Polskie Radio
Section05
Kresy

Polacy za granicą. Nowe życie i dawne tradycje

W specjalnym wydaniu audycji „Na pograniczach” w Dniu Polonii i Polaków za Granicą spotkamy się z Polakami mieszkającymi w brazylijskim stanie Parana. Choć do Brazylii emigrowali ich przodkowie jeszcze pod koniec XIX wieku, mieszkańcy miasteczek i wiosek w Paranie wciąż mówią płynną, archaiczną polszczyzną i zachowują polskie tradycje.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Mariana Kril Magdalena Tejchma Polonia Polacy za granicą

Stanisław Moniuszko. Geniusz muzyki, poczciwy wieszcz i gwiazda popkultury

Pod zaborami jego "Śpiewniki domowe" stawiano obok "Pana Tadeusza" i "Trylogii". W PRL postać Moniuszki była jednym z filarów polityki kulturalnej. W epoce transformacji pojawił się na banknocie o nominale sto tysięcy złotych, a jego "Prząśniczkę" śpiewały zespoły disco polo.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko HISTORIA historia Polski opera Fryderyk Chopin Adam Mickiewicz Stefan Kisielewski MUZYKA Warszawa Białoruś Wilno Mińsk Litwa Kresy kompozytor kompozycja śpiew

Od Ukrainy, przez Łotwę, po Francję. Instytut Polonika konserwuje polskie zabytki za granicą

Remonty kościołów, renowacje obrazów, rzeźb i zabytkowych nagrobków rozsianych po Europie Środkowej i Zachodniej i związanych z polską historią - to plany Instytutu Polonika na ten rok. - Zawsze wybór obiektów był wskazywany nie tylko ze względu na wartość artystyczną, ale też wartość historyczną, było to dzieło tworzone przez Polaków lub dla Polaków - mówiła dyrektorka instytutu Dorota Janiszewska-Jakubiak.
Zobacz więcej na temat:  Instytut Polonika zabytki konserwacja Witold Banach Kresy historia Polski dziedzictwo narodowe Dwójka KULTURA GOSPODARKA inwestycje

Krzysztof Czyżewski laureatem Nagrody im. Leonidasa Donskisa

Pisarz i założyciel Fundacji Pogranicze w Sejnach i Krasnogrudzie Krzysztof Czyżewski został laureatem Nagrody im. Leonidasa Donskisa, która przyznawana jest na Litwie za "wieloletnie wysiłki na rzecz wzmacniania świadomości obywatelskiej, a także na rzecz ochrony praw człowieka, za naukę i wysiłki mówienia bez gniewu i uprzedzeń, za wysłuchanie i poszanowanie odmiennego zdania." 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Ukraina Litwa

Od Podola po Amerykę. Zygmunt Haupt próbuje ocalić świat

– Jego proza jest jak trans, modlitwa, zaklinanie. Olśniła mnie i było to jedno z najważniejszych olśnień w moim życiu – podkreślał w Polskim Radiu prof. Krzysztof Rutkowski, opowiadając o twórczości Zygmunta Haupta. 5 marca 2024 roku mija 117. rocznica urodzin tego pisarza, którego losy obejmują przestrzeń od ukraińskich wiosek po Nowy Orlean.
Zobacz więcej na temat:  literatura Kresy Ukraina Podole wspomnienie Paryska "Kultura" Stany Zjednoczone Stanisław Maczek II wojna światowa Jerzy Stempowski pseud. Paweł Hostowiec