Włókniarka z Widzewa i Polska Partia Robotnicza

Ostatnia aktualizacja: 14.07.2016 10:30
- Rządziła Łodzią, miastem ważnym dla komunistów, drugim pod względem wielkości w Polsce, kuźnią przyszłych elit partyjnych – mówił w Dwójce o Michalinie Tatarkównie-Majkowskiej dr Piotr Osowski.
Audio
  • O fenomenie szwaczki na szczycie władzy partyjnej opowiadają: Andrzej Czyżewski, Piotr Osowski i Mikołaj Mirowski (Spotkania po zmroku/Dwójka)
Michalina Tatarkówna-Majkowska ( z lewej)  i radziecka kosmonautka Walentyna Tiereszkowa  na grzybobraniu pod Łódzią
Michalina Tatarkówna-Majkowska ( z lewej) i radziecka kosmonautka Walentyna Tiereszkowa na grzybobraniu pod ŁódziąFoto: PAP/Stanisław Czarnogórski

W "Spotkaniach po zmroku" opowiadaliśmy o tym, jak włókniarka została I Sekretarzem Komitetu Łódzkiego.

-  Michalina Tatarkówna-Majkowska była nieustępliwa, przebojowa i co najważniejsze autentyczna. To spowodowało, że cześć towarzyszy dostrzegło w niej potencjał. W wieku 37 lat bez poważnego stażu w szeregach przedwojennej partii komunistycznej zrobiła błyskotliwą karierę na szczeblu łódzkim - mówił w Dwójce Andrzej Czyżewski.

Swoją "zręczną" polityką przetrwała okres odwilży październikowej, a mieszkańcy Łodzi wspominają ją raczej z sentymentem niż z niechęcią. - To, że była lubiana odróżniało ją od innych prominentów partyjnych. Troszczyła się np. o jakość pieczywa. Uważała, że skoro w Zakopanem może kupić dobry chleb, to dlaczego nie może w Łodzi? Nie zgadzała się, aby łódzka szwaczka wracając do domu musiała dzielić pokój łazienkowy z innymi ludźmi - opowiadali goście Dwójki. 

Kto "odkrył" Michalinę Tatarkównę-Majkowską? Co działaczka ma wspólnego z łódzkim lunaparkiem? Jaką rolę odegrał jej pies pekińczyk.

 ***

Tytuł audycji:  Spotkania po zmroku

Prowadzi:  Bartosz Panek

Goście: Andrzej Czyżewski (historyk IPN), dr Piotr Ossowski (autor rozprawy doktorskiej o Michalinie Tarkównej-Majkowskiej) i dr Mikołaj Mirowski (historyk, publicysta, Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi)

Data emisji: 13.07.2016

Godzina emisji: 22.30

ob/bch

Czytaj także

Marceli Nowotko. Ideowiec i... zdrajca

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2015 15:00
- Zapewne ideowcami nazwać można by też niektórych SS-manów - mówił dr Piotr Gontarczyk z IPN, opowiadając o Marcelim Nowotoce - "jednej z najmroczniejszych postaci polskiej historii".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludwik Cohn. Od wojny 1920 po KOR

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 16:00
- To wzorzec życia człowieka, który poświęcił się realizacji najważniejszych ludzkich wartości - tak Henryk Wujec wspominał mecenasa Ludwika Cohna, m.in. współzałożyciela Komitetu Obrony Robotników.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roman Werfel. "Wierzący komunista"

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2016 14:00
W audycji z cyklu "Niepatroni" o tym działaczu komunistycznym opowiadał prof. Mirosław Szumiło z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.
rozwiń zwiń