Towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 12:50
Z Kają Mirecką-Ploss, autorką książki "Jan Karski - człowiek, któremu powiedziałam prawdę" spotkamy się w czwartkowy wieczór.
Kaja Mirecka-Ploss, towarzyszka ostatnich lat życia Jana Karskiego
Kaja Mirecka-Ploss, towarzyszka ostatnich lat życia Jana KarskiegoFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Ubogie śląskie dzieciństwo, dramatyczne losy wojenne w niemieckim obozie, powojenna tułaczka, lata 60. w Polsce i emigracja do Stanów Zjednoczonych. Tama Kaja Mirecka-Ploss dzięki swojej  działalności charytatywnej stała się ikoną amerykańskiej Polonii.

Biograficzna książką jest również opowieścią o głębokiej, wieloletniej przyjaźni z Janem Karskim. Poznajemy go w aspekcie osobistym - jako bardzo samotnego, kruchego człowieka, który do końca pełnił swoją misję.

Na "Spotkania po zmroku" zaprasza Joanna Szwedowska.

25 września (czwartek), godz. 21.30-22.00

mm

Zobacz więcej na temat: II wojna światowa Jan Karski
Czytaj także

Jan Karski: ludzie nie powinni zapomnieć, co to jest Holokaust

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2024 05:55
Przez całe życie walczył, żeby świat poznał dramat, jaki rozgrywał się w niemieckich obozach zagłady. W czasie wojny wielcy tego świata mu nie uwierzyli. "Chciałem uratować miliony, a nie byłem w stanie ocalić jednego człowieka" - mówił. Dziś mija 110. lat od urodzin legendarnego emisariusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Tajne państwo", czyli jak Jan Karski wstrząsnął Ameryką

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2014 04:10
O Janie Karskim mówi się, że próbował zatrzymać zagładę europejskich Żydów. Niestety, nieskutecznie. W 1942 roku starał się obudzić sumienie wielu narodów i skłonić je do podjęcia jakichkolwiek kroków, które mogłyby pomóc w uratowaniu milionów ludzi. O tym niezwykłym człowieku rozmawialiśmy w "Klubie Trójki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Francuzom potrzebny jest Jan Karski?

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2014 14:00
- Po publikacji usłyszałem, że niesłusznie rehabilituję Polskę. Antysemicki obraz waszego kraju do dziś pokutuje we Francji, nawet wśród inteligentów. Myślę, że to sposób na odwrócenie uwagi od francuskich grzechów antysemityzmu - mówił w "Strefie literatury" Yannick Hennel, autor książki pod jednoznacznym tytułem "Jan Karski".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dlaczego wielcy świata nie uwierzyli Janowi Karskiemu?

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2014 12:25
O Holokauście umiał opowiedzieć w krótkich i dosadnych słowach. Jego kilkunastominutowe przemówienie miało otworzyć politykom świata oczy na ludobójstwo, które było dokonywane w czasie II wojny światowej w Polsce. Niestety ta misja Jana Karskiego nie zakończyła się sukcesem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Karski i zagłada Żydów, w którą nikt nie chciał uwierzyć

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2014 04:35
W czasie najważniejszej misji kurierskiej Jana Karskiego podczas II wojny światowej na Zachód, przedstawił on politykom zachodnim relacje o zbrodni, jaką na narodzie żydowskim dokonują w okupowanej Polsce Niemcy. Stało się to w roku 1942. Niestety misja Jana Karskiego zakończyła się niepowodzeniem.
rozwiń zwiń