Węgierski przełom

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2014 18:19
Jak Węgrzy obchodzą 25. rocznicę obalenia komunizmu? Czym dla nich jest historia, jak ich określa i - dlaczego tak bardzo? O tym opowiadał w Dwójkowym Pulsie świata Janos Tisler, dyrektor Instytutu kultury Węgierskiej w Warszawie.
Audio
  • Janos Tisler o 25-leciu obalenia komunizmu na Węgrzech (Wybieram Dwójkę)
Węgierski parlament
Węgierski parlamentFoto: Petr Smerkl, wikipedia

W czasie rewolucji węgierskiej w 1956 roku Imre Nagy przywrócił system wielopartyjny i ogłosił wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego. Po upadku powstania został w 1958 roku skazany na śmierć, stracony w nocy z 15 na 16 czerwca, a jego ciało pogrzebane na terenie więzienia.

Węgry 1956 - serwis specjalny Polskiego Radia>>>
Symboliczny pogrzeb szczątków premiera Imry Nagya 16 czerwca 1989 roku przerodził się w masowe prodemokratyczne protesty. "Tego dnia mieliśmy poczucie, że zwyciężyliśmy. To był dzień nadziei, że idziemy w kierunku demokracji. Plac był pełen ludzi, panował spokojny i szlachetny nastrój" – wspominają uczestnicy tych wydarzeń na Placu Bohaterów w Budapeszcie.
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Janosem Tislerem.
Audycję przygotował Dariusz Rosiak.

Zobacz więcej na temat: Węgry
Czytaj także

Imre Nagy - wielki węgierski komunista i rewolucjonista

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 10:09
Dziś "Więcej świata" z Budapesztu o początkach upadku komunizmu na Węgrzech.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historyczne projekty Portalu Polskiego Radia dostrzeżone w Budapeszcie

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 14:00
"W dowód uznania za zasługi dla polsko-węgierskiej współpracy historycznej i naukowej” ambasador Iván Gyurcsík odznaczył osoby zasłużone dla polsko-węgierskiej pamięci historycznej - m.in. prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego i dyrektora Portalu Polskiego Radia. Uroczystość odbyła się w dniu symbolicznym dla najnowszej historii Węgier.
rozwiń zwiń
Czytaj także

25 lat wolnych Węgier. Imre Nagy spiął rewolucje 1956 i 1989 roku

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2014 21:00
- Jego bohaterstwem było to, że chyba jako jedyny facet w historii Węgier, miał śmiałość powiedzieć "nie". W 1956 roku miał szansę się uratować, zostać ułaskawionym, jeśli odrzuci rewolucję. Ale on pokazał Węgrom, że można wytrzymać - opowiada Márta Mészáros, reżyserka filmu "Niepochowany" o węgierskim premierze.
rozwiń zwiń