"Ida" doceniona przez europosłów

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2014 22:20
Polski film jest jednym z trzech europejskich obrazów nominowanych do Nagrody Filmowej LUX.
Audio
  • Jacek Safuta, dyrektor biura informacyjnego PE w Polsce, Robert Baliński, PISF i Bogdan Zdrojewski poseł PE o kinie polskim w perspektywie europejskiej (Magazyn Europejski/Dwójka)
  • Marie-Christine Baratta o projekcie "Life Long Burning" (Magazyn Europejski/Dwójka)
  • Kamila Rola z Instytutu Adama Mickiewicza o funduszach europejskich inwestowanych w polską kulturę (Magazyn Europejski/Dwójka)
Nagroda Filmowa Lux przyznawana jest przez Parlament Europejski od 2007 roku. W ubiegłym roku otrzymał ją belgijski film W kręgu miłości Felixa Van Groeningena.
Nagroda Filmowa Lux przyznawana jest przez Parlament Europejski od 2007 roku. W ubiegłym roku otrzymał ją belgijski film "W kręgu miłości" Felixa Van Groeningena. Foto: materiały prasowe

"Gdzie jest widownia?  Europejskie filmy i ich publiczność"  - pod takim hasłem w warszawskim kinie Muranów odbyła się debata inaugurująca Dni Nagrody LUX, nagrody filmowej Parlamentu Europejskiego. Instytucja ta wspiera kulturę, w tym kino europejskie, zachęcając Komisję Europejską do proponowania skutecznych programów wsparcia, takich jak nowy program "Kreatywna Europa" (jednym z jego celów jest pomoc w "budowania widowni" filmów europejskich) i przede wszystkim uchwalając odpowiedni budżet na finansowanie tych inicjatyw.
Symbolem wsparcia kina europejskiego przez unijny Parlament jest przyznawana co roku przez europosłów Nagroda Filmowa LUX, o którą w tym roku rywalizują trzy filmy: polska "Ida", francuski "Bande de filles" ("Dziewczyńska banda") i słoweński "Razredni sovražnik" ("Wróg klasy"). Aldona Łaniewska - Wołłk rozmawiała z uczestnikami debaty. Zdobywcę Nagrody Filmowej Parlamentu Europejskiego LUX poznamy 17 grudnia.
W "Magazynie Europejskim" mówiliśmy też o projekcie "Life Long Burning" skierowanym do tancerzy, choreografów, dramaturgów, producentów i nauczycieli, związanych zawodowo z tańcem współczesnym. Organizatorzy, dzięki dotacji z budżetu kulturalnego Unii Europejskiej, mają za cel wypracowanie metod ogólnoeuropejskiego wspierania artystów związanych z tańcem. O założeniach projektu, wspólnych wartościach estetycznych i ciągłości zawodowej opowiada jedna z organizatorek przedsięwzięcia Marie-Christine Baratta. W jednym z 10 różnych programów oferowanych przez organizatorów, a dokładniej w wakacyjnych warsztatach w Wiedniu, wzięła udział austriacka tancerka Sara Lanner.
Jakie tematy dotyczące UE znalazły się w europejskiej prasie - o tym nasi korespondenci.
***
Nazwa audycji:
Magazyn europejski
Prowadził:
Tomasz Mościcki
Data emisji:
6.12.2014
Godzina emisji:
13.30

bch/mm/to

Czytaj także

Królewska kolekcja rzeźby w Starej Oranżerii

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2014 19:24
Dzięki funduszom europejskim otworzy się dla zwiedzających w nowej odsłonie Stara Pomarańczarnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaką rolę odegrało pojednanie w Krzyżowej?

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 19:00
25 lat temu w dolnośląskiej wsi doszło do spotkania premiera Polski Tadeusza Mazowieckiego i kanclerza Niemiec Helmuta Kohla.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Europejski ekspres do wolności

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2014 21:00
W sobotę zaprosiliśmy Państwa od oglądania wystawy plenerowej zatytułowanej "Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989".
rozwiń zwiń