Mit Kresów w 30 tomach. Gawędy Stanisława Niciei

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2015 12:00
- Opowieść o Atlantydzie, krainie szczęśliwej, pełnej artystów i uczonych, znajduje odbicie w historii Kresów - opowiadał w Dwójce prof. Nicieja, autor monumentalnej monografii dawnego pogranicza Polski.
Audio
  • Prof. Stanisław Nicieja o pracy nad książką "Ogród snu i pamięci. Dzieje Cmentarza Łyczakowskiego oraz ludzi tam spoczywających w latach 1786-2010" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja o tym, dlaczego w tytule swojej opowieści o miastach kresowych powołał się na mit Atlantydy (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja m.in. o tym, gdzie zamieszkali mieszkańcy poszczególnych miast kresowych po przesiedleniu (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja opowiada między innymi o zbieraniu materiałów do "Kresowej Atlantydy. Historii i mitologii miast kresowych" (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
  • Prof. Stanisław Nicieja opowiada o "Kresowej Atlantydzie" jako o reportażu historycznym (Zapiski ze współczesności/Dwójka)
Prof. Stanisław Nicieja jest autorem bestsellerowych publikacji o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie oraz ukazującej się od kilku lat wielotomowej opowieści pt. Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych
Prof. Stanisław Nicieja jest autorem bestsellerowych publikacji o Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie oraz ukazującej się od kilku lat wielotomowej opowieści pt. "Kresowa Atlantyda. Historia i mitologia miast kresowych"Foto: PAP/Darek Delmanowicz

- Tak jak Atlantyda zniknęła pod wodami oceanu, tak świat kresowy przestał istnieć, gdy znalazł się poza granicami Polski - opowiadał w Dwójce prof. Stanisław Nicieja. - Zniknęło wiele doskonale funkcjonujących miast i wsi, 7 tysięcy wspaniałych pałaców i zamków popadło w ruinę - wyliczał gość cyklu "Zapiski ze współczesności".

Stanisław Nicieja od 30 lat odtwarza historie 200 kresowych miast i miasteczek, przy okazji rozprawiając się ze stereotypami na temat tej części świata. - Przykładowo Kresy nie kojarzą się z przemysłem, tymczasem było tu jedno ze światowych centrów wydobycia ropy naftowej. W Chodorowie z kolei znajdowała się cukrownia, zaopatrująca w cukier najlepsze europejskie restauracje - podkreślał badacz.

Na czym polegał fenomen Kresów i dlaczego Polakom żyło się tutaj lepiej niż w Królestwie Kongresowym?

***

Tytuł audycji: Zapiski ze współczesności

Przygotowała: Ewa Stocka-Kalinowska

Gość: prof. Stanisław Nicieja (historyk, autor "Kresowej Atlantydy")

Data emisji: 11.05-15.05.2015

Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Czytaj także

"Cmentarze na Żmudzi" - wędrówka po kresowych nekropoliach

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2014 22:00
- Ludzie powinni zastanawiać się nad swoją przeszłością i nad dziedzictwem kulturowym. Wspólna historia Polski i Litwy trwała kilkaset lat - przypominał w "Kwadransie Dwójki" Jan Skłodowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fenomen secesyjnej architektury Lwowa

Ostatnia aktualizacja: 17.12.2014 11:24
- Na powstanie tomu "Secesje po Lwowie" nałożyły się dwa procesy: emocjonalny i poznawczy - powiedziała Żanna Komar, współautorka książki.
rozwiń zwiń