Polskie Radio
Section05
Kresy

Dzień otwartej granicy na przejściu Malhowice - Niżankowice

Ponad sto osób przekroczyło 7 października granicę polsko-ukraińską w Malhowicach koło Przemyśla. Umożliwił im to coroczny dzień otwartej granicy między Malhowicami a Niżankowicami na Ukrainie. Grupę stanowili pielgrzymi, którzy wzięli udział w uroczystościach odpustowych w rzymskokatolickim Sanktuarium Matki Bożej Opatrzności w Niżankowicach. Relację z tego wydarzenia w audycji "Polacy w Świecie" przygotowała Iwona Piętak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ukraina Kresy Polonia

IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej

Wystawy, prelekcje, koncerty i spotkania ukazujące tradycje Polaków żyjących na Kresach dawnej Rzeczypospolitej. W Jarosławiu na Podkarpaciu, w dniach 8-15 września, odbywał się IX Międzynarodowy Festiwal Kultury Kresowej. W magazynie „Polacy w Świecie” relacja i podsumowanie wydarzenia, które przypomina i pomaga odkrywać to, co w Kresach najpiękniejsze.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Kresy Polacy za granicą Nowogródek Adam Mickiewicz

Wielokulturowy Berdyczów na Kresach Wschodnich

- Początki klasztoru sięgają XVII wieku, kiedy ówczesny wojewoda kijowski Janusz Tyszkiewicz w trakcie walk z Tatarami dostał się do niewoli. We śnie ujrzał zakonników, którzy modlili się o jego wolność. Obiecał sobie, że jeśli ją odzyska wybuduje dla owych zakonników klasztor - mówi o. Paweł Ferko, karmelita z berdyczowskiego sanktuarium. W audycji "Świat Kresów" zawędrowaliśmy do miasta położonego dziś na Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  Kresy Ukraina historia Polski Krzysztof Renik HISTORIA KULTURA