Polskie Radio
Section05
Kresy

Kresowa fotografia, kresowe zdjęcia, kresowi fotograficy

W Domu Spotkań z Historią Tomasz Kuba Kozłowski prowadzi cykl "Fotografowie Kresów". Odbyły się już 3 spotkania. W planie są kolejne. - Nie sięgamy do tych, którym po latach zapomnienia udało się przebić do świadomości narodowej, więc nie przypominamy Jana Bułhaka i nie zajmujemy się Zofią Chomętowską - tłumaczył gość Krzysztofa Renika.
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik historia Polski Kresy fotografia Jan Skłodowski

Polsko-ukraińska pamięć o pacyfikacji Huty Pieniackiej

W tym roku minęły 73 lata od rzezi polskiej ludności w Hucie Pieniackiej. Tydzień temu odbyły się tam uroczystości upamiętniające ofiary pacyfikacji polskiej wsi przez oddziały niemieckich i ukraińskich nacjonalistów. W audycji "Polacy w świecie" przyjrzeliśmy się, jak pamięć o tym tragicznym wydarzeniu kultywowana jest w polskim, a także ukraińskim społeczeństwie.
Zobacz więcej na temat:  Polacy za granicą Ukraina Wołyń Kresy Huta Pieniacka

W biegu "Wilczym Tropem" pobiegło 60 tys. osób!

V edycja projektu "Tropem Wilczym" została zrealizowana w 273 miastach na terenie Polski i poza jej granicami. W biegu pamięci żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego pobiegło w tym roku ponad 60 tys. osób. O szczegółach akcji związanej z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych mówił w audycji Cafe Armia Michał Dworczyk, wiceminister obrony narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Michał Dworczyk Żołnierze Wyklęci Ministerstwo Obrony Narodowej Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych bieganie Kresy historia Polski komunizm

Masowe wywózki Polaków z Kresów Wschodnich

- Plany deportacyjne były gotowe już w 1939 roku. W grudniu zapadła decyzja. Można powiedzieć przewrotnie, że większość tych deportacji Polaków była jak na warunki rosyjskie prowadzona całkiem humanitarnie, ale trzeba podkreślić, że w Rosji nigdy nie było szacunku do życia ludzkiego. Nie tylko dla bolszewików człowiek był nawozem historii - mówił prof. Janusz Odziemkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Krzysztof Renik Kresy II RP historia Polski HISTORIA HISTORIA