Daleko stąd: Nowa Anglia

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2007 13:05
O historii i współczesności Nowej Anglii, o życiu uniwersyteckim, literaturze i muzyce (w tym o tradycji religijnych śpiewów Sacred Harp) rozmawiać będę z dr Magdaleną Zapędowską z Instytutu Filologii Angielskiej Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Nowa Anglia to sześć stanów na północno-wschodnim krańcu Stanów Zjednoczonych. 21 listopada 1620 roku na małym, drewnianym, trójmasztowym galeonie Maylflower dotarli tam pierwsi angielscy koloniści. Większość ze 102 osób stanowili uciekinierzy z wioski Scrooby w hrabstwie Nottingham, którzy nie chcieli podporządkować się władzy kościoła anglikańskiego. Wkrótce założyli pierwszą osadę – Plymouth, miasto nazwane tak na cześć Plymouth w Anglii, skąd wyruszyli dwa miesiące wcześniej.

Śladem pierwszych osadników zaczęli przybywać do Ameryki kolejni emigranci z Anglii i Szkocji. Zakładali miasta, coraz bardziej kolonizując te niegdyś dzikie tereny. Tak powstały  Boston, Nantucket, New Bedford i słynne z procesu o czary miasto Salem.

Dziś Nowa Anglia to zagłębie intelektualne Stanów Zjednoczonych ze słynnymi, prestiżowymi uczelniami i bogatą tradycją literacką. To tu zainicjowany został ruch abolicjonistyczny, to tu rozpoczęła się rewolucja przemysłowa.

O tradycyjnej muzyce Nowej Anglii opowie Tim Eriksen – śpiewak, multiinstrumentalista i badacz folkloru Stanów Zjednoczonych. Posłuchamy starych amerykańskich pieśni w wykonaniu Eriksena oraz jego zespołu Cordelia’s Dad.

Piotr Matwiejczuk

Posłuchaj >>> Friendship - Cordelia's Dad (live) (mp3; 2,26 MB) 

Posłuchaj >>> Tim Eriksen - I Wish the Wars Were All Over (mp3; 2,87 MB)

Czytaj także

Cztery struny świata: Tim Eriksen i Cordelia’s Dad

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2007 11:58
Yair Dalal & The ALOL Ensemble Silan; Ana Belém Anatomía; Tim Eriksen i Cordelia’s Dad, kącik Boba Dylana.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielka powódź w Nowej Anglii. Zalane kilka stanów

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2010 19:47
Rekordowa powódź w Nowej Anglii, tzn. w stanach północno-wschodniego wybrzeża USA, spowodowała wielkie spustoszenia i wiele będzie także kosztować gospodarkę w tym regionie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jarosław 2008: Koncert Tima Eriksena

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2009 12:27
7 stycznia 2009, godz. 19:05
rozwiń zwiń
Czytaj także

300 tysięcy dolarów za nieoddane książki

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2010 08:40
Pracownicy najstarszej biblioteki w Nowym Jorku odkryli ze zdumieniem, że pierwszy prezydent USA Jerzy Waszyngton pożyczył stamtąd dwie książki, których nigdy nie oddał. Jak zauważa portal BBC News, kara za nieoddanie książek wyniosłaby dziś 300 tys. dolarów.
rozwiń zwiń