyjechać na studia za naszą zachodnią granicę? Jakich błędów unikać, a jakie kierunki wybrać, by jak najwięcej skorzystać? Oto kilka złotych rad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Minister nauki: będzie coraz mniej chętnych na studia

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2015 09:20
- Około 40 procent maturzystów chce iść na studia, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Będzie on jednak spadał - mówi w "Sygnałach dnia" minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Czarna procesja" na ulicach Warszawy. Protest studentów i naukowców

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2015 16:55
Uniezależnienia finansowania uczelni od liczby studentów, zmniejszenia udziału grantów na rzecz stabilnego finansowania, wzrostu nakładów na naukę - tego m.in. domagają się przedstawiciele nauki, którzy przeszli przez Warszawę w tzw. czarnej procesji.
rozwiń zwiń